Jak przechować kwiaty ciepłolubne przez zimę?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak przechować kwiaty ciepłolubne przez zimę?

26.10.2019autor:

Mimo, ze jesień za pasem to w naszych ogrodach wciąż możemy zobaczyć rośliny ciepłolubne. W przypadku tej grupy roślin tylko dalie wykopujemy po przymrozkach i przenosimy do piwnicy na przezimowanie. Pozostałe ciepłolubne rośliny ozdobne należy wykopać, zanim nadejdą przymrozki.

Z artykułu dowiesz się

  • Które rośliny powinny jako pierwsze zniknąć z rabat?
  • Czym powinniśmy się kierować podczas wykopywania roślin jesienią?
  • Jakich temperatur przechowywania wymagają niektóre gatunki?
Jako pierwsze z rabat powinny zejść mieczyki, begonie bulwiaste, jaskry, błonczatki, iksje, zawilec wieńcowy. Każdy dzień w gruncie to zagrożenie przemarz­nięcia oraz ataku chorób grzybowych. W następnej kolejności wykopujemy krokosmię, galtonię, nerinę, gloriozę, pacioreczniki (kanny) i frezje. Lista roślin bulwiastych i cebulowych do jesiennego wykopywania jest znacznie dłuższa – nie sposób ich wszystkich wymienić. Te podane wyżej są najczęściej spotykane w naszych ogrodach. Kierujmy się zasadą, że roś­liny należy wykopać, gdy 2/3 części nadziemnej jest już zaschnięte. Chociaż są odstępstwa od tej reguły: gdy pogoda nie sprzyja, dni są chłodne, mokre, a taka pogoda może doprowadzić do zniszczenia kłączy, bulw czy cebul, a także gdy zapowiadane są duże spadki temperatur.

Nie uszkodź części podziemnej kwiatów celbulowych

Od kilku lat dobrym nawykiem stało się uprawianie roślin cebulowych w koszyczkach. To nie tylko ułatwia wykopywanie, czy chroni przed gryzoniami, ale i usprawnia odnalezienie oraz wydobywanie cebul z gruntu. Kłącza i bulwy sadzimy zazwyczaj bezpośrednio, a więc i wykopywanie już tak proste nie jest. Szpadel bądź widły szerokozębne wbijamy w odległości około 10 cm od spodziewanego miejsca położenia, uważając, by nie uszkodzić części podziemnych. Delikatnie unosimy warstwę gleby i wyjmujemy, otrząsając z resztek ziemi. Po wyjęciu usuwamy część nadziemną, obcinając ją na długości około 10 cm i układamy wykopane rośliny w skrzynkach do obeschnięcia. Przenosimy skrzynki do przewiewnych pomieszczeń z temperaturą pokojową na 2 tygodnie.

r e k l a m a
Pamiętajmy, by zbiór i wykopywanie bulw, cebul i kłączy przeprowadzać tylko podczas suchej, bezdeszczowej pogody. A wykopane przeglądamy i odrzucamy wszystkie z oznakami chorób bądź uszkodzeń. Wybrane i wyselekcjonowane karpy, kłącza, cebule warto zabezpieczyć zaprawą na sucho bądź mokro. Wskazane jest to szczególnie w przypadku mieczyków i dalii. Do suchego zaprawiania stosujemy preparat grzybobójczy, np. Kaptan czy Topsin. Do zaprawiania na mokro stosujemy preparat roślinny, np. wywar z rumianku lub czosnku. Jednak należy ponownie wysuszyć moczony wcześniej materiał.

W jakiej temperaturze przechowywać kwiaty zimą?

Niektóre gatunki wymagają wyższej temperatury przechowywania, inne niższej. Warto się zapoznać z wymaganiami, by stworzyć roślinom optymalne warunki. Najniższej temperatury, w granicach 5–8°C, wymagają: agapant, begonia bulwiasta, dalia, eukomis, paciorecznik, szczawik, tygrysówka, zawilec, lilia. Temperatury 8–10°C wymagają galtonia, jaskier, mieczyk, krokosmia, zefir ant. Nieco wyższą temperaturę przechowywania (około 15°C) musimy zapewnić takim gatunkom, jak: błonczatka, cantedeskia, glorioza, sparaksis, śniadek, iksja, acidantera. Ważną rzeczą, o której należy pamiętać, jest okrycie. Tego nie wymagają jedynie gatunki zaopatrzone w łuski. Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie cebule i bulwy mające okrywę łuskową lepiej znoszą przechowywanie. Nie musimy okrywać: iksji, acidanterii, jaskra, mieczyka, śniadka, zawilca, frezji. Pozostałe gatunki przesypujemy piaskiem, torfem bądź trocinami.

Acidantura (mieczyk abisyński) jest rośliną klimatu cieplejszego i wymaga wykopania przed zimą
  • Acidantura (mieczyk abisyński) jest rośliną klimatu cieplejszego i wymaga wykopania przed zimą
Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcia: Małgorzata Wyrzykowska

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Uprawa kaki - jak samemu wyhodować sadzonki z pestek?

Na przełomie jesieni i zimy, szczególnie przed świętami Bożego Narodzenia, w sklepach zaczyna pojawiać się kaki, zwane również owocem hebanowca, persymoną, hurmą, jabłkiem orientu czy sharoną. Pod tymi nazwami kryje się pochodzący z Chin i Japonii, uprawiany od tysiącleci pyszny owoc.

czytaj więcej

Ciemiernik, czyli róże zimy – jak uprawiać i pielęgnować?

Według legendy ciemierniki wyrosły z łez biednego pasterza zdążającego do betlejemskiej stajenki, by przywitać Jezusa. Pasterz rozpaczał, gdyż nie posiadał niczego, co mógłby ofiarować Panu. Wtedy na śniegu pojawiły się piękne kwiaty niczym róże i od tego czasu nazywane są różami Bożego Narodzenia. Nazwa odnosi się do pory kwitnienia, która przypada od listopada do marca.

czytaj więcej

Jak dobrze okryć rośliny w ogrodzie i sadzie przed zimą?

W każdej chwili mogą nastąpić mroźne dni, więc lepiej zaopatrzyć się w odpowiednie materiały, m.in. agrowłókninę, maty słomiane, korę, a także zgromadzić te, które są w zasięgu ręki, np. trociny, suche liście.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)