Kiedy i jak dokarmić jabłonie i gruszę jesienią?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kiedy i jak dokarmić jabłonie i gruszę jesienią?

27.10.2019autor:

Jesienne nawożenie dolistne drzew owocowych staje się standardem. Dostarczenie takich składników pokarmowych, jak azot, bor czy cynk, uważane jest za najważniejszy zabieg mający wpływ na owocowanie w kolejnym sezonie.

Główne korzyści, jakie płyną z tego zabiegu, to odpowiednie przygotowanie drzew do sezonu zimowego i łagodnego ich wejścia w spoczynek. Nawożenie poprawi również zimotrwałość roślin i zwiększy odporność na wiosenne spadki temperatur. Co nie mniej ważne, nie zadziałamy szkodliwie na owady zapylające, które w tym czasie już nie prowadzą lotów.

Kiedy przeprowadzać nawożenie?

Zabieg przeprowadzamy tuż po zbiorze owoców – ważne, by przed pierwszymi przymrozkami, gdy na drzewach utrzymują się jeszcze liście. Składniki dostarczone jesienią zostaną zmagazynowane w roślinie i wykorzystane w okresie wczesnowiosennym, gdy system korzeniowy jeszcze nie jest aktywny. Opryski wykonujemy od zakończenia zbiorów 2- lub 3-krotnie co 10 dni, łącząc bor i cynk w jednym zabiegu. Oprysk azotem stosujemy po pierwszych przymrozkach, gdy opadnie około 10% liści. Stosowanie azotu w jesiennych dawkach ma na celu ograniczenie rozwoju parcha, a nie dostarczenie tego składnika roślinie, który mógłby pobudzić ją do dalszej wegetacji.

r e k l a m a
Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie: Małgorzata Wyrzykowska


r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak posadzić jabłoń jesienią?

Nim posadzone drzewa zaczną owocować, trochę potrwa. Ważne jednak, że będą to owoce z własnej uprawy. Dzięki badaniom i doświadczeniom naukowców, mamy dziś drzewka owocujące już po dwóch latach po posadzeniu.

czytaj więcej

Jakie warzywa warto zasiać w ogrodzie przed zimą?

Siejąc warzywa jesienią, mamy duże szanse na wcześniejszy zbiór wiosną. Przeciętnie plony zostaną przyspieszone o 3 tygodnie. Po co sięgać na sklepowe półki po nowalijki, jeśli na zagonkach będziemy mieli własne, zdrowe i dorodne warzywa.

czytaj więcej

Mulczowanie ogrodu – na czym polega i co daje?

Mulczowanie i ściółkowanie wiele łączy. Oba zabiegi mają na celu ochronę gleby przed niekorzystnymi warunkami. Ściółkowanie polega na okryciu powierzchni gleby materiałami różnego pochodzenia. Mulczowanie natomiast – na przykryciu gleby ściętymi roślinami uprawianymi na zielony nawóz.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)