Kalendarz biodynamiczny na październik 2020
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kalendarz biodynamiczny na październik 2020

01.10.2020autor: Natalia Marciniak-Musiał

Pełnia, od której rozpoczyna się październik, to czas odpoczynku od prac w ogrodzie. Pierwsze dni owocu przeznaczamy na zbiory papryki, pomidorów, dyniowatych, bakłażanów, jabłek, gruszek, śliwek. Podsypmy nawozami drzewa i krzewy owocowe. 

Zbieramy warzywa korzeniowe

W dni korzenia kończymy zbiory ziemniaków i zaczynamy zbierać warzywa korzeniowe: seler, marchew, pietruszkę, buraki. Z części warto zrobić sałatki warzywne na zimowe zapasy. Pietruszka i skorzonera mogą pozostać na zagonie. Podobnie topinambur, którego bulwy podbieramy, a wykopujemy tuż przed spodziewanymi mrozami.
W dni kwiatowe sadzimy jesienne kwiaty, dekorujemy pojemniki, porządkujemy rabaty z przekwitłych jednorocznych roślin ozdobnych, ścinamy przekwitłe kwiatostany, zasilamy kompostem, ściółkujemy i zbieramy nasiona. Sadzimy byliny, drzewa i krzewy ozdobne, rabaty uzupełniamy cebulowymi.

r e k l a m a
W dni liścia wysiewamy szpinak i koper zimowy z myślą o wiosennych zbiorach. Wysiewamy roszponkę i zimowe odmiany sałat. Być może trzeba będzie rozważyć przykrycie ich agrowłókniną, by nie narażać na działanie mrozów. Dosadzamy krzewy i drzewa o ozdobnych liściach i pędach, uzupełniamy bądź zakładamy żywopłoty. Pamiętamy również o ciekawych pnączach, jak winobluszcz, przywarka, rdest, winorośl japońska.
Kalendarz biodynamiczny

Kiszenia kapusty i koszenia traw czas

W dni nowiu odpoczywamy od prac ogrodowych. Dni liściowe sprzyjają dalszym zasiewom. Kontynuujemy podlewanie zimozielonych różaneczników, pierisów, ostrokrzewów, co pozwoli im na przetrwanie zimy. Zbieramy i kisimy kapustę oraz kosimy trawniki, a skoszoną trawą możemy wyściółkować krzewy i drzewa.

Dni owocowe drugiej połowy miesiąca sprzyjają sadzeniu drzew i krzewów owocowych. Pamiętajmy, by przed umieszczeniem rośliny w ziemi zasilić dołki kompostem, a także umieścić paliki i przywiązać do nich drzewka. Nadal zbieramy jabłka i gruszki. Po pierwszych przymrozkach czas na owoce dziko rosnące – głóg, dziką różę, berberys. Apogeum sprzyja trwałości soków i konfitur, a także fermentacji wina owocowego. Z zakładaniem zabezpieczeń czekamy na zapowiedź silniejszych mrozów. Sprawdzamy stan agrowłóknin, kapturów do zabezpieczania roślin.

legenda kalendarz
Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie: Pixabay


autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Uprawa aronii – jak sadzić, przycinać i jakie odmiany wybrać?

Jesień jest najlepszą porą do sadzenia drzew i krzewów owocowych. Sprzyjające warunki wilgotnościowe, ciepłe dni, sprzyjają dobremu ukorzenianiu się materiału szkółkarskiego. Sięgnijmy zatem po aronię – czy jej uprawa jest opłacalna i jak ją uprawiać?

czytaj więcej

Kalendarz biodynamiczny na wrzesień 2020

W dniach liścia zbieramy sałatę, kapustę, ścinamy zioła do suszenia, robiąc przerwę na pełnię Księżyca. Siejemy szpinak i roszponkę. Czas sprzyja gęstemu wysiewowi sałaty, buraków czerwonych, słonecznika i groszku – na młode listki. 

czytaj więcej

Jak uprawiać rzepę w przydomowym ogródku?

Rzepa w średniowieczu często gościła na stołach Słowian. Dziś odeszła w zapomnienie. Szkoda, bo zawiera cenne składniki, ma krótki okres wegetacji i jest łatwa w uprawie. Koniec lipca do połowy sierpnia to dobry czas, aby wysiać ją jako roślinę poplonową.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)