Kalendarz biodynamiczny na styczeń 2020
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kalendarz biodynamiczny na styczeń 2020

02.01.2020autor:

W styczniu możemy jeszcze pozyskać zrazy do szczepienia drzew owocowych – w dni z symbolem owocu lub kwiatu, pod warunkiem że aura sprzyja i nie występują duże spadki temperatur. Warto również obejrzeć drzewa.

Czas na lustrację drzew i sadów

Jeśli powstały rany zgorzelinowe, należy je oczyścić i pokryć farbą emulsyjną z dodatkiem Funabenu. To także sprzyjający czas na pokrycie wapnem pni drzew (bielenie), które ochroni przed skutkami różnic temperatur. Dla lepszej przyczepności do wapna można dodać krowiak lub mąkę żytnią. Sprawdzamy stan opasek chroniących przed sarnami i zającami. Przeprowadzamy jednocześnie lustrację sadu, jaja szkodników zbieramy i niszczymy, podobnie jak pozostałe na drzewach mumie, które są siedliskiem szkodników.

r e k l a m a
W dni kwiatu możemy rozpocząć produkcję rozsady roślin ozdobnych. Jeśli nasiona pochodzą z własnego zbioru, przeprowadźmy test zdolności i energii kiełkowania. Wybierzmy się do sklepu i kupmy nasiona petunii, lobelii, szałwii, żeniszka czy begonii. A jeżeli chcemy powiększyć zasób roślin żywopłotowych, np. o jaśminowiec, liguster czy forsycję, możemy pomyśleć o pobraniu sadzonek, które zadołujemy w piwnicy, gdzie zaczekają do wiosny, kiedy je będziemy ukorzeniać.

Może czas przesadzić storczyki?

Poznamy to po korzeniach – jeśli wystają z doniczki, to znak, że trzeba zmienić podłoże i pojemnik na większy. Przesadzanie wykonujmy od pełni do nowiu. Na parapetach warto rozpocząć pędzenie korzeni pietruszki na natkę, czerwonego buraczka na listki do sałatek, cebuli, selera, ząbków czosnku i kępek szczypiorku, kierując się oznaczeniami na kalendarzu. Dni korzeniowe sprzyjają pietruszce, selerowi i buraczkom, w dni liścia sadzimy ząbki czosnku, kępki szczypiorku czy cebulę.

Zajmijmy się doniczkami i skrzyneczkami, w których wiosną będą prowadzone uprawy. Z zastosowaniem mydła potasowego, szczotki i gorącej wody musimy doprowadzić je do porządku. W magazynku lub garażu możemy doczyszczać drewniane elementy ogrodowe (płotki, palisady) i pokrywać je drewnochronem. Sprawdzamy również stan przechowywanych cebul i kłączy. Jeśli zauważymy na nich zmiany chorobowe, natychmiast je wyrzucamy, by nie zainfekowały pozostałych.


Kalendarz biodynamiczny na styczeń 2020
Legenda

Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie główne: Pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kalendarz biodynamiczny na marzec 2020

Wybierzmy się do sklepu ogrodniczego, by zaopatrzyć się w nasiona grochu i bobu, które jako pierwsze trafią na zagonki w dni owocu. W tych dniach uzupełniamy nasadzenia drzew i krzewów owocowych. Teraz warto też wysiać nasiona poziomek do skrzyneczek.

czytaj więcej

Kalendarz rolniczy na luty 2020 – jakie dotacje i targi?

W lutym rolnicy muszą pamiętać o złożeniu wniosków o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. ARiMR rozpocznie też nabory wniosków na założenie firmy na wsi oraz przetwórstwo. W lutym odbędą się targi rolnicze, m.in. Mazurskie Agro Show czy Ferma Łódź oraz konferencja dla producentów buraków cukrowych. 

czytaj więcej

Zima jest ciepła? To warto wykonać kilka prac w ogrodzie

Może to zabrzmi dziwnie, ale teraz, gdy temperatura jest iście wiosenna, a śniegu brak, warto wybrać się do ogródka i wykonać pewien zabieg. Chodzi o przekopywanie zagonków i rabat. W tej chwili mamy doskonałe warunki, by pozbyć się uciążliwych chwastów, takich jak perz, skrzyp, powój czy pokrzywa. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)