Jak ściółkować i ciąć maliny?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak ściółkować i ciąć maliny?

29.12.2019autor:

Późnoletnie i jesienne odmiany malin, takie jak Polana, Pokusa, Poemat, Polesie, Polka, Polonez czy Poranna Rosa, owocują do przymrozków. Po ukończeniu zbiorów powinniśmy przystąpić do ich cięcia. Zabieg możemy wykonać również w słoneczny, zimowy dzień.

Na czym polega zabieg cięcia malin?

Ogranicza się on do usunięcia wszystkich pędów nisko przy ziemi i ma na celu pobudzenie rośliny do wytworzenia dużej liczby odrostów. Jeżeli chcemy natomiast ograniczyć ich ilość, skracamy przyrosty do wysokości 20 cm. To cięcie sprawi, że w kolejnym roku uzyskamy dodatkowy wczesny plon, lecz bardzo skromny. Dlatego od tej metody cięcia się odchodzi. Nieco inaczej tniemy odmiany owocujące na pędach dwuletnich. W tym przypadku wycinamy pędy, które już owocowały, a pozostawiamy młode, silne odrosty. Tak prowadzimy szpaler, by na 1 m.b. pozostawić nie więcej niż 15 sztuk. Wszystkie nadliczbowe usuwamy, w tym słabe, uszkodzone i ze zgrubieniami.

Ściółkowanie - w jakim celu?

Po cięciu warto przystąpić do ściółkowania szpaleru. Tu zastosowanie znajdą zgrabione wcześniej liście, rozdrobniona kora i trociny drzew iglastych, a także zrębki drewna i wióry. Ze ściółkowaniem poczekajmy do momentu zamarznięcia wierzchniej warstwy ziemi, bo mogą w niej znaleźć schronienie gryzonie, którym sprzyjają panujące jeszcze dodatnie temperatury. Ściółka ochroni nasze rośliny przed działaniem mrozów i przemarznięciem zimą, natomiast latem zapobiegnie wysuszeniu podłoża oraz ograniczy rozwój chwastów.

r e k l a m a
Jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w uprawie malin jest cięcie, które wpływa zarówno na jakość owoców, jak i zdrowotność krzewów
  • Jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w uprawie malin jest cięcie, które wpływa zarówno na jakość owoców, jak i zdrowotność krzewów

Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie główne: Pixabay
Zdjęcie w tekście: Małgorzata Wyrzykowska


r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kalendarz biodynamiczny na grudzień 2019

Według wielowiekowej tradycji rolniczej w grudniu, a dokładnie w adwencie, nie wykonujemy żadnych prac związanych z uprawą. To jednak nie znaczy, że w ogóle nie myślimy o ogrodzie. 

czytaj więcej

Jak dobrze okryć rośliny w ogrodzie i sadzie przed zimą?

W każdej chwili mogą nastąpić mroźne dni, więc lepiej zaopatrzyć się w odpowiednie materiały, m.in. agrowłókninę, maty słomiane, korę, a także zgromadzić te, które są w zasięgu ręki, np. trociny, suche liście.

czytaj więcej

Jakie warzywa warto zasiać w ogrodzie przed zimą?

Siejąc warzywa jesienią, mamy duże szanse na wcześniejszy zbiór wiosną. Przeciętnie plony zostaną przyspieszone o 3 tygodnie. Po co sięgać na sklepowe półki po nowalijki, jeśli na zagonkach będziemy mieli własne, zdrowe i dorodne warzywa.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)