Kalendarz biodynamiczny – czerwiec 2021
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kalendarz biodynamiczny – czerwiec 2021

01.06.2021autor: Małgorzata Wyrzykowska

W czerwcu pierwsze dni owocu warto poświęcić pomidorom. Z kolei w dni korzeniowe należy wysiać m.in. marchew, pietruszkę, buraki czerwone. Warto także przygotować preparat do zwalczania chorób i szkodników na bazie żywokostu i skrzypu. Kiedy i jakie prace w ogrodzie należy wykonać jeszcze zgodnie z kalendarzem biodynamicznym na czerwiec 2021 roku?

Pierwsze dni owocu poświęć na pielęgnację pomidorów

Pierwsze dni miesiąca sprzyjają zbiorom ziół liściastych do suszenia.
Warto nadal zbierać pokrzywy na gnojówki. Dodając do preparatu żywokost i skrzyp, uzyskamy doskonałą gnojówkę do zasilania roślin uprawnych, a także preparat do oprysku przeciwko chorobom i szkodnikom. Pamiętajmy, by gnojówkę rozcieńczyć w stosunku 1: 10, gdy podlewamy, lub 1: 20, gdy pryskamy.

r e k l a m a
W dni owocu zaczynamy podwiązywanie pomidorów, uszczykiwanie odrostów bocznych, wdrażamy też ochronę przeciw zarazie.

W dni liściowe po pełni warto zadbać o trawnik, a w dni korzeniowe siejemy marchew i pietruszkę

W dni korzenia zbieramy rzodkiewkę, glebę spulchniamy i przygotowujemy pod nowe zasiewy, które rozpoczniemy tuż po nowiu. Dzień z symbolem kwiatu tuż przed nowiem sprzyja sadzeniu bylin, rozsadzie kwiatów jednorocznych i dwuletnich. Można również wysiać dwuletnie gatunki z myślą o przyszłorocznych nasadzeniach.
W dni liściowe po pełni pielęgnujemy, nawozimy i kosimy trawniki. Sadzimy bazylię i późne kapustne. Wysiewamy nasiona jarmużu.
Dni owocu to także warzywa owocowe. To ostatni moment na sadzenie ogórków, cukinii, melonów, arbuzów, pomidorów, oberżyn. Posadzone zasilamy nawozami organicznymi.

W dni korzeniowe wysiewamy marchew, pietruszkę, buraki czerwone. W kolejne dni kwiatowe sadzimy rośliny ozdobne w balkonowych pojemnikach i na rabatach. Z lilaków i rododendronów usuwamy przekwitłe kwiatostany, a koszyczki rumianku albo suszymy, albo sporządzamy z nich napar do podlewania.
I znów kolejny owocowy czas, który warto poświęcić na zasilanie roślin owocowych, ogórków, dyń, arbuzów, melonów. Możemy również sięgnąć po Biohumus.

W jaki sposób można chronić marchew przed połyśnicą

Po pełni w dni korzenia czas poświęcamy marchwi, pietruszce, burakom. Możemy je przerwać. Warto po przerzedzeniu zagonów z marchwią opryskać ją Bioczosem, by zmylić połyśnicę marchwiankę. Możemy również nakryć firanką bądź białą agrowłókniną rządki marchwi, by mucha połyśnicy nie złożyła jaj w glebie.
W dni kwiatu przeglądamy rośliny ozdobne w poszukiwaniu mszyc i innych szkodników – w razie potrzeby pryskamy. Jeżeli zamierzamy zmienić miejsce tulipanów i narcyzów, pod koniec miesiąca należy je wykopać, wysuszyć i wstawić w przewiewnych pojemnikach do pomieszczeń, by jesienią ponownie trafiły do gruntu.






Małgorzata Wyrzykowska
Fot. Pixabay

autor Małgorzata Wyrzykowska

Małgorzata Wyrzykowska

– dziennikarka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zgłoś swój ziołowy ogródek i wygraj SUPER nagrody

Uwielbiasz zajmować się ziołami, a w Twoim ogrodzie unosi się ich niesamowity aromat? "Tygodnik Poradnik Rolniczy" zorganizował konkurs właśnie dla Ciebie. Co należy zrobić, aby wygrać wspaniałe nagrody w konkursie "Ziołowy zakątek"? 

czytaj więcej
Rzepak

Płodozmianem w choroby i chwasty

Zawężenie płodozmianów do roślin ozimych, a w szczególności tylko praktycznie do pszenicy i rzepaku ozimego, odbija się teraz czkawką. Jakie rośliny jare warto wybrać, żeby nie tylko poprawić stanowisko, ale także zarobić?

czytaj więcej

Jak samemu zrobić huśtawkę ogrodową?

Chcesz zostać bohaterem we własnym domu i sprawić radość dzieciakom? A może majsterkowanie jest Twoim hobby? Polecamy podjąć się wykonania huśtawki na zasadzie zrób to sam. Jak wykonać najprostszą huśtawkę ogrodową? Poniżej znajduje się krótka instrukcja.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)