r e k l a m a
Partnerzy portalu
Kalendarz biodynamiczny na grudzień 2020
29.11.2020autor: Natalia Marciniak-Musiał
Nie ma wielu zadań, które powinniśmy w grudniu wykonywać w konkretnym terminie. Każdego bezmroźnego dnia podlewamy rośliny zimozielone, które przed utratą wilgoci chronią się zwijaniem liści, jak np. rododendrony.
Pora zadbać o rododendrony
Podlewajmy je przynajmniej co 10 dni, a nim nadejdzie większy mróz, nasypmy warstwę kory lub innej ściółki – byle nie podniosła odczynu pH. Ściółkujemy po zamarznięciu wierzchniej warstwy gleby na głębokość kilku centymetrów. Za grubą ściółkę wdzięczne będą również magnolie, których część nadziemna nie jest wrażliwa na mróz, ale ich korzenie już tak. Na trawnikach, gdy nie zalega śnieg, wygrabiamy liście i przeznaczamy je na kompost. Jeśli pogoda sprzyja trawie, kosimy ją. Po pierwszych przymrozkach w dni owocu pobieramy zrazy drzew owocowych do szczepienia. Wybieramy pędy jednoroczne z dobrze wykształconymi pąkami o długości około 40 cm i przechowujemy je w piwnicy w temperaturze 0–2°C, zadołowane do 1/3 w piasku.
Dobrze zabezpiecz rośliny na zewnątrz i w piwnicach
Rośliny pozostające na zewnątrz ustawiamy w miejscu zacisznym, obficie podlewamy i owijamy agrowłókniną, matami słomianymi, a pojemniki otulamy styropianem. Zimą również powinniśmy je co pewien czas podlewać. W piwnicach lub innych pomieszczeniach, gdzie przechowujemy kłącza, karpy i cebule, robimy ich przegląd, wyrzucając chore lub uszkodzone. Zdrowe możemy opryskać preparatami roślinnymi, np. z pokrzywy, czosnku czy cebuli, które mają działanie grzybobójcze. W bezmroźne dni owocowe zbieramy owoce jarzębiny i dzikiej róży, które przeznaczymy na nalewki. Od pełni po nów, jeśli pogoda pozwoli, prowadzimy uprawki zagonów. Przekopujemy je, mieszając z kompostem. Sprawdzamy stan osłon, szczególnie gdy panują bardzo niskie temperatury.
r e k l a m a
Nadmiar śniegu z roślin strząsamy
Po obfitych opadach śniegu strząsamy go z roślin, by nie połamał pędów. Jeśli śnieg już złamał gałęzie, należy je szybko usunąć, a ranę posmarować farbą emulsyjną z dodatkiem np. Funabenu. Rabaty z bylinami po zamarznięciu wierzchniej warstwy gleby nakrywamy gałązkami iglaków, a trawy ozdobne pozostawiamy z wiechami, lecz związujemy w połowie ich wysokości. Podczas świątecznego dekorowania ogrodu stosujmy tylko małe elementy do zawieszania na krzewach i drzewach. Duże silniej poruszają się na wietrze i mogą uszkodzić pędy.
Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie: Pixabay
Zdjęcie: Pixabay
Natalia Marciniak-Musiał
dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a