r e k l a m a
Partnerzy portalu
Kiedy i jak dokarmić jabłonie i gruszę jesienią?
27.10.2019autor:
Jesienne nawożenie dolistne drzew owocowych staje się standardem. Dostarczenie takich składników pokarmowych, jak azot, bor czy cynk, uważane jest za najważniejszy zabieg mający wpływ na owocowanie w kolejnym sezonie.
Główne korzyści, jakie płyną z tego zabiegu, to odpowiednie przygotowanie drzew do sezonu zimowego i łagodnego ich wejścia w spoczynek. Nawożenie poprawi również zimotrwałość roślin i zwiększy odporność na wiosenne spadki temperatur. Co nie mniej ważne, nie zadziałamy szkodliwie na owady zapylające, które w tym czasie już nie prowadzą lotów.
Kiedy przeprowadzać nawożenie?
Zabieg przeprowadzamy tuż po zbiorze owoców – ważne, by przed pierwszymi przymrozkami, gdy na drzewach utrzymują się jeszcze liście. Składniki dostarczone jesienią zostaną zmagazynowane w roślinie i wykorzystane w okresie wczesnowiosennym, gdy system korzeniowy jeszcze nie jest aktywny. Opryski wykonujemy od zakończenia zbiorów 2- lub 3-krotnie co 10 dni, łącząc bor i cynk w jednym zabiegu. Oprysk azotem stosujemy po pierwszych przymrozkach, gdy opadnie około 10% liści. Stosowanie azotu w jesiennych dawkach ma na celu ograniczenie rozwoju parcha, a nie dostarczenie tego składnika roślinie, który mógłby pobudzić ją do dalszej wegetacji.
r e k l a m a
Zdjęcie: Małgorzata Wyrzykowska
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a