Kalendarz biodynamiczny na kwiecień 2022. Kiedy i co wykonać w ogrodzie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kalendarz biodynamiczny na kwiecień 2022. Kiedy i co wykonać w ogrodzie?

01.04.2022autor: Małgorzata Wyrzykowska

Kwiecień rozpoczyna się od nowiu, czyli dnia wolnego od pracy przy roślinach, lecz drugi dzień kwietnia jest pod znakiem owocu. Tego dnia możemy wykonywać cięcie krzewów owocowych, takich jak agrest, porzeczki, aronia, borówka amerykańska, oraz drzew – jabłoni i grusz. Jedno jest pewne, w ogrodzie będzie intensywnie.

To też dobry dzień na przycinanie winorośli i aktinidii. Wykonujemy opryski przeciwko chorobom i szkodnikom drzew owocowych – ostatni dzwonek na oprysk brzoskwiń przeciwko kędzierzawości środkami miedziowymi. W pierwsze dni korzeniowe zajmujemy się doprawieniem gleby pod późniejsze uprawy, zasilamy kompostem, przefermentowanym obornikiem, usuwamy chwasty, przekopując podłoże widłami szerokozębnymi, tzw. amerykańskimi. Zakładamy wysokie grządki.

r e k l a m a

W kwietniu wiele sadzimy do gruntu i przesadzamy rośliny domowe

Dzień kwiatowy sprzyja sadzeniu dalii, mieczyków oraz innych letnich bulw i cebul, a także prymul i fiołków. W domu przesadzamy rośliny doniczkowe. Dni liściaste przeznaczamy na pielęg­nację bądź zakładanie trawników. Wygrabiamy filc, napowietrzamy, zasilamy nawozami. To również czas na wysiew selera naciowego, pora, szczypiorku, kapusty, kalarepy, sałaty, szpinaku. Rozsadzamy tymianek, melisę, miętę.

Druga dekada miesiąca z symbolem owocu pozwala na przygotowywanie doniczkowych rozsad dyniowatych. Wysiewamy dynie, cukinie, melony, arbuzy i ogórki. Nasiona wysiewamy pojedynczo albo w doniczki torfowe, albo pierścienie, np. zrobione z rolki po papierze toaletowym lub ręczniku kuchennym, ponieważ należy pamiętać, że rośliny dyniowate nie lubią przesadzania (korzenie łatwo ulegają uszkodzeniu). Wysiewamy również nasiona miechunki czy cyklantery. W połowie miesiąca wysiewamy warzywa korzeniowe. Ten czas ułatwi start marchwi, burakowi, sadzonej rozsadzie selerów korzeniowych, pietruszce. W skrzynkach i donicach można już sadzić bratki, stokrotki, wrzośce, pelargonie, a do gruntu wysadzamy lilie, dalie, mieczyki, a także dekoracyjne drzewa i krzewy.

Drzewka owocowe pryskamy przeciwko parchowi i zgniliznie

Jeśli zaczęły kwitnienie morele, śliwy czy wiśnie, należy wykonać oprysk przeciwko brunatnej zgniliźnie. W dni liścia po pełni wysiewamy na rozsadnikach kapustę, sałatę, kalarepę, rukolę, endywię, koper i inne liściaste. W dni owocu natomiast przesadzamy pomidory, papryki, bakłażany, nadal wysiewamy dyniowate. Drzewa owocowe chronimy opryskami na parcha oraz brunatną zgniliznę. Dni liścia sprzyjają wertykulacji, aeracji, grabieniu i usuwaniu trwałych chwastów trawników. Ponieważ wciąż grożą przymrozki, należy mieć pod ręką agrowłókninę, by w razie potrzeby okryć uprawy.



Fot. Pixabay
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał na podstawie artykułu Małgorzaty Wyrzykowskiej pt. Kalendarz biodynamiczny – kwiecień 2022, który ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 13/2022 na str. 87. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Małgorzata Wyrzykowska

Małgorzata Wyrzykowska

– dziennikarka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jakie odmiany sałaty warto wybrać do ogrodu?

Liściowe są spożywane głównie w stanie surowym, a w tej postaci zawierają bardzo dużo przyswajalnych składników pokarmowych, witamin, kwasów organicznych, soli mineralnych oraz makro- i mikroelementów. Dodatkową zaletą jest łatwość w uprawie oraz krótki okres wegetacji, dzięki czemu można je uprawiać, na przykład, w przedplonie, a także między­plonie z ogórkami czy pomidorami.

czytaj więcej

Dekoracyjny pieris pięknie ozdobi ogród

Pierisy to bardzo dekoracyjne rośliny, które idealnie nadają się na wrzosowiska - nie są zbyt wysokie, idealnie wyglądają z przodu rabaty. Skąd pochodzi ta roślina i jak ją uprawiać w Polsce?

czytaj więcej

Jak zaplanować zasiewy i nasadzenia warzyw w ogródku, aby dały dobry plon?

Najważniejszą zasadą w uprawie warzyw jest zmianowanie – im częściej zmieniamy miejsce poszczególnym gatunkom, tym plony będą dorodniejsze.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)