Mulczowanie ogrodu – na czym polega i co daje?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Mulczowanie ogrodu – na czym polega i co daje?

29.09.2019autor:

Mulczowanie i ściółkowanie wiele łączy. Oba zabiegi mają na celu ochronę gleby przed niekorzystnymi warunkami. Ściółkowanie polega na okryciu powierzchni gleby materiałami różnego pochodzenia. Mulczowanie natomiast – na przykryciu gleby ściętymi roślinami uprawianymi na zielony nawóz.

Z artykułu dowiesz się

  • Czym jest i w jakim celu stosuje się zabieg mulczowania?
  • Jakie korzyści płyną z mulczowania?
  • Jakie rośliny można zastosować w tym zabiegu?

Mulcz ochroni strukturę gleby

Mulcz korzystnie działa na glebę, a tym samym na jej strukturę. Jego pozytywny wpływ polega na zachowaniu i ochronie gruzełkowatej struktury gleby. Szczególnie przed jej niszczeniem przez intensywne opady deszczu, które rozmywają bryłki gleby oraz ją zaskorupiają i zamulają. Na nierównym terenie woda opadowa zmywa wierzchnią, najbardziej urodzajną warstwę gleby, czyli powoduje erozję, a mulcz temu zapobiega. Co więcej, gleba pod warstwą okrywową jest pulchna i oddycha. Okryta gleba zawiera więcej wody i mniejsze są wahania wilgotności. Także temperatura nie ulega tak znacznym wahaniom, co czyni ją korzystniejszą dla roślin uprawnych. Natomiast rozkładający się mulcz dostarcza glebie wiele cennych składników pokarmowych, takich jak potas, magnez, azot, wapń, a także przeciwdziała wymywaniu ich poza zasięg systemu korzeniowego uprawianych roślin. Co ważne, w glebie mulczowanej jest bardzo bogaty świat organizmów glebowych, przerabiających materię organiczną w niedocenianą próchnicę, której w glebie są znaczne niedobory. Mulczowanie sprzyja ochronie środowiska, poprawie struktury oraz żyzności gleby i jest szczególnie istotne w uprawach ekologicznych.

Poplon jako roślina ochronna

Jednym ze sposobów mulczowania jest uprawa roślin poplonowych i pozostawienie ich na zimę w miejscu, gdzie rosły. Rośliny uprawiane w poplonie nazywamy roślinami ochronnymi, ponieważ chronią glebę przed wymienionymi wcześniej czynnikami. Po obumarciu roślin poplonowych w miejscu korzeni pozostają przestwory powietrzne, które nadają glebie pulchności i porowatości. Taka gleba nie musi być przekopana czy przeorana przed uprawą niektórych roślin. Jako rośliny mulczujące można wykorzystać gatunki jare uprawiane na letni poplon. Powinny one szybko rosnąć oraz tworzyć jak najgłębszy i największy system korzeniowy. W mulczowaniu znajdą zastosowanie takie rośliny, jak groch polny, facelia, owies, gorczyca biała, wyka siewna. Cenne są zwłaszcza rośliny motylkowate, takie jak wyka czy groch polny, czyli peluszka. Wzbogacą bowiem glebę w azot dzięki symbiozie z bakteriami brodawkowymi. Wymienione gatunki należy wysiać najpóźniej we wrześniu.

Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie: Małgorzata Wyrzykowska
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kiedy i jak dokarmić jabłonie i gruszę jesienią?

Jesienne nawożenie dolistne drzew owocowych staje się standardem. Dostarczenie takich składników pokarmowych, jak azot, bor czy cynk, uważane jest za najważniejszy zabieg mający wpływ na owocowanie w kolejnym sezonie.

czytaj więcej

Jak przechować kwiaty ciepłolubne przez zimę?

Mimo, ze jesień za pasem to w naszych ogrodach wciąż możemy zobaczyć rośliny ciepłolubne. W przypadku tej grupy roślin tylko dalie wykopujemy po przymrozkach i przenosimy do piwnicy na przezimowanie. Pozostałe ciepłolubne rośliny ozdobne należy wykopać, zanim nadejdą przymrozki.

czytaj więcej

Jakie warzywa warto zasiać w ogrodzie przed zimą?

Siejąc warzywa jesienią, mamy duże szanse na wcześniejszy zbiór wiosną. Przeciętnie plony zostaną przyspieszone o 3 tygodnie. Po co sięgać na sklepowe półki po nowalijki, jeśli na zagonkach będziemy mieli własne, zdrowe i dorodne warzywa.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)