Gołożery na agreście? Sprawcą mogą być brzęczaki albo piłecznica
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Gołożery na agreście? Sprawcą mogą być brzęczaki albo piłecznica

11.08.2019

Widok pędów pozbawionych liści lub tylko z liśćmi szczątkowymi to najprawdopodobniej efekt żerowania takich szkodników, jak brzęczak porzeczkowy, brzęczak agrestowy lub piłecznica agrestowa.

Szkodniki te najczęściej atakują liście agrestu, zjadając blaszkę liściową, przez co osłabiają rozwój krzewu, zmniejszają powierzchnię asymilacyjną i automatycznie zmniejszają owocowanie, a czasem doprowadzają do przemarzania krzewów zimą.

r e k l a m a

Jak rozpoznać, który szkodnika zaatakował agrest?

Brzęczak porzeczkowy wydaje 3–4 pokolenia w roku. Samice umieszczają jaja wzdłuż nerwów na dolnej stronie liścia. Gąsienice tego szkodnika są żółtozielone z licznymi ciemnymi brodawkami na całym ciele. Wygryzają otwory w blaszkach, doprowadzając do gołożerów.
Brzęczak agrestowy wydaje jedno pokolenie. Samice składają jaja wzdłuż nerwów głównych. Wylęgłe gąsienice mają barwę zieloną.
Piłecznica agrestowa wydaje do 6 pokoleń w roku. Samica składa jaja wzdłuż brzegów liścia po spodniej stronie, 10-milimetrowe błyszczące larwy koloru czarnawozielonego z licznymi ciemnymi brodawkami wygryzają otwory w liściach, doprowadzając do gołożerów.


Zjedzone liście agrestu oznaczają żerowanie brzęczaków lub piłecznicy
  • Zjedzone liście agrestu oznaczają żerowanie brzęczaków lub piłecznicy
Podczas masowego wystąpienia szkodników stosuje się takie preparaty, jak Karate Zeon 050 CS, Fastac 100 EC, Lambda Z 050 CS lub Mospilan 20 SP.

Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie w artykule: Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie główne: Pixabay
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Poznajemy szkodniki rzepaku – pchełki ziemne i rzepakowa

W ostatnich latach, z wiadomej przyczyny, plantatorzy rzepaku zmuszeni byli wykonywać jesienią nawet trzy nalistne zabiegi insektycydowe. Powodem tych problemów jest wycofanie przez Unię Europejską zapraw owadobójczych zawierających substancje z grupy neonikotynoidów.

czytaj więcej

Koróweczka, siatkóweczka i namiotnik – groźne szkodniki w Twoim sadzie

W uprawach sadowniczych niebagatelną rolę wśród szkodników pełnią zwójkówi, w tym koróweczka i siatkóweczka, a także namiotnik. Jak je rozpoznać i jak zwalczać?

czytaj więcej

Szkodniki kukurydzy – urazek kukurydziany

Poza omacnicą prosowianką w wielu rejonach kraju coraz mocniej szkodzi kukurydzy urazek. Pojawia się on najczęściej, kiedy na stanowiskach z uprawą kukurydzy na dobre jest zadomowiona omacnica prosowianka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)