Jak dobrze okryć rośliny w ogrodzie i sadzie przed zimą?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak dobrze okryć rośliny w ogrodzie i sadzie przed zimą?

17.11.2019autor:

W każdej chwili mogą nastąpić mroźne dni, więc lepiej zaopatrzyć się w odpowiednie materiały, m.in. agrowłókninę, maty słomiane, korę, a także zgromadzić te, które są w zasięgu ręki, np. trociny, suche liście.

Agrowłókniną okrywamy małe drzewa i krzewy. Jest trwała i może służyć przez kilka sezonów. Doskonale przepuszcza powietrze, jest cienka i lekka. Chroni przed wiatrem i słońcem. Maty słomiane (dostępne w sklepach ogrodniczych) służą do okrywania drzew, winorośli i krzewów. Przepuszczają powietrze i nie chłoną wilgoci, ale stwarzają dogodne warunki dla gryzoni.

Jaki materiał wybrać?

Korą i trocinami obsypujemy świeżo posadzone drzewa ozdobne i owocowe, tworząc kopczyki wokół nich. Ściółkujemy krzewy i rośliny z korzeniami wrażliwymi na mróz (magnolie). Takie samo zastosowanie mają suche liście. Należy jednak pamiętać, by okrywy nie rozkładać zbyt wcześnie, bo zasiedlą ją gryzonie. Liśćmi nie okrywamy roślin zimozielonych. Gruba warstwa liściastej ściółki nie przepuszcza powietrza, a to może prowadzić do chorób. Liście doskonale się sprawdzą do zabezpieczenia roślin cebulowych i rabat z bylinami. Podobne zastosowanie mają stroisze z roślin iglastych – doskonale przepuszczają powietrze i nie gnieżdżą się w nich gryzonie. Do osłaniania pni drzewek dobre są osłonki z tworzywa, które zabezpieczą zarówno przed skokami temperatury, jak i sarnami czy zającami. 

r e k l a m a
Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie: Archiwum TPR



r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kalendarz biodynamiczny na styczeń 2020

W styczniu możemy jeszcze pozyskać zrazy do szczepienia drzew owocowych – w dni z symbolem owocu lub kwiatu, pod warunkiem że aura sprzyja i nie występują duże spadki temperatur. Warto również obejrzeć drzewa.

czytaj więcej

Jak ściółkować i ciąć maliny?

Późnoletnie i jesienne odmiany malin, takie jak Polana, Pokusa, Poemat, Polesie, Polka, Polonez czy Poranna Rosa, owocują do przymrozków. Po ukończeniu zbiorów powinniśmy przystąpić do ich cięcia. Zabieg możemy wykonać również w słoneczny, zimowy dzień.

czytaj więcej

Ciemiernik, czyli róże zimy – jak uprawiać i pielęgnować?

Według legendy ciemierniki wyrosły z łez biednego pasterza zdążającego do betlejemskiej stajenki, by przywitać Jezusa. Pasterz rozpaczał, gdyż nie posiadał niczego, co mógłby ofiarować Panu. Wtedy na śniegu pojawiły się piękne kwiaty niczym róże i od tego czasu nazywane są różami Bożego Narodzenia. Nazwa odnosi się do pory kwitnienia, która przypada od listopada do marca.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)