- Dlaczego warto odmłodzić swoje byliny?
- Jak przygotować rabatę pod byliny?
- Jakie gatunki są polecane?
Piękne i odmłodzone byliny będą cieszyć oko
Byliny są roślinami długowiecznymi, ale niestety z czasem tracą swoje walory dekoracyjne, słabo rosną, słabiej też kwitną i dlatego co jakiś czas warto je odmłodzić. Zazwyczaj podziału roślin dokonujemy co 3–5 lat, a najlepszym miesiącem na wykonanie tego zabiegu jest marzec, gdy rośliny są jeszcze w stanie spoczynku. Zabieg przeprowadzamy podczas pochmurnej, a nawet deszczowej pogody, aby nie dopuścić do zwiędnięcia roślin podczas operacji słonecznych.
Do bylin rozmnażanych o tej porze roku należą: dzielżan ogrodowy, bergenia, dzwonek Poszarskiego, liliowiec ogrodowy, przywrotnik ostroklapowy, ostróżka ogrodowa, serduszki, tojady, trzykrotki wirginijska i Andersona, wiązówki, wilczomlecz pstry, nawłoć ogrodowa, pragnia kuklikowata, kosaciec syberyjski, zachyłek okółkowy, firletka chalcedońska, anafalis oraz fiołki wonny i labradorski. Zdarza się, że bryła korzeniowa jest tak mocno zrośnięta i sfilcowana, że bez użycia wideł czy szpadla nie zdoła się jej podzielić.
Duże rany powstałe przy podziale należy oczyścić i posypać sproszkowanym węglem drzewnym. Do dalszej uprawy przeznaczamy tylko najsilniejsze fragmenty karpy, które zazwyczaj znajdują się na brzegach bryły korzeniowej. Mniejsze rośliny, o delikatnych pędach, jak gęsiówki, kopytnik, dzwonek rozchodnik czy fiołki, można po prostu rozerwać na kilka części.
- Liliowiec ogrodowy to jedna z wdzięczniejszych bylin o ogromnej palecie barw w zależności od odmiany
Jak przygotować rabatę?
Wiosna sprzyja nasadzeniom. Teraz rośliny mają możliwość szybkiego i dobrego ukorzenienia, dzięki czemu efekty są lepsze niż jesienią. Nim jednak zaczniemy obsadzać nowe rabaty, jest wiele do zrobienia. Najpierw z wyznaczonej powierzchni zdejmujemy płaty darni, a także usuwamy wszystkie głębiej korzeniące się chwasty, które z czasem mogłyby zagrażać roślinom. Oczyszczoną z darni powierzchnię należy dokładnie przekopać, najlepiej widłami szerokozębnymi. Na powierzchni dobrze jest wysypać przefermentowany obornik lub kompost, który dostarczy próchnicy oraz spulchni podłoże i wzbogaci glebę w potrzebne składniki pokarmowe.
Rośliny, zakupione czy z własnego rozmnożenia, należy rozmieścić w odpowiednich miejscach i odstępach, pamiętając, że najlepsze efekty osiąga się, sadząc rośliny grupowo. Jeśli dysponujemy roślinami doniczkowanymi, przed sadzeniem należy je wraz z doniczką na kilka bądź kilkanaście minut zanurzyć w wodzie, aby bryła korzeniowa nasiąkła wodą.
Wówczas łatwo roślinę wyjmiemy z doniczki, nie raniąc bryły korzeniowej. W wyznaczonych miejscach wykopujemy dołki, które powinny być trochę większe od doniczki. Górna część bryły korzeniowej powinna znajdować się równo z powierzchnią rabaty. Ziemię wokół roślin uciskamy, uklepujemy i obficie podlewamy. Aby uniknąć inwazji chwastów, wolne przestrzenie ściółkujemy. Ponieważ początkowo rabata wygląda mało okazale, wręcz ubogo, można puste miejsca wypełnić roślinami sezonowymi, np. bratkami, a od połowy maja gatunkami jednorocznymi.
- Serduszka okazała, zwana też biskupim sercem, jest niewymagająca w uprawie, odporna na mróz i szkodniki
Fot. Małgorzata Wyrzykowska
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał na podstawie artykułu Małgorzaty Wyrzykowskiej, który ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 14/2022 na str. 69. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.