Grypa ptaków znów atakuje w powiecie kaliskim
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Grypa ptaków znów atakuje w powiecie kaliskim

21.02.2022autor: Dorota Kolasińska

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy w Polsce odnotowano już 22 ogniska grypy ptaków, z czego aż 8 w Wielkopolsce. Wirus zaatakował w dwóch gospodarstwach w powiecie kaliskim. 

W Wielkopolsce wyznaczono już 8 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków. W gospodarstwach zutylizowano blisko 200 tys. drobiu różnych gatunków. W tym roku wirus dał o sobie znać w powiecie ostrzeszowskim, ostrowskim, poznańskim, kościańskim, a w ostatnich dniach także w powiecie kaliskim. 

Główny Inspektorat Weterynarii podał w raporcie, że 21. ognisko grypy ptaków wyznaczono 15.02.22 w miejscowości Koźlątków w gminie Lisków. W gospodarstwie komercyjnym utrzymywano 5436 kaczki rzeźne

Jednocześnie, zgodnie z informacją zamieszczoną w raporcie, 18.02.22 wyznaczono również ognisko nr. 22. w gospodarstwie utrzymującym 70 kur nieśnych (chów przyzagrodowy) w miejscowości Bolechowice w gminie Zabierzów. 

Największe ognisko grypy ptaków w woj. wielkopolskim w tym roku wyznaczono w miejscowości Bolesławiec, zutylizowano tam blisko 140 tys. szt. drobiu. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

r e k l a m a

Obszary zagrożone w powiecie kaliskim

Zgodnie z rozporządzeniem Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kaliszu z 16 lutego br., za obszar zagrożony wysoce zjadliwą grypą ptaków (HPAI) uznane zostały trzy gminy z terenu powiatu kaliskiego:


Gmina Koźminek miejscowości: Chodybki, Dąbrowa, Dębsko (wraz z: DębskoDosinek, Dębsko-Ostoja, Dębsko-Ośrodek), Gać Kaliska (wraz z: Gać Pawęzowa), Ksawerów (wraz z: Agnieszków), Marianów, Moskurnia, Nowy Karolew (wraz z: Raszawy), Oszczeklin, Smółki, Stary Karolew, Złotniki;

Gmina Lisków miejscowości: Budy Liskowskie, Ciepielew, Swoboda, Trzebienie;

Gmina Szczytniki miejscowości: Cieszyków, Gorzuchy, Kościany, Lipka, Marchwacz-Kolonia, Mroczki Wielkie, Radliczyce (wraz z: Pieńki), Staw, Trzęsów, Tymieniec (wraz z: Tymieniec-Dwór, Tymieniec-Jastrząb, Tymieniec-Kąty, Tymieniec-Niwka).

Rozporządzenie TUTAJ


W UE sytuacja się pogarsza

W UE do 18.02 wyznaczono 395 ognisk grypy ptaków (Francja 290, Polska 21, Niderlandy 15, Niemcy 13, Węgry 15, Włochy 11). Grypa ptaków u drobiu hodowlanego wystąpiła w sumie w 13 państwach UE. Sytuacja dotycząca przypadków u ptaków dzikich jest bardzo dynamiczna, gdyż tylko w ciągu niespełna 50 dni br. wykryto 912 przypadków HPAI w UE (najwięcej w Niemczech i Niderlandach - blisko 600 przypadków). Warto zaznaczyć, że migracje wiosenne dopiero się zaczęły, co oznacza, że sytuacja może się znacząco pogorszyć... 

oprac. dkol na podst. GIW/edziennik.poznan.uw.gov.pl
fot. Envato Elements

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Francja: tragiczna sytuacja dot. grypy ptaków

Sytuacja związana z wysoce zjadliwą grypą ptaków we Francji nigdy nie była tak tragiczna. W gospodarstwach wyznaczono ponad 1000 ognisk, miliony ptaków ubito lub padły na fermach. 

czytaj więcej

Gigantyczne ognisko grypy ptaków - Kiełpiny walczą z wirusem

Ostatnio informowaliśmy o wyznaczeniu 27. ogniska grypy ptaków w Wielkopolsce, jednak nie była znana liczba ptaków w ognisku. Ogrom strat przyprawia o ból głowy... 

czytaj więcej

Grypa ptaków w miejscowości Wólki - to już 26. ognisko w tym roku

W województwie łódzkim wyznaczono już 5 ognisk grypy ptaków, w tym dwa w powiecie poddębickim. Coraz częściej wirus atakuje kaczki rzeźne. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)