Gigantyczne ognisko grypy ptaków. Nawrót choroby z przytupem - tysiące ptaków do uboju
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Gigantyczne ognisko grypy ptaków. Nawrót choroby z przytupem - tysiące ptaków do uboju

10.10.2023autor: Dorota Kolasińska

Polska niezbyt długo mogła cieszyć się statusem kraju wolnego od grypy ptaków. Tym razem wirus wrócił do gospodarstw z wielkim przytupem, atakując w stadzie, w którym utrzymywano tysiące sztuk drobiu! 

Zwykle po dłuższej przerwie wykrycie wirusa grypy ptaków wywołuje niemałe zamieszanie w branży drobiarskiej. Tym razem minęły dwa miesiące od odzyskania statusu kraju wolnego od grypy ptaków i trzy miesiące od ostatniego ogniska (w lipcu w małopolskim Dojazdowie).

Wirus wrócił do gospodarstw z przytupem, bowiem wykryto go w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 19 450 kur ogólnoużytkowych! Gospodarstwo znajduje się w woj. łódzkim w powiecie piotrkowskim w gminie Wolbórz w miejscowości Komorniki. 

Wynik badań potwierdził obecność wirusa H5N1. To olbrzymie straty dla gospodarstwa i ogrom pracy dla służb weterynaryjnych i firmy utylizacyjnej. 

W tym roku wyznaczono 61 ognisk grypy ptaków u drobiu domowego i 138 przypadków grypy u ptaków dzikich, z czego ogromna większość wykryta u mewy śmieszki. Łącznie w 2023 r. w ogniskach wybito 1 032 341 szt. drobiu. 

Mapa ognisk i przypadków grypy ptaków. Źródło: GIW
r e k l a m a

Sytuacja dot. grypy ptaków w UE

W UE do 10 października wykryto 379 ognisk grypy ptaków w gospodarstwach, z czego najwięcej we Francji (148), na Węgrzech (81), w Polsce (61), w Czechach (23) i Niemczech (24). 

W ostatnich latach największe szkody w hodowli wirus spowodował we Francji, która nie zamierzała czekać przez kolejne miesiące na następne fale niszczące hodowlany dorobek, więc postanowiła zaszczepić 64 mln kaczek utrzymywane w 2700 gospodarstwach. Kampania rozpoczęła się w 2 października i potrwa do 2024 r.

Z kolei w Niderlandach trwają badania w gospodarstwach, które mają wskazać skuteczność i bezpieczeństwo badań nad dwiema różnymi szczepionkami. Wyniki badań laboratoryjnych są obiecujące, więc można się spodziewać wprowadzenia kolejnego programu profilaktycznego w następnym unijnym kraju. 

Będzie przegląd możliwości szczepień w UE!

Tymczasem jak informuje EFSA (komunikat z 10 października) Komisja Europejska zwróciła się do organizacji o przegląd dostępnych szczepionek przeciw grypie ptaków i weryfikację ich skuteczności przeciwko obecnie krążącym w UE wirusom oraz ocenę różnych programów szczepień w celu podjęcia decyzji w sprawie możliwych strategii szczepień. Wskazuje to na zainteresowanie się przez KE tym problemem, w celu zapobiegania chorobie dewastującej unijną produkcję drobiarską. 

Ponadto EFSA została upoważniona do oceny środków nadzoru i ograniczania ryzyka na zaszczepionych obszarach i w gospodarstwach. Ocena ma powstać do 2024 r. 

EFSA wydała w 2007 r. dokument, w którym wyraziła opinię na temat szczepień i podała ich szczegółową charakterystykę oraz dostępne w tamtym czasie możliwości. Opinia wymaga aktualizacji, bo z pewnością w UE przez ostatnie 17 lat powstało szereg nowych szczepionek i badań w kierunku ich skuteczności. 

dkol

Fot. Envato Elements

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nowe podtypy grypy ptaków zagrażają światowej hodowli drobiu

  Nowy wirus grypy ptaków H7N6 rozprzestrzenia się w Afryce Południowej, zabito już miliony drobiu. Nowe warianty są zjadliwe również dla ssaków. Czy wirus wymyka się spod kontroli?

czytaj więcej

Zachodniopomorskie znów z ogniskiem grypy ptaków. Jak wygląda mapa?

16 października wyznaczono kolejne ognisko grypy ptaków. Tym razem w woj. zachodniopomorskim, to już 3. ognisko w tym roku w tym województwie i 62 w tym roku w Polsce. 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Choroba niebieskiego języka w Holandii, jesienią dotrze do Niemiec

  Choroba niebieskiego języka rozprzestrzenia się w bardzo szybkim tempie. W Holandii dotkniętych jest prawie 580 gospodarstw hodowlanych. Czy pojawienie się pierwszych przypadków w Niemczech jest tylko kwestią czasu?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)