r e k l a m a
Partnerzy portalu
Kalendarz biodynamiczny na październik 2020
01.10.2020autor: Natalia Marciniak-Musiał
Pełnia, od której rozpoczyna się październik, to czas odpoczynku od prac w ogrodzie. Pierwsze dni owocu przeznaczamy na zbiory papryki, pomidorów, dyniowatych, bakłażanów, jabłek, gruszek, śliwek. Podsypmy nawozami drzewa i krzewy owocowe.
Zbieramy warzywa korzeniowe
W dni korzenia kończymy zbiory ziemniaków i zaczynamy zbierać warzywa korzeniowe: seler, marchew, pietruszkę, buraki. Z części warto zrobić sałatki warzywne na zimowe zapasy. Pietruszka i skorzonera mogą pozostać na zagonie. Podobnie topinambur, którego bulwy podbieramy, a wykopujemy tuż przed spodziewanymi mrozami.
W dni kwiatowe sadzimy jesienne kwiaty, dekorujemy pojemniki, porządkujemy rabaty z przekwitłych jednorocznych roślin ozdobnych, ścinamy przekwitłe kwiatostany, zasilamy kompostem, ściółkujemy i zbieramy nasiona. Sadzimy byliny, drzewa i krzewy ozdobne, rabaty uzupełniamy cebulowymi.
r e k l a m a
Kiszenia kapusty i koszenia traw czas
W dni nowiu odpoczywamy od prac ogrodowych. Dni liściowe sprzyjają dalszym zasiewom. Kontynuujemy podlewanie zimozielonych różaneczników, pierisów, ostrokrzewów, co pozwoli im na przetrwanie zimy. Zbieramy i kisimy kapustę oraz kosimy trawniki, a skoszoną trawą możemy wyściółkować krzewy i drzewa.
Dni owocowe drugiej połowy miesiąca sprzyjają sadzeniu drzew i krzewów owocowych. Pamiętajmy, by przed umieszczeniem rośliny w ziemi zasilić dołki kompostem, a także umieścić paliki i przywiązać do nich drzewka. Nadal zbieramy jabłka i gruszki. Po pierwszych przymrozkach czas na owoce dziko rosnące – głóg, dziką różę, berberys. Apogeum sprzyja trwałości soków i konfitur, a także fermentacji wina owocowego. Z zakładaniem zabezpieczeń czekamy na zapowiedź silniejszych mrozów. Sprawdzamy stan agrowłóknin, kapturów do zabezpieczania roślin.
Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie: Pixabay
Zdjęcie: Pixabay
Natalia Marciniak-Musiał
dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a