Kalendarz biodynamiczny na marzec 2022
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kalendarz biodynamiczny na marzec 2022

01.03.2022autor: Małgorzata Wyrzykowska

Mamy marzec, zbliża się kalendarzowa wiosna. Chociaż temperatury już ostatnio wskazują, że możemy zapomnieć na co dzień o zimowej aurze. Oczywiście poza wyjątkami. Wielu miłośników ogrodnictwa myśli już co by tu zrobić na dworze w swoim obejściu w marcu?

Można przycinać niektóre rośliny ogrodowe oraz w sadzie

Pierwszy dzień miesiąca sprzyja pracom pielęgnacyjnym przy bylinach i roślinach ozdobnych z kwiatów. Przycinamy hortensje bukietowe i drzewiaste, wycinamy zaschłe pędy bylin, zdejmujemy okrywy z róż i skracamy ich pędy.

W dzień liścia wykonujemy wertykulację trawnika, aerację, a także grabimy murawę z resztek źdźbeł, skracamy pędy drzew i krzewów ozdobnych z liści. Zakładamy naczynia na pniach brzóz, by zebrać oskołę.

W dni owocu przycinamy drzewa i krzewy owocowe. Wykonujemy oprysk przeciw kędzierzawości liści brzoskwiń. Opryski wykonujemy preparatami olejowymi, które sprawdzają się przy zwalczaniu szkodników. Przygotowujemy zagony pod marcowo-kwietniowe wysiewy warzyw, kwiatów, a także roślin na nawozy zielone.

r e k l a m a

Można robić pierwsze nasadzenia roślin oraz wysiewy

Dni kwiatowe sprzyjają zagospodarowaniu skrzyneczek bratkami, stokrotkami, prymulami. Jeśli pogoda sprzyja, rozpoczynamy nasadzenia pnączy, drzew i krzewów oraz bylin ozdobnych z kwiatów. Usuwamy osłony z krzewów zimozielonych, wycinamy części nadziemne bylin, porządkujemy rabaty i uzupełniamy ściółki.

W dni liścia wysiewamy szczypiorek, szpinak, sałatę. Sadzimy dymkę. W połowie miesiąca rozpoczynamy produkcję rozsady pomidorów, papryki, oberżyny, która wymaga temperatury pokojowej. Wysiewamy nasiona bobu i groszku cukrowego.

Dni korzeniowe sprzyjają wysiewom marchewki i pietruszki. Nie zapomnijmy przykryć zagonów agrowłókniną, by stworzyć wschodom lepsze warunki. W skrzyneczkach wysiewamy selery i pory.

Czas na zagospodarowanie zagonów i wysokich grządek

Dni liś­ciowe po pełni wykorzystajmy na zagospodarowanie zagonów i wysokich grządek, wysiewając rośliny liściowe. Wysiewamy sałaty, koper, szczypiorek, siedmiolatkę oraz sadzimy liściaste i iglaste żywopłoty, a w mieszkaniach przesadzamy rośliny doniczkowe. W pogodne dni, przy temperaturze powyżej 5°C, wykonujemy cięcie roślin owocowych, czyli porzeczek, agrestu, winorośli. Wycinamy pędy jesiennych malin, skracamy pędy borówki wysokiej, aronii. Czyścimy zrakowacenia na pniach śliw oraz innych drzew pestkowych.

Dni korzenia w końcu miesiąca to dni ziemi i kompostu, czyli najlepszy czas na zasilanie roślin zgromadzonym kompostem. Mieszamy go z wierzchnią warstwą gleby. Drzewa i krzewy ściółkujemy korą. Na trawniki wysiewamy pierwszą dawkę nawozów.



Małgorzata Wyrzykowska
Fot. unsplash

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał na podstawie artykułu Małgorzaty Wyrzykowskiej pt. Kalendarz biodynamiczny na marzec, który ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 9/2022 na str. 79. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Małgorzata Wyrzykowska

Małgorzata Wyrzykowska

– dziennikarka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak przycinać róże na wiosnę, aby pięknie kwitły w sezonie?

Wiosenne cięcie róż pozwala na uzyskanie lepszego kwitnienia i prawidłowego pokroju krzewu. W ten sposób zmniejszamy też ryzyko wystąpienia chorób i szkodników na różach. Standardowo zabieg cięcia przeprowadza się wiosną.

czytaj więcej

Jak zaplanować zasiewy i nasadzenia warzyw w ogródku, aby dały dobry plon?

Najważniejszą zasadą w uprawie warzyw jest zmianowanie – im częściej zmieniamy miejsce poszczególnym gatunkom, tym plony będą dorodniejsze.

czytaj więcej

Jakie szkodniki najczęściej spotykamy w naszych ogródkach?

Jeśli coś niszczy rośliny w ogrodzie, warto rozpoznać szkodnika i podjąć odpowiednie działania, by chronić rośliny. Jakie szkodniki niszczą rośliny w ogrodzie? Jakie choroby roślin mogą wywołać? Jak walczyć ze szkodnikami roślin? Chociaż nadal mamy zimę, przedstawiamy krótki przewodnik przed nadejściem wiosny.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)