Przez płatność redystrybucyjną stracą gospodarstwa powyżej 50 ha?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Przez płatność redystrybucyjną stracą gospodarstwa powyżej 50 ha?

30.01.2022

Płatność redystrybucyjna stanowi ogromne zagrożenie dla gospodarstw powyżej 50 ha, które decydują o konkurencyjności polskiego rolnictwa twierdzi Jerzy Plewa. Z jego wyliczeń wynika, że stracą one do 2027 r. nawet 2 mld euro. Jednocześnie zdaniem byłego wiceministra rolnictwa środki przyznane Polsce na rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich są niższe niż w poprzedniej perspektywie finansowej UE.

Podczas konferencji pt: „Zielony ład – szanse i zagrożenia dla polskiego rolnictwa", która odbyła się w zeszłym tygodniu w Senacie swoją prezentację wygłosił także Jerzy Plewa, były wiceminister rolnictwa i Dyrektor Generalny DG AGRI, a obecnie ekspert Team Europe.

 

Mniejszy budżet dla Polski

W przypadku dopłat bezpośrednich na lata 2023-2027 w I filarze będziemy mieć do dyspozycji 15,7 mld euro, a w II filarze 6,6 mld euro. W latach 2021-2022 powinniśmy otrzymać także 0,9 mld euro z funduszu odbudowy, ale te pieniądze w związku z konfliktem rządu z Brukselą są cały czas zablokowane. Teoretycznie jest jeszcze 10 mld euro (dla wszystkich państw UE) na badania na rozwój w rolnictwie i bio-gospodarce. Ale Polska z tych funduszy do tej pory korzystała w bardzo ograniczony sposób.

 

– Oczywiście można czynić różne zabiegi statystyczne, porównywać rzeczy, który się nie da porównać. Niemniej jednak wiemy, że ten budżet będzie dla Polski mniejszy. Zresztą jeśli porównamy ramy finansowe 2021-2027 z poprzednim okresem to zarówno dopłaty bezpośrednie są mniejsze jak i mniejsze środki z rozwoju obszarów wiejskich. Jeśli chodzi o polski budżet to największe zmiany nastąpiły w budżecie na rozwój obszarów wiejskich. Polska miała w poprzedniej perspektywie największy PROW teraz wyprzedziły nas Francja i Włochy. Tutaj ponieśliśmy największe uszczuplenie subsydiów – mówił Jerzy Plewa.    

 

Łączny budżet WPR dla 27 państw to 386,6 mld euro.

 

r e k l a m a

Miliard mniej na rolnictwo

Jerzy Plewa przypomniał, że Polska zdecydowała się na transfer z II filara WPR do I filara w wysokości 1,9 mld euro. – Co to oznacza? Jeżeli te 1,9 mld euro pozostałoby w II filarze to te środki byłby uzupełnione z budżetu krajowego ponieważ w drugim filarze wymagane jest współfinansowanie. Załóżmy, że te współfinansowanie to jest 50% to mniej więcej 1 mld euro trafiłoby więcej do rolników i obszarów wiejskich. Przeniesienie tych środków powoduje, że ten miliard zostanie zaoszczędzony w budżecie krajowym – wyliczał J. Plewa.

 

Nie wszyscy rolnicy skorzystają z eko-schematów

W latach 2023-2027 na dopłaty bezpośrednie będzie 17,3 mld euro. Ale na podstawową płatność, która wyniesie 118 euro/ha tylko 8,2 mld euro. Dzieje się tak dlatego, że płatności w ramach koperty są przesuwane np. na dopłaty do produkcji (2,6 mld), eko-schematy obowiązkowo 25% czyli 4,3 mld euro oraz płatność redystrybucyjna 2 mld euro. Na PROW w latach 2023 -2027 zostaje 4,7 mld euro, w tym na działania inwestycyjne 0,422 mld euro. 

– Eko-programy teoretycznie pokrywają obszar 9 mln ha, ale w Polsce jest 14,5 mln ha. Niektóre eko-schematy będzie można łączyć a to na pewno zmniejszy ilość hektarów. W związku z tym nie wszyscy rolnicy skorzystają z eko-schematów i to trzeba wyraźnie powiedzieć. Poprzednio, jak było zazielenienie, to trzeba było tylko spełnić warunki by płatności były kierowana do gospodarstw. Tutaj jest to wielkie wyzwanie – tłumaczył Jerzy Plewa.

 

Gospodarstwa powyżej 50 ha stracą 2 mld euro?

Jego zdaniem istnieje oczywista potrzeba pomocy dla małych i średnich gospodarstw, ale płatność redystrybucyjna jest źle skonstruowana. – To co się dzieje teraz to w mojej ocenie powoduje duże zagrożenia dla gospodarstw powyżej 50 ha, które produkują dużo żywności. Gospodarstwa towarowe zapewniają konkurencyjność polskiego rolnictwa. One dostaną tą płatność podstawową 118 euro/ha, a średnia w UE jest ok. 270 euro/ha oczywiście ze wszystkimi elementami. Te gospodarstwa finansują ten wzrost płatności w małych gospodarstwach– mówił Jerzy Plewa, który zauważył, że duże gospodarstwa w większym stopniu mają szanse na skorzystać z eko-schematów.   

 

Ekspert Team Europe zauważył także, że środki planowane na niektóre z 16 opracowanych eko-schematów są niewystarczające.

 

WK

 

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty

Brak nadzoru nad wypłacaniem zaliczek

Członkowie samorządu rolniczego chcieliby, żeby rolnicy mieli możliwość otrzymania zaliczki dopłat bezpośrednich, jak i płatności PROW, zanim skończy się kontrola. Zgodnie z opinią KRIR, aktualne regulacje powodują wzrost negatywnych emocji u rolników, jak i sprawiają, że czują się oni traktowani w sposób niesprawiedliwy. Komisja Europejska odpowiedzialna jest za podjęcie decyzji ostatecznej.

czytaj więcej
Dopłaty

Ubiegasz się o płatność dobrostanową? Zapoznaj się ze zmianami

Ministerstwo rolnictwa przygotowało zmiany w tegorocznych zasadach ubiegania się przez rolników o płatność dobrostanową w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Z kolei w przyszłości program będzie rozszerzony o kolejne gatunki zwierząt. 

czytaj więcej
Dopłaty

Jeszcze w tym tygodniu KE wyda zgodę na dopłaty do nawozów

Jest szansa, że jeszcze w tym tygodniu Komisja Europejska wyda zgodę na dopłaty do cen nawozów. Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiada także, że powstanie narodowego holdingu spożywczego jest na ostatniej prostej.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)