Kalendarz biodynamiczny – czerwiec 2021
W czerwcu pierwsze dni owocu warto poświęcić pomidorom. Z kolei w dni korzeniowe należy wysiać m.in. marchew, pietruszkę, buraki czerwone. Warto także przygotować preparat do zwalczania chorób i szkodników na bazie żywokostu i skrzypu. Kiedy i jakie prace w ogrodzie należy wykonać jeszcze zgodnie z kalendarzem biodynamicznym na czerwiec 2021 roku?
Pierwsze dni owocu poświęć na pielęgnację pomidorów
Pierwsze dni miesiąca sprzyjają zbiorom ziół liściastych do suszenia.
Warto nadal zbierać pokrzywy na gnojówki. Dodając do preparatu żywokost i skrzyp, uzyskamy doskonałą gnojówkę do zasilania roślin uprawnych, a także preparat do oprysku przeciwko chorobom i szkodnikom. Pamiętajmy, by gnojówkę rozcieńczyć w stosunku 1: 10, gdy podlewamy, lub 1: 20, gdy pryskamy.
W dni liściowe po pełni warto zadbać o trawnik, a w dni korzeniowe siejemy marchew i pietruszkę
W dni korzenia zbieramy rzodkiewkę, glebę spulchniamy i przygotowujemy pod nowe zasiewy, które rozpoczniemy tuż po nowiu. Dzień z symbolem kwiatu tuż przed nowiem sprzyja sadzeniu bylin, rozsadzie kwiatów jednorocznych i dwuletnich. Można również wysiać dwuletnie gatunki z myślą o przyszłorocznych nasadzeniach.
W dni liściowe po pełni pielęgnujemy, nawozimy i kosimy trawniki. Sadzimy bazylię i późne kapustne. Wysiewamy nasiona jarmużu.
Dni owocu to także warzywa owocowe. To ostatni moment na sadzenie ogórków, cukinii, melonów, arbuzów, pomidorów, oberżyn. Posadzone zasilamy nawozami organicznymi.
I znów kolejny owocowy czas, który warto poświęcić na zasilanie roślin owocowych, ogórków, dyń, arbuzów, melonów. Możemy również sięgnąć po Biohumus.
W jaki sposób można chronić marchew przed połyśnicą
Po pełni w dni korzenia czas poświęcamy marchwi, pietruszce, burakom. Możemy je przerwać. Warto po przerzedzeniu zagonów z marchwią opryskać ją Bioczosem, by zmylić połyśnicę marchwiankę. Możemy również nakryć firanką bądź białą agrowłókniną rządki marchwi, by mucha połyśnicy nie złożyła jaj w glebie.
W dni kwiatu przeglądamy rośliny ozdobne w poszukiwaniu mszyc i innych szkodników – w razie potrzeby pryskamy. Jeżeli zamierzamy zmienić miejsce tulipanów i narcyzów, pod koniec miesiąca należy je wykopać, wysuszyć i wstawić w przewiewnych pojemnikach do pomieszczeń, by jesienią ponownie trafiły do gruntu.
Małgorzata Wyrzykowska
Fot. Pixabay
Małgorzata Wyrzykowska
– dziennikarka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"
Najważniejsze tematy