Niezwykły urok kwitnących bylin
Byliny to rośliny, które bez trudu znajdziemy w przydomowych ogródkach. Są to rośliny, które kwitną okazale, systematycznie i o określonych porach. Należą do nich m.in. liliowce czy piwonie. Mnogość odmian zapewnia wrażenia estetyczne.
Byliny należą do roślin zielonych, wielosezonowych, co najmniej dwuletnich. Ich części niezdrewniałe wielokrotnie kwitną, wydają nasiona albo zarodniki. Duża część bylin jest zimozielona, jednakże wiele z nich gubi liście na zimę. Sadzenie nie jest trudne, ale warto się zastosować do kilku zasad, aby robić to przez cały sezon. Dlatego warto pamiętać o optymalnych terminach i technikach sadzenia do gruntu.
Każdy gatunek rośliny ma swój termin kwitnienia i on jest odnośnikiem kiedy powinno się daną roślinę sadzić. Roślina kwitnąca w pełni nie nadaje się do przesadzania, ale z sukcesem powinno się to udać już na etapie zawiązywania pąków kwiatowych. Przed sadzeniem, wybrany grunt należy oczyścić z chwastów. Warto nawieźć go kompostem lub obornikiem, a na końcu wyrównać.
Jak dobrze sadzić byliny?
Kłącze lub bulwy sadzimy wiosną lub jesienią w odpowiednim dla gatunku terminie oraz na odpowiednim poziomie wilgotności gleby, a trzymanie się tego warunku jest niezwykle istotne. Zazwyczaj nabywamy je w stanie spoczynku luzem albo w woreczkach. Jesienią sadzi się byliny kwitnące wiosną, a wiosną – te od lata do jesieni.
Pielęgnacja kwitnących bylin
Byliny nie są wymagające pod kątem pielęgnacji. Pod koniec sezonu wegetacyjnego przycina się zmarznięte liście i kwiaty oraz usuwa te opadłe części roślin. W przypadku roślin wysokich duży sens ma przycinanie gałęzi do ziemi, aby wspomóc rozwój młodych pędów w nowym sezonie. U bylin płożących – maksymalna wysokość przycięcia to 2/3 części. Byliny mocno rozrastające się przycinać należy regularnie, na czym zyskują ich kwiatostany. Taka roślina jest także bardziej stabilna. Warto wtedy pamiętać o użyźnieniu gleby. Przycięte pędy można przykryć na zimę warstwą liści, która ochroni przed mrozem.
Piękno nie tylko latem, ale i cały rok
Podczas lata najpiękniej kwitną takie rośliny jak: liliowce, krwawniki, irysy, piwonie, dalie czy języczki.
Byliny odnawiają się z korzeni, kłaczy, bulw czy cebulek albo jak hibiskus zachowują zdrewniałe łodygo. Każdy gatunek ma swoje preferencje co do typu stanowiska w zależności od zacienienia, naświetlenia czy żyzności gleby.
Na pewno warto zagłębić się w temat bylin, bogactwo odmian i pięknych kolorowych kwiatostanów. Wtedy nasz ogród będzie cieszył nas feerią barw nie tylko w okresie wegetacyjnym, ale i przez cały rok.
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcie: Pixabay
Natalia Marciniak-Musiał
dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
Najważniejsze tematy