Kalendarz biodynamiczny na grudzień 2019
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kalendarz biodynamiczny na grudzień 2019

01.12.2019autor:

Według wielowiekowej tradycji rolniczej w grudniu, a dokładnie w adwencie, nie wykonujemy żadnych prac związanych z uprawą. To jednak nie znaczy, że w ogóle nie myślimy o ogrodzie. 

Regularnie sprawdzamy okrycia na roślinach wrażliwych na mróz, zwłaszcza gdy panują niskie temperatury, którym towarzyszą mroźne wiatry. Gdy temperatura spadnie poniżej –10°C, okrywy pogrubiamy. Z iglaków strząsamy czapy śniegu. Jeśli ulegną uszkodzeniu, powstałe rany smarujemy maścią ogrodniczą lub emulsją.

Czas na przegląd wcześniej wykopanych bulw i cebul

W piwnicach i altanach, w których przechowujemy bulwy, cebule lub karpy, przeprowadzamy ich przegląd, a uszkodzone, zgniłe czy spleśniałe wyrzucamy. Pozostałe spryskujemy preparatem grzybobójczym, choćby wyciągiem z pokrzywy. W pierwszych dniach owocowych pobieramy zrazy od południowej strony drzew owocowych.

r e k l a m a
Podczas silnych mrozów korzenie drzew ściółkujemy dodatkową warstwą kompostu lub obornika, którą usuniemy, gdy temperatura wzrośnie. W celu ochrony przed myszami udeptujemy śnieg wokół drzew i krzewów i polewamy wodą, która podczas mrozów zamarznie, tworząc lodową pokrywę.

Podczas nowiu wycinamy choinki

W dni owocowe możemy przerabiać zebrane wcześniej i zamrożone owoce leśne. W okolicach nowiu wycinamy drzewa i krzewy przeznaczone na opał, a do celów budowlanych – po nowiu. W tym samym okresie wycinamy choinki. W dni kwiatu, gdy temperatura oscyluje w okolicach 0°C, podlewamy rośliny zimozielone. Wokół pni magnolii rozkładamy warstwę ściółki. Wszystkie ściółki rozkładamy po przymrozkach, gdy ziemia zamarznie na kilka centymetrów. Rośliny pozostające w donicach przenosimy w miejsca zaciszne, podlewamy i owijamy matami słomianymi, włókniną lub innymi materiałami ocieplającymi.

Idealne czas na wypiek ciast

W dni liścia, gdy panuje słoneczna i ciepła pogoda, dołujemy pory i jarmuż, układając je we wcześniej przygotowanych rowkach. Po lekkim przemarznięciu wierzchniej warstwy ziemi przykrywamy liśćmi, słomą lub stroiszem, by łatwiej było wyjmować na bieżące potrzeby. Czas od pełni po nów sprzyja porządkom i drobnym remontom. W okresie przedświątecznym tych obowiązków nie brakuje. Od nowiu po pełnię czas sprzyja wypiekom ciast. W tym roku to dobry termin na pierniki, które powinny leżakować do świąt.


Kalendarz biodynamiczny
Legenda

Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie: Pixabay
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kalendarz biodynamiczny na styczeń 2020

W styczniu możemy jeszcze pozyskać zrazy do szczepienia drzew owocowych – w dni z symbolem owocu lub kwiatu, pod warunkiem że aura sprzyja i nie występują duże spadki temperatur. Warto również obejrzeć drzewa.

czytaj więcej

Jak ściółkować i ciąć maliny?

Późnoletnie i jesienne odmiany malin, takie jak Polana, Pokusa, Poemat, Polesie, Polka, Polonez czy Poranna Rosa, owocują do przymrozków. Po ukończeniu zbiorów powinniśmy przystąpić do ich cięcia. Zabieg możemy wykonać również w słoneczny, zimowy dzień.

czytaj więcej

Jak zadbać o choinkę, by cieszyć się nią latami

Ostatnio wiele osób decyduje się na sztuczną choinkę, by nie niszczyć przyrody. Ale nie ma to jak żywe, pachnące żywicą drzewko. Najlepiej, jeśli kupimy choinkę w doniczce, która po świętach będzie mogła trafić do ogrodu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)