Jakie warzywa warto zasiać w ogrodzie przed zimą?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie warzywa warto zasiać w ogrodzie przed zimą?

20.10.2019autor:

Siejąc warzywa jesienią, mamy duże szanse na wcześniejszy zbiór wiosną. Przeciętnie plony zostaną przyspieszone o 3 tygodnie. Po co sięgać na sklepowe półki po nowalijki, jeśli na zagonkach będziemy mieli własne, zdrowe i dorodne warzywa.

Z artykułu dowiesz się

  • Na co zwrócić uwagę przy wyborze stanowiska pod ozimą uprawę?
  • Jak przygotować glebę pod wysiew?
  • Jakie odmiany nadają się do uprawy ozimej?
Właściwe stanowisko to jeden z warunków powodzenia ozimej uprawy. Musimy wybrać miejsce zaciszne, a także nasłonecznione. Podłoże powinno być bogate w próchnicę, lekkie i z właściwą gospodarką wodną, by uniknąć zalania podczas roztopów. Unikajmy gleb zwięzłych, które słabo się nagrzewają. Warto na kilka dni przed siewem wzbogacić glebę kompostem lub przefermentowanym obornikiem, przekopując go i mieszając z glebą. Po przekopaniu ważne jest wyrównanie powierzchni, by uniknąć gromadzenia się wody w nierównościach. Kolejnym zadaniem jest wyznaczenie rządków i siew – gęściej niż wiosną, bo musimy liczyć się z tym, że część nasion może wymarznąć. Niestety, jest takie ryzyko.

r e k l a m a
Weźmy również pod uwagę, że czasem warto przykryć zagony włókniną, a więc rządki postarajmy się wyznaczyć nieco bliżej siebie. Chyba że planujemy wysiać koper rzutowo, wówczas rzędów nie wyznaczamy, ale tu istnieje ryzyko słabego przykrycia nasion glebą.

Jakie odmiany nadają się do uprawy ozimej?

Do ozimego wysiewu najlepiej nadają się odmiany: Lukullus, Szmaragd i Amant. Nasiona można wysiewać do końca listopada. Cebulę natomiast sadzimy do końca października. Na siew nasion jest już za późno, ale dymka sprawdzi się również w jesiennej uprawie. Polecane odmiany to: Czerniakowska, Fiesta, Rawska i Żytawska. Podczas jesiennych nasadzeń nie zapominajmy o ząbkach czosnku – polecane są odmiany Orkan i Harnaś. Pamiętajmy jednak, by ząbki umieszczać nieco głębiej niż podczas wiosennego sadzenia. Do jesiennego wysiewu szpinaku chyba nie potrzeba nikogo przekonywać. Jeśli wysiejemy go na początku października, wytworzy kilka liści właściwych i wówczas lepiej zimuje. Najlepszemi odmianami są Matador, Markiza i Olbrzym Zimowy. Dopóki ziemia nie jest zamarznięta, wysiewamy nasiona marchewki i pietruszki. Te gatunki należy wysiać jak najpóźniej, by nie zdążyły wykiełkować, a jedynie napęcznieć. Podczas mroźnej i bezśnieżnej zimy grządki należy zabezpieczyć włókniną. Do siewu ozimego najlepiej nadają się odmiany marchwi Karo, Kalina czy Amsterdamska, natomiast pietruszki – Cukrowa.

A może pokusimy się i wysiejemy na oziminę zioła, takie jak lawenda, melisa czy szałwia, a także nagietki? Przykryjmy je na zimę białą włókniną – pomoże im to przetrwać zimę, a wiosną wcześniej wzejdą. Z roślin liściowych, oprócz szpinaku, jako oziminę warto wysiać mrozoodporną roszponkę. Należy ją wysiać do końca października. Polecanymi odmianami są Cavallo i Etampes.

Pamiętajmy, by zachować zasady zmianowania i nie sadzić roślin z tej samej rodziny po sobie. Niesie to ryzyko chorób i szkodników.

Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie: Małgorzata Wyrzykowska
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak ściółkować i ciąć maliny?

Późnoletnie i jesienne odmiany malin, takie jak Polana, Pokusa, Poemat, Polesie, Polka, Polonez czy Poranna Rosa, owocują do przymrozków. Po ukończeniu zbiorów powinniśmy przystąpić do ich cięcia. Zabieg możemy wykonać również w słoneczny, zimowy dzień.

czytaj więcej

Jak dobrze okryć rośliny w ogrodzie i sadzie przed zimą?

W każdej chwili mogą nastąpić mroźne dni, więc lepiej zaopatrzyć się w odpowiednie materiały, m.in. agrowłókninę, maty słomiane, korę, a także zgromadzić te, które są w zasięgu ręki, np. trociny, suche liście.

czytaj więcej

Na co zwrócić uwagę przed zakupem drzewka owocowego?

Na początku listopada, gdy materiał szkółkarski skończy wegetację, drzewka wykopywane są ze szkółek i trafiają do punktów sprzedaży. Warto wybrać się zatem na zakupy, ale uważajmy, by nie popełnić wówczas błędów. Oprócz wyboru odmiany i podkładki, zwracajmy uwagę na zdrowotność i jakość materiału.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)