Trzmieliny - jak uprawiać i jakie odmiany wybrać?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Trzmieliny - jak uprawiać i jakie odmiany wybrać?

10.04.2022autor: Natalia Marciniak-Musiał

Trzmieliny to bardzo popularne krzewy, powszechnie wykorzystywane przy aranżacji terenów zielonych i ogrodów. Ze względu na duże zróżnicowanie, doskonale uzupełnią różnorodne kompozycje. Jakie wymagania mają trzmieliny i jakie odmiany są najlepsze?

Trzmielina (Euonymus) to rodzaj krzewów z rodziny dławiszowatych, który liczy 140 gatunków. Rośliny te występują w strefie umiarkowanej półkuli północnej:  w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Środkowej, a nawet w Australii. Większość z nich jest łatwa w uprawie i z powodzeniem może rosnąć także w naszym klimacie.

r e k l a m a
Wśród trzmielin w zależności od gatunku i odmiany znajdziemy niskie krzewinki, dorodne krzewy, ale i wysokie drzewa. Niektóre gatunki zrzucają liście na zimę, a inne są zimozielone. 
Trzmieliny mają dekoracyjne owoce: różowe, czerwone, pomarańczowe. 

Kiedy sadzić trzmieliny?

Rośliny uprawiane w doniczkach można sadzić przez cały sezon wegetacyjny, ale krzewy przeznaczone do gruntu należy sadzić w rozstawie zalecanym dla danej odmiany. Dla przykładu trzmielinę Fortune’a, która często jest rośliną okrywową sadzi się zwykle co 40-50 cm.

Jakie miejsce dla trzmieliny w ogrodzie?

Trzmielina to rośliny uwielbiające stanowiska nasłonecznione, dotyczy to szczególnie odmian o barwnych liściach. Te jednobarwne sprawdzą się za to także w półcieniu.
Trzmielina nie ma wysokich wymagań odnośnie gleby - urośnie na każdej ogrodowej ziemi.  Jednakże, swoje optimum osiąga na glebie żyznej, próchnicznej i bogatej w składniki pokarmowe, która dodatkowo cechuje się strukturą od świeżej do piaszczysto-gliniastej.
Unikajmy jednak stanowisk, w których woda stoi dłuższy czas. 

Podsumowując, trzemieliny preferują: 

  • Stanowisko słoneczne do półzacienionego,
  • Ciepłe, osłonięte i bez zimnych przeciągów,
  • Gleba świeża, wilgotna do umiarkowanie suchej,
  • Dużo próchnicy i dobra przepuszczalność.

Pielęgnacja trzmieliny

W trakcie wegetacji skraca się pędy boczne, które zakłócają harmonijną formę krzewu. Najlepszym terminem tego zabiegu jest jesień lub wczesna wiosna. Aby szybko osiągnąć efekt gęstego i równomiernie rosnącego krzewu, w pierwszym roku na wiosnę wszystkie pędy warto bardzo mocno skrócić. W każdym kolejnym roku zachowawczo przycina się trzmielinę, skracając ją pędy o połowę zeszłorocznego przyrostu.

Odmiana Fortune’a nie wymaga cięcia, ale też dobrze je znosi. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby ją przyciąć. 

Popularne odmiany trzmieliny

Najbardziej popularne odmiany trzmieliny do przydomowego ogrodu to:

  • Trzmielina Fortune’a 'Golden Harlequin' – płożąca, zimozielona odmiana o dekoracyjnych pędach i dwubarwnych liściach. 
  • Trzmielina oskrzydlona 'Chicago Fire' – jedna z piękniejszych odmian trzmieliny, zwłaszcza jesienią. Dobra do dużych ogrodów, jest to gatunek dość wybujały i rozłożysty,
  • Trzmielina Kiauczuowska 'Manhattan' – zimozielona roślina o częściowo pionowym typie wzrostu i dużych, ciemnozielonych, błyszczących liściach.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcie: Pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Zróżnicowany pogodowo weekend

Kwiecień jest bardziej „atrakcyjny” pogodowo, od „nudnego” marca, kiedy niemal każdego dnia powtarzały się przygruntowe przymrozki, a w wielu miejscach kraju stacje pogodowe wykazały opad 0,0 mm. Także drugi kwietniowy weekend ma kilka „niespodzianek”.

czytaj więcej

Dekoracyjny pieris pięknie ozdobi ogród

Pierisy to bardzo dekoracyjne rośliny, które idealnie nadają się na wrzosowiska - nie są zbyt wysokie, idealnie wyglądają z przodu rabaty. Skąd pochodzi ta roślina i jak ją uprawiać w Polsce?

czytaj więcej

Jaki sposób ma rolnik z Ogródek na wyeliminowanie kulawizn u krów ze 100-proc. skutecznością?

Krowa nie tylko musi wygodnie leżeć, ale też sprawnie poruszać się po oborze, aby przyjść na dój i pobrać odpowiednią ilość TMR-u ze stołu paszowego. Na te aspekty zwrócił uwagę Piotr Duszak, zaznaczając, że nie ma dobrej lokomocji krów bez suchej i zdrowej racicy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)