Nowe podtypy grypy ptaków zagrażają światowej hodowli drobiu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nowe podtypy grypy ptaków zagrażają światowej hodowli drobiu

30.10.2023autor: Dorota Kolasińska

  Nowy wirus grypy ptaków H7N6 rozprzestrzenia się w Afryce Południowej, zabito już miliony drobiu. Nowe warianty są zjadliwe również dla ssaków. Czy wirus wymyka się spod kontroli?

Odkąd w 2005 r. po raz pierwszy wykryto obecność wirusa grypy ptaków H5N1, na całym świecie regularnie występują jego ogniska. W latach 2013–2022 odnotowano 21 000 ognisk tej choroby. Tylko w tym roku w Republice Południowej Afryki z powodu wirusa H7N6 trzeba było zabić prawie 5 milionów kur niosek.

Od czerwca tempo rozprzestrzeniania się wirusa zauważalnie przyspieszyło. Badania wykazały, że odpowiedzialny jest za to nowy podtyp wirusa H7N6. Patogen pojawił się po raz pierwszy 29 maja 2023 r., mówi się, że ofiarą nowego wariantu padło już 1,8 miliona ptaków. Śmiertelność po zakażeniu wynosi 100%!

Eksperci uważają, że jedynym rozwiązaniem jest masowe zabijanie drobiu w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby na inne stada hodowlane. Ważne jest również, aby zapobiec przeniesieniu się wirusa na dzikie ptaki, które mogą przenosić wirusa w dalsze regiony świata. Należy również zminimalizować ryzyko kontaktu ssaków i ludzi z wirusem: choroby odzwierzęce nie tylko rozpoczynają się w bezpośrednim kontakcie z chorym zwierzęciem, ale mogą również wystąpić u żywicieli pośrednich.

W ostatnim czasie coraz większa liczba szopów, lisów, kun, kotów, a w Ameryce Południowej – tysiące fok i lwów morskich zostało zarażonych wirusem, w większości przypadków skończyło się zgonem.  

r e k l a m a

Nie należy lekceważyć nowych wariantów wirusa

Badanie opublikowane 18 października pokazuje, że przyspieszenie rozprzestrzeniania się wirusa międzygatunkowego jest prawdopodobnie spowodowane mutacją, która po raz pierwszy pojawiła się w Azji w latach 2016–2017. Te wysoce zaraźliwe warianty są obecnie szeroko rozpowszechnione na całym świecie.

W przypadku Ameryki Południowej badanie wykazało śmierć ponad 15 000 fok i lwów morskich przez nowe warianty wirusa. W tym tygodniu eksperci zgłosili niepokojące odkrycia H5N1 na odległych Wyspach Galapagos.

Grypa ptaków w Polsce i UE

W Polsce w 2023 r. wyznaczono 62 ogniska grypy ptaków (wirus H5N1), w związku z tym wybito 1 032 341 szt. drobiu. W 2022 roku w Polsce stwierdzono łącznie 68 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków. Łącznie utrzymywane było w nich ponad 2,07 mln sztuk drobiu. W ogniskach w 2022 roku stwierdzono podtyp wirusa grypy ptaków H5N1 oraz w jednym przypadku stwierdzano podtyp wirusa H5N2.

W UE do 30 października wyznaczono 384 ognisk grypy ptaków w gospodarstwach i 2 933 przypadków u dzikich ptaków.

Oprac. dkol na podst. topagrar.com/GIW

Fot. Envato Elements

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zachodniopomorskie znów z ogniskiem grypy ptaków. Jak wygląda mapa?

16 października wyznaczono kolejne ognisko grypy ptaków. Tym razem w woj. zachodniopomorskim, to już 3. ognisko w tym roku w tym województwie i 62 w tym roku w Polsce. 

czytaj więcej

Gigantyczne ognisko grypy ptaków. Nawrót choroby z przytupem - tysiące ptaków do uboju

Polska niezbyt długo mogła cieszyć się statusem kraju wolnego od grypy ptaków. Tym razem wirus wrócił do gospodarstw z wielkim przytupem, atakując w stadzie, w którym utrzymywano tysiące sztuk drobiu! 

czytaj więcej

Polacy na forum Copa Cogeca: Zatrzymać import drobiu i jaj z Ukrainy

To ostatecznie przestaje być problem tylko Polski i tzw. krajów przyfrontowych. PO producentach zbóż i cukru teraz unijni producenci mięsa drobiowego oraz jaj domagają wprowadzenia automatycznych mechanizmów  kontroli importu z Ukrainy. Cała branża drobiarska zastanawia się także jak poradzić sobie z problemem grypy ptaków. Francuzi zdecydowali się na szczepienie kaczek przeciwko HPAI.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)