Kalendarz biodynamiczny – maj 2021
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kalendarz biodynamiczny – maj 2021

02.05.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

W pierwsze dni miesiąca, w dni korzenia, porządkujemy rabaty pod zasiewy i nasadzenia. Ściółkujemy byliny i krzewy. Przekopujemy nawozy zielone, jeśli osiągnęły odpowiednią masę. Wycinamy porażone i uszkodzone pędy z krzewów. Rozsypujemy kompost pod nowe uprawy, a na trawnikach walczymy z chwastami trwałymi. 

Przygotowanie pod kompostowanie

Zakładamy nowe kompostowniki i pryzmy kompostowe, budujemy wysokie grządki. Dni kwiatowe przeznaczamy na ustawianie i ewentualną naprawę podpór i pergoli pod rośliny pnące, klematisy, glicynie, wiciokrzewy. Kwiaty na rabatach zasilamy nawozami wieloskładnikowymi. Przycinamy hortensje bukietowe i drzewiaste. Sprawdzamy, jak się mają kwiaty wysiane w kwietniu – czy nie należy ich przerwać, gdy rosną zbyt gęsto. Rozcieńczoną gnojówką z pokrzyw zasilamy sałatę, kapustę wczesną, kalarepę i inne liściaste. Zbieramy do suszenia pokrzywę.

r e k l a m a

Nawożenie warzyw owocowych

W dni owocu przed nowiem na śliwach i jabłoniach zakładamy pułapki lepowe, by kontrolować zagrożenie. Zasilamy gnojówkami i innymi naturalnymi nawozami rozsadę pomidorów, papryki i innych warzyw owocowych. Po nowiu – wzmożone prace związane z siewem i sadzeniem. Wysiewamy nagietki, lwie paszcze, nasturcje, tytoń ozdobny, maciejkę. Krzewy ozdobne zasilamy nawozami. Dolistnie można pryskać rozcieńczonymi gnojówkami roślinnymi. Dni liścia przeznaczamy na pielęgnację i sadzenie roślin kapustnych. Sadzimy ich rozsadę oraz wysiewamy sałatę rzymską, kruchą oraz łodygową. Wysiewamy bazylię, pamiętając, by okryć ją agrowłókniną na wypadek przymrozków. Wysiewamy rukolę, endywię, cykorię, stewię, koper, majeranek, rzodkiewkę i brukiew. Sadzimy rośliny ozdobne z liści, np. funkie, żurawki, paprocie, zakładamy żywopłoty.

Po pełni zastosujmy oprysk przeciwgrzybiczy

Dni owocu drugiej połowy maja sprzyjają szykowaniu miejsca pod pomidory, ogórki, dynie, bakłażany oraz fasolę, której siew rozpoczniemy od odmian tycznych. Następne są odmiany karłowe o zielonych, żółtych i fioletowych strąkach. Tuż po pełni w dzień owocu pryskamy preparatami roślinnymi drzewa, krzewy i warzywa owocowe przeciwko chorobom grzybowym. Zasilamy je również 20-krotnie rozcieńczonymi gnojówkami z pokrzyw i skrzypu. Zagony ze szparagami przykryjmy czarną folią – wzrośnie pod nią temperatura i szybciej ukażą się wypustki.

MAJ KALENDARZ

legenda kalendarz biodynamiczny

Małgorzata Wyrzykowska

Zdjęcie: Pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kalendarz biodynamiczny – czerwiec 2021

W czerwcu pierwsze dni owocu warto poświęcić pomidorom. Z kolei w dni korzeniowe należy wysiać m.in. marchew, pietruszkę, buraki czerwone. Warto także przygotować preparat do zwalczania chorób i szkodników na bazie żywokostu i skrzypu. Kiedy i jakie prace w ogrodzie należy wykonać jeszcze zgodnie z kalendarzem biodynamicznym na czerwiec 2021 roku?

czytaj więcej

Niezwykły urok kwitnących bylin

Byliny to rośliny, które bez trudu znajdziemy w przydomowych ogródkach. Są to rośliny, które kwitną okazale, systematycznie i o określonych porach. Należą do nich m.in. liliowce czy piwonie. Mnogość odmian zapewnia wrażenia estetyczne.

czytaj więcej

Mimo, że wegetacja była minimalna, rośliny nie straciły wigoru

Marcin Kaczmarek z Działu Doradztwa i Rozwoju Osadkowski S.A. na początku spotkania z cyklu e-Zielone Pola NA ŻYWO 2021 omówił aktualną sytuację polową i ocenę stanu upraw w Jakubowicach na Opolszczyźnie. Od razu dodam, że od daty spotkania (13 kwietnia br.) do dziś sporo się zmieniło i wegetacja nabrała tempa.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)