Kret w ogrodzie - jak pozbyć się niechcianego gościa?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kret w ogrodzie - jak pozbyć się niechcianego gościa?

10.08.2019

Kret to bardzo pożyteczny szkodnik. Pędraki, drutowce, larwy i poczwarki różnych owadów należą do jego menu głównego. Dlaczego zatem zyskał sobie niezbyt dobrą opinię wśród wielbicieli ogrodów?

To urocze zwierzątko drąży podziemne korytarze. Niszczy przy tym korzenie roślin i ich części nadziemne. Dodatkowo też konsumuje pożyteczne dżdżownice, co w rezultacie powoduje pogorszenie jakości gleby. Kret przy okazji tworzenia korytarzy buduje kopczyki, które trudno nazwać ozdobą wypielęgnowanego trawnika.

r e k l a m a
Pojawienie się kopców to moment, kiedy zaczynamy z nim walkę. Jak pozbyć się niechcianego gościa?

Krety są bardzo wrażliwe na dźwięki

Stworzenie to należy do grupy zwierząt wyjątkowo wrażliwych na głośne dźwięki i wibracje. Warto wykorzystać tę wiedzę i przygotować własnej roboty hałasujące odstraszacze.

Liczy się nasza pomysłowość. Można na przykład na metalowych palikach włożonych w środek kopca założyć puszkę lub plastikową butelkę. W czasie podmuchu wiatru przedmioty te będą uderzać w pręt, emitując nieznośne dla kreta dźwięki. Innym sposobem może być butelka zakopana w ziemi szyjką do góry. Podmuch wiatru wytworzy w niej głośne gwizdy nieprzyjemne dla wrażliwych uszu zwierzęcia. Podobno częste używanie kosiarki może spowodować, że niechciany gość opuści nasz zielony zakątek.

Przepędzi je też nieprzyjemny zapach

Rynek oferuje gotowe preparaty zapachowe do odstraszania kretów. Do wyjątkowo skutecznych należy zaliczyć karbit. Jego bryłki należy wrzucić do kreciego korytarza. Materiał ten w połączeniu z wilgocią zawartą w glebie zaczyna wydzielać gaz o nieprzyjemnym zapachu. W sprzedaży można znaleźć również elektroakustyczny odstraszacz, który emituje sygnały o wysokiej częstotliwości. Umieszczenie go w krecim korytarzu ma gwarantować wyprowadzkę jego gospodarza.


Metalowe pręty z puszką i plastikową butelką na skutek podmuchu wiatru wydają dźwięki nieznośne dla uszu kretaFot. Ewelina Hahnel
  • Metalowe pręty z puszką i plastikową butelką na skutek podmuchu wiatru wydają dźwięki nieznośne dla uszu kreta
Warto też wspomnieć o działaniach profilaktycznych. Pomóc może zasadzenie w ogrodzie roślin o intensywnym zapachu, np. bazylii, czosnku, łobody czy lawendy.
Ewelina Hahnel
Zdjęcie główne: Pixabay
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kto wygrał konkurs "Zielony zakątek"?

Pierwsze miejsce w tegorocznej edycji konkursu „Zielony zakątek” zajęła rabata należąca do Klaudii i Macieja Janowskich. Zdobywcą drugiego miejsca został Adam Kunowski, a trzeciego – Agata Czosnek.

czytaj więcej

Wszami możesz zarazić się wszędzie

Można je przynieść z przedszkola, ze szkoły podstawowej albo średniej. Albo też przywieźć z pociągu, autobusu, hotelu. Zarazić się wszami można niemal wszędzie – bez względu na to, jak bardzo restrykcyjnie dbamy o higienę osobistą. Ale jeśli już je mamy, trzeba zrobić wszystko, żeby się ich jak najszybciej pozbyć.

czytaj więcej

Szczur – niepożądany gość w Twoim domu

Myszy i szczury to nie sympatyczne stwory z kreskówek. Na wsi to niechciani lokatorzy, którzy szukają ciepła i pożywienia. Jedne i drugie gryzonie to wyjedzone zapasy, pozostawione odchody i zagrożenie wieloma chorobami.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)