Jak przycinać róże na wiosnę, aby pięknie kwitły w sezonie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak przycinać róże na wiosnę, aby pięknie kwitły w sezonie?

06.03.2022autor: Natalia Marciniak-Musiał

Wiosenne cięcie róż pozwala na uzyskanie lepszego kwitnienia i prawidłowego pokroju krzewu. W ten sposób zmniejszamy też ryzyko wystąpienia chorób i szkodników na różach. Standardowo zabieg cięcia przeprowadza się wiosną.

Przycinanie róż to najważniejszy zabieg pielęgnacyjny róż, który pozwala:
  • stworzyć pożądaną, zdrową strukturę krzewu.
  • pobudza krzew do kwitnienia i intensywniejszego wzrostu,
  • zmniejsza gęstość krzewu, jego długość i dopuszcza do rośliny więcej światła oraz powietrza,
  • w konsekwencji pozwala ochronić przed chorobami grzybowym.
Nim podejmiemy decyzję o cięciu - sprawdźmy jaki typ krzewu mamy. Jest to o tyle ważne, że inaczej tniemy róże rabatowe, inaczej pnące, czy pienne. Te wymienione wymagają corocznego cięcia, ale inne typy już nie.

r e k l a m a
Żelazną zasadą podczas tego zabiegu jest zachowanie centymetrowego odstępu nad pąkiem. Cięcie wykonuje się ukośnie z górnym wierzchołkiem nad pąkiem, przy użyciu ostrego sekatora. Poza tym w pierwszej kolejności usuwamy pędy chore, słabe i uszkodzone.

Kiedy powinno się przycinać róże?

W okresie jesiennym pojawia się sporo zapytań dotyczących cięcia róż przed zimą. Jednak termin ten nie jest prawidłowym, ponieważ ryzykujemy uszkodzeniami mrozowymi, które mogą się wdać w roślinę, jeśli ta nie zaleczy ran do czasu wystąpienia pierwszych przymrozków. Okres takiej rekonwalescencji róż trwa ok.  3-4 tygodnie, więc łatwo się pomylić. Tym bardziej, że nie da się przewidzieć, kiedy pojawia się pierwsze ujemne temperatury. Najlepiej, jeśli za cięcie róż zabierzemy się na początku lub w połowie kwietnia. Jest to czas, kiedy ryzyko silnych przymrozków jest już znacznie niższe. Jednakże czasami cięcie można rozpocząć już pod koniec marca. Nie powinniśmy sztywno trzymać się tych terminów, gdyż w ostatnich latach pogoda była bardzo nieprzewidywalna. Ważne jest, aby róże przyciąć w czasie uśpienia, zanim ruszy wegetacja. Pomoże w tym regularnie obserwować rośliny.

Jednakże wyjątkiem od tej reguły są róże kwitnące tylko raz w sezonie, które przycina się latem, po tym jak zrzucą kwiaty. Wiosenne przycięcie, obniży bujność ich kwitnienia.
Gdyby obciąć je wiosną, ich kwitnienie nie byłoby tak bujne.

Róże przycina się w dni słoneczne i suche, co pozwala ograniczyć ryzyko porażenia chorobami grzybowymi. Drugie cięcie, nazywane pielęgnacyjnym, wykonuje się już praktycznie przez cały okres kwitnienia roślin, usuwając przekwitnięte pąki i porażone chorobami gałązki.

Wiosenne cięcie róż: jak ciąć różne grupy róż?

Róże przycina się w zależności od grupy, do której należą. Oto zasady cięcia poszczególnych grup róż.

  • róże wielkokwiatowe – większość pędów skraca się do wysokości 20-30 cm, a pędy cienkie i słabe skracamy nawet na wys. 15cm; należy pozbyć się pędów uszkodzonych, przemarzniętych i porażonych przez choroby. Po cięciu powinno pozostać 4-6 pędów;
  • róże wielokwiatowe – przycina się na wysokości 30 cm u odmian niskich, a na 60 cm u odmian wysokich. Cięcie nie powinno być tak silne jak u róż wielkokwiatowych;
  • róże miniaturowe – tnie się nisko, ok. 10-15cm powyżej poziomu gruntu, co dobrze wpływa na krzewienie;
  • u róż pnących – pozostawia się kilka pędów głównych, a pędy boczne skraca się na długości 30-40 cm. 
  • róże okrywowe – przycina się sporadycznie, raz na kilka lat. Wymagają głównie cięć sanitarnych, a więc usuwa się pędy cienkie, uszkodzone, porażone oraz cięć odmładzających (usuwając część starszych pędów);
  • róże parkowe – należą do najbardziej wytrzymałych, ale nie tnie się ich intensywnie.  Co kilka lat można wykonać cięcie prześwietlające, które umożliwia usunięcie zbyt zagęszczonych, krzyżujących się i skierowanych do wnętrza pędów.

O czym pamiętać już po zabiegu cięcia róż?

  • Przycięte pędy najlepiej zebrać i spalić.
  • Cięcia starych, grubych gałęzi można zabezpieczyć tzw. sztuczną korą, maścią ogrodniczą lub białą farmą emulsyjną z domieszką np. miedzianu.
  • Przy dużej ilości ciętych powierzchni można opryskać krzewy preparatem przeciwgrzybowym np. Topsinem, miedzianem lub odwarem ze skrzypu.
  • Należy używać czystego i naostrzonego sekatora, a po zabiegu można go odkazić np. denaturatem.
  • Przy dużych, gęstych krzewach o cienkich pędach można użyć nożyc do żywopłotu. 

Bez obaw - cięcia są różom potrzebne. Nawet jeśli nie jesteśmy pewni czy dobrze to zrobiliśmy, zdecydowanie to tym roślinom pomoże. Jeśli przytnie się te kwiaty za mocno, jedyną szkodą dla nas będzie np. jej słabsze kwitnięcie, ale dla jej zdrowia będzie to pożyteczne.

Poczytaj także: Kiedy i jak przycinać róże, aby pięknie zakwitły?

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcie: Pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Łąka kwietna w ogrodzie - jak ją założyć?

Marzysz o łące kwietnej? Okazuje się, że to nie taka oczywista i łatwa sprawa, a typów łąk kwietnych jest kilka. Przede wszystkim na start warto wiedzieć, jaki efekt chcemy osiągnąć. A jakie są zalety łąki kwietnej w ogrodzie?

czytaj więcej

Kalendarz biodynamiczny na marzec 2022

Mamy marzec, zbliża się kalendarzowa wiosna. Chociaż temperatury już ostatnio wskazują, że możemy zapomnieć na co dzień o zimowej aurze. Oczywiście poza wyjątkami. Wielu miłośników ogrodnictwa myśli już co by tu zrobić na dworze w swoim obejściu w marcu?

czytaj więcej

Jak zaplanować zasiewy i nasadzenia warzyw w ogródku, aby dały dobry plon?

Najważniejszą zasadą w uprawie warzyw jest zmianowanie – im częściej zmieniamy miejsce poszczególnym gatunkom, tym plony będą dorodniejsze.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)