Jesień to czas na wysiew roślin i warzyw ozimych. Jakich?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jesień to czas na wysiew roślin i warzyw ozimych. Jakich?

30.10.2022autor: Małgorzata Wyrzykowska

Jesień kojarzy nam się głównie ze zbiorami, ale możemy również wysiewać. Siew ozimin to dobra metoda na przyspieszone o co najmniej 2–3 tygodnie wiosenne zbiory. Wysiew ozimy zda egzamin przy uprawie marchwi, pietruszki, koperku, szpinaku, cebuli dymki, niektórych ziół, a także roszponki.

Mimo że uprawa ozima wiąże się z pewnym ryzykiem, warto spróbować. Trzeba pamiętać, by nasiona siać minimum 2 cm głębiej, niż ma to miejsce podczas siewów wiosennych. Należy też liczyć się z ewentualnym przemarz­nięciem nasion, dlatego należy zwiększyć ich ilość. Po wiosennym wzejściu nadmiar siewek wyrwiemy.

r e k l a m a

Stanowisko nie może być przypadkowe

Jednym z warunków powodzenia uprawy jest dobór właściwego stanowiska. Nie może być przypadkowy. Musi to być miejsce ciepłe, dobrze nasłonecznione, zaciszne. Podłoże powinno być bogate w składniki pokarmowe i próchnicę, lekkie i umiejscowione tak, by podczas wiosennych roztopów nie było zalewane. Gleby zimne nie nadają się do siewu, ponieważ dłużej się nagrzewają, a to często prowadzi do próchnienia i gnicia nasion.

Stanowisko pod uprawę musi być starannie przygotowane – trzeba usunąć wszystkie resztki roślinne. Dobrze jest na 2 tygodnie przed siewem wzbogacić podłoże kompostem lub nawozami fosforowymi i potasowymi. Po wymieszaniu nawozów z glebą powierzchnię należy dokładnie wyrównać, by nie tworzyły się zastoiska wodne prowadzące często do gnicia nasion. Ważne jest także następstwo roślin zgodne z zasadami zmianowania.

Nagietki wysiane na zagonie warzywnym mają dobry wpływ na rośliny sąsiednie. Znajdują również zastosowanie w kuchni. Potraktowane jak oziminy zakwitną dużo wcześniej wiosną

  • Nagietki wysiane na zagonie warzywnym mają dobry wpływ na rośliny sąsiednie. Znajdują również zastosowanie w kuchni. Potraktowane jak oziminy zakwitną dużo wcześniej wiosną

Czas na wysiew szpinaku

Już ostatni moment na wysiew szpinaku. Nasiona tego warzywa powinniśmy wysiać jeszcze w październiku, ponieważ najlepiej zimują rośliny, które wytworzyły kilka liś­ci właściwych. Najpopularniejszymi odmianami ozimymi są Matador i Olbrzym Zimowy. Do końca października mamy czas na wysiew mrozoodpornej roszponki. Listki będzie można zbierać sukcesywnie, a pozostawione niewykorzystane posłużą za zielony nawóz. Do końca października mamy czas na wysiew również niektórych ziół, np. melisy, lawendy czy szałwii. Do końca października można także siać nagietki. Po wysiewie należy przykryć zagonek białą agrowłókniną dla lepszego kiełkowania wiosną.

Warzywa korzeniowe, jak marchew, pietruszka, pasternak, należy wysiać w rzędy co 30 cm na głębokość od 0,5 do 1,5 cm w listopadzie, by nasiona zdążyły napęcznieć, lecz nie wykiełkować. W cieplejszych rejonach kraju siew można przesunąć na początek grudnia. Podczas bezśnieżnej zimy grządki warto okryć. Wśród odmian marchwi polecane są Amsterdamska, Kalina F1 i Karo F1, a pietruszki – Cukrowa. Na siew ozimy pasternaku wykorzystać można jego wszystkie odmiany: Albion, Półdługi Biały i White Gem. W listopadzie powinniśmy również wysiać rzutowo lub w rzędach co 30 cm koper odmian Lukullus, Amat i Szmaragd.

Uprawiając ozime warzywa, m.in. koper, należy przestrzegać terminów siewu

  • Uprawiając ozime warzywa, m.in. koper, należy przestrzegać terminów siewu

fot. Małgorzata Wyrzykowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 43/2022 na str. 52. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Małgorzata Wyrzykowska

Małgorzata Wyrzykowska

– dziennikarka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

W jakiej kondycji jest rzepak i zboża ozime przy tak ciepłej jesieni?

Wyjątkowo ciepła aura jesienią br. w niektórych rejonach Polski nie była zbyt korzystna dla ozimin, gdyż wpłynęła na zwiększenie presji szkodników, chorób i chwastów. Maciej Florczuk prowadzi na wschodzie kraju gospodarstwo rolne, w którym dominują oziminy. Zapytaliśmy go o kondycję rzepaku i zbóż ozimych oraz o przeprowadzone jesienne zabiegi ochrony roślin.

czytaj więcej

Powiew egzotyki w przydomowym ogrodzie - polecamy ciekawe gatunki roślin

Niektóre krzewy i drzewa pochodzące z innych kontynentów dobrze sobie radzą w naszej strefie klimatycznej. Warto zatem wprowadzić niektóre ciekawostki u siebie. Należą do nich mało znane: urodlin trójłatkowy, zwany pawpaw, palecznik chiński, akebia pięcio listkowa czy dereń kousa.

czytaj więcej

Wyższe dotacje na ogrodzenie chlewni. Jakie będą stawki?

Ze względu na rosnące w szalonym tempie ceny materiałów budowlanych, mają wzrosnąć także stawki dotacji na budowę ogrodzenia chlewni. Jakie będą nowe stawki? Co się zmieni we wnioskach składanych do ARiMR o przyznanie wsparcia na wykonanie ogrodzenia?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)