Grypa ptaków – zmiany w strefach i restrykcjach
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Grypa ptaków – zmiany w strefach i restrykcjach

15.04.2022autor: wk

Od ponad miesiąca nie wykryto w Polsce ogniska grypy ptaków u drobiu. Inspekcja Weterynaryjna znosi więc restrykcje związane z wyznaczeniem obszaru zapowietrzonego i zagrożonego w promieniu 10 km wokół ognisk HPAI. Polska może też zacząć się starać o przywrócenie prawa eksportu drobiu do krajów trzecich.

- Ubiegły rok był wyjątkowy pod względem grypy ptaków. Związane to jest pogodą i przemieszczaniem dzikiego ptactwa, które nie choruje ale jest rezerwuarem tego wirusa – mówił w Sejmie na komisji rolnictwa Paweł Niemczuk Główny Lekarz Weterynarii.

W sezonie grypy ptaków 2021/2022, który rozpoczął się od potwierdzenia ogniska  drobiu 2 listopada 2021 do 22 marca 2022 na terytorium Polski stwierdzono 91 ognisk HPAI w gospodarstwach utrzymujących drób, przy czym w 2022 r. – 27 ognisk, a 64 ogniska wykryto w okresie listopad – grudzień 2021. Ostatnie ognisko HPAI u drobiu zostało stwierdzone 9 marca 2022 r.

Sytuacja epidemiologiczna we wszystkich 16 województwach Polski  w okresie listopad 2021 – marzec 2022 przedstawia się następująco:

  • woj. dolnośląskie                                 3 ognisk
  • woj. kujawsko-pomorskie                  5 ognisk
  • woj. lubelskie                                       2 ognisk
  • woj. lubuskie                                         2 ognisk
  • woj. łódzkie                                        16 ognisk
  • woj. małopolskie                                1 ognisk
  • woj. mazowieckie                             10 ognisk
  • woj. opolskie                                     1 ognisk
  • woj. podkarpackie                            1 ognisk
  • woj. podlaskie                                  0  ognisk
  • woj. pomorskie                                1 ognisk
  • woj. śląskie                                     4 ognisk
  • woj. świętokrzyskie                       0 ognisk
  • woj. warmińsko-mazurskie           5 ognisk
  • woj. wielkopolskie                       40 ognisk
  • woj. zachodniopomorskie          0 ognisk

Łącznie 91 ognisk. W 90 ogniskach stwierdzono podtyp  H5N1, w 1 ognisku H5N2.

r e k l a m a

Harmonogram znoszenia restrykcji

Na obszarze 3 województw: łódzkiego (częściowo powiaty poddębicki, łęczycki), opolskiego (częściowo powiat głubczycki) i wielkopolskiego (częściowo powiaty wolsztyński, nowotomyski, grodziski, kolski) obowiązują jeszcze restrykcje ustanowione w związku z wyznaczeniem obszaru zapowietrzonego i zagrożonego w promieniu 10 km wokół ognisk HPAI. Restrykcje co do zasady obowiązują przez 30 dni od daty przeprowadzenia dezynfekcji wstępnej w ogniskach.

Główny Inspektorat Weterynarii opracował też harmonogram znoszenia restrykcji:

·       woj. łódzkie (częściowo powiaty poddębicki, łęczycki): 6 kwietnia,

·       woj. opolskie (częściowo powiat głubczycki): 3 kwietnia,

·       woj. wielkopolskiego (częściowo powiaty wolsztyński, nowotomyski, grodziski – 13 kwietnia, kolski – 6 kwietnia).

W pozostałych województwach nie obowiązują żadne restrykcje związane z ogniskami HPAI.
wk
fot. Envato Elements

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Polska niedługo będzie wolna od grypy ptaków?

  W naszym kraju wyznaczono 30 ognisk grypy ptaków w tym roku, a w sezonie 2021/2022 94 ogniska HPAI. Ostatnie wygaszono 23 maja 2022, dzięki temu można już ubiegać się o status kraju wolnego od choroby. Jak wygląda aktualna sytuacja? 

czytaj więcej

Problemy na rynku drobiu rosną, a zyski z produkcji… topnieją

Branża drobiarska z niepokojem patrzy w przyszłość. Unijna dyrektywa o emisjach przemysłowych, zakaz wykorzystania klatek, grypa ptaków oraz zniesienie ceł na wymianę handlową z Ukrainą negatywnie odbiją się na opłacalności produkcji, która już teraz spadła z powodu wysokich cen energii.  

czytaj więcej

Grypa ptaków: szczepionki mają poparcie ministrów rolnictwa UE

Jest szansa na zatwierdzenie szczepień przeciwko grypie ptaków przez KE. Ministrowie rolnictwa z państw członkowskich wyrazili poparcie dla dalszych badań i zatwierdzenia stosowania ich na fermach drobiu aby ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)