- Na co zwrócić uwagę przy wyborze stanowiska pod ozimą uprawę?
- Jak przygotować glebę pod wysiew?
- Jakie odmiany nadają się do uprawy ozimej?
Właściwe stanowisko to jeden z warunków powodzenia ozimej uprawy. Musimy wybrać miejsce zaciszne, a także nasłonecznione. Podłoże powinno być bogate w próchnicę, lekkie i z właściwą gospodarką wodną, by uniknąć zalania podczas roztopów. Unikajmy gleb zwięzłych, które słabo się nagrzewają. Warto na kilka dni przed siewem wzbogacić glebę kompostem lub przefermentowanym obornikiem, przekopując go i mieszając z glebą. Po przekopaniu ważne jest wyrównanie powierzchni, by uniknąć gromadzenia się wody w nierównościach. Kolejnym zadaniem jest wyznaczenie rządków i siew – gęściej niż wiosną, bo musimy liczyć się z tym, że część nasion może wymarznąć. Niestety, jest takie ryzyko.
Weźmy również pod uwagę, że czasem warto przykryć zagony włókniną, a więc rządki postarajmy się wyznaczyć nieco bliżej siebie. Chyba że planujemy wysiać koper rzutowo, wówczas rzędów nie wyznaczamy, ale tu istnieje ryzyko słabego przykrycia nasion glebą.
Jakie odmiany nadają się do uprawy ozimej?
Do ozimego wysiewu najlepiej nadają się odmiany: Lukullus, Szmaragd i Amant. Nasiona można wysiewać do końca listopada. Cebulę natomiast sadzimy do końca października. Na siew nasion jest już za późno, ale dymka sprawdzi się również w jesiennej uprawie. Polecane odmiany to: Czerniakowska, Fiesta, Rawska i Żytawska. Podczas jesiennych nasadzeń nie zapominajmy o ząbkach czosnku – polecane są odmiany Orkan i Harnaś. Pamiętajmy jednak, by ząbki umieszczać nieco głębiej niż podczas wiosennego sadzenia. Do jesiennego wysiewu szpinaku chyba nie potrzeba nikogo przekonywać. Jeśli wysiejemy go na początku października, wytworzy kilka liści właściwych i wówczas lepiej zimuje. Najlepszemi odmianami są Matador, Markiza i Olbrzym Zimowy. Dopóki ziemia nie jest zamarznięta, wysiewamy nasiona marchewki i pietruszki. Te gatunki należy wysiać jak najpóźniej, by nie zdążyły wykiełkować, a jedynie napęcznieć. Podczas mroźnej i bezśnieżnej zimy grządki należy zabezpieczyć włókniną. Do siewu ozimego najlepiej nadają się odmiany marchwi Karo, Kalina czy Amsterdamska, natomiast pietruszki – Cukrowa.
A może pokusimy się i wysiejemy na oziminę zioła, takie jak lawenda, melisa czy szałwia, a także nagietki? Przykryjmy je na zimę białą włókniną – pomoże im to przetrwać zimę, a wiosną wcześniej wzejdą. Z roślin liściowych, oprócz szpinaku, jako oziminę warto wysiać mrozoodporną roszponkę. Należy ją wysiać do końca października. Polecanymi odmianami są Cavallo i Etampes.
Pamiętajmy, by zachować zasady zmianowania i nie sadzić roślin z tej samej rodziny po sobie. Niesie to ryzyko chorób i szkodników.
Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie: Małgorzata Wyrzykowska