Jakie byliny warto rozmnażać na początku wiosny i jak to zrobić?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie byliny warto rozmnażać na początku wiosny i jak to zrobić?

10.04.2022autor: Małgorzata Wyrzykowska

Nawet jeżeli mamy kilka pięknie zagospodarowanych rabat bylinowych, często sięgamy po nowe okazy albo korzystamy z własnego materiału rozmnożeniowego. Podział roślin jest receptą na ich długowieczność. Czasem jednak z braku miejsca musimy zagospodarować nowe fragmenty ogrodu.

Z artykułu dowiesz się

  • Dlaczego warto odmłodzić swoje byliny?
  • Jak przygotować rabatę pod byliny?
  • Jakie gatunki są polecane?

Piękne i odmłodzone byliny będą cieszyć oko

Byliny są roślinami długowiecznymi, ale niestety z czasem tracą swoje walory dekoracyjne, słabo rosną, słabiej też kwitną i dlatego co jakiś czas warto je odmłodzić. Zazwyczaj podziału roślin dokonujemy co 3–5 lat, a najlepszym miesiącem na wykonanie tego zabiegu jest marzec, gdy rośliny są jeszcze w stanie spoczynku. Zabieg przeprowadzamy podczas pochmurnej, a nawet deszczowej pogody, aby nie dopuścić do zwiędnięcia roślin podczas operacji słonecznych.

r e k l a m a
Do bylin rozmnażanych o tej porze roku należą: dzielżan ogrodowy, bergenia, dzwonek Poszarskiego, liliowiec ogrodowy, przywrotnik ostroklapowy, ostróżka ogrodowa, serduszki, tojady, trzykrotki wirginijska i Andersona, wiązówki, wilczomlecz pstry, nawłoć ogrodowa, pragnia kuklikowata, kosaciec syberyjski, zachyłek okółkowy, firletka chalcedońska, anafalis oraz fiołki wonny i labradorski. Zdarza się, że bryła korzeniowa jest tak mocno zrośnięta i sfilcowana, że bez użycia wideł czy szpadla nie zdoła się jej podzielić. Duże rany powstałe przy podziale należy oczyścić i posypać sproszkowanym węglem drzewnym. Do dalszej uprawy przeznaczamy tylko najsilniejsze fragmenty karpy, które zazwyczaj znajdują się na brzegach bryły korzeniowej. Mniejsze rośliny, o delikatnych pędach, jak gęsiówki, kopytnik, dzwonek rozchodnik czy fiołki, można po prostu rozerwać na kilka części.
Liliowiec ogrodowy to jedna z wdzięczniejszych bylin o ogromnej palecie barw w zależności od odmiany

  • Liliowiec ogrodowy to jedna z wdzięczniejszych bylin o ogromnej palecie barw w zależności od odmiany

Jak przygotować rabatę?

Wiosna sprzyja nasadzeniom. Teraz rośliny mają możliwość szybkiego i dobrego ukorzenienia, dzięki czemu efekty są lepsze niż jesienią. Nim jednak zaczniemy obsadzać nowe rabaty, jest wiele do zrobienia. Najpierw z wyznaczonej powierzchni zdejmujemy płaty darni, a także usuwamy wszystkie głębiej korzeniące się chwasty, które z czasem mogłyby zagrażać roślinom. Oczyszczoną z darni powierzchnię należy dokładnie przekopać, najlepiej widłami szerokozębnymi. Na powierzchni dobrze jest wysypać przefermentowany obornik lub kompost, który dostarczy próchnicy oraz spulchni podłoże i wzbogaci glebę w potrzebne składniki pokarmowe.

Rośliny, zakupione czy z własnego rozmnożenia, należy rozmieścić w odpowiednich miejscach i odstępach, pamiętając, że najlepsze efekty osiąga się, sadząc rośliny grupowo. Jeśli dysponujemy roślinami doniczkowanymi, przed sadzeniem należy je wraz z doniczką na kilka bądź kilkanaście minut zanurzyć w wodzie, aby bryła korzeniowa nasiąkła wodą. Wówczas łatwo roślinę wyjmiemy z doniczki, nie raniąc bryły korzeniowej. W wyznaczonych miejscach wykopujemy dołki, które powinny być trochę większe od doniczki. Górna część bryły korzeniowej powinna znajdować się równo z powierzchnią rabaty. Ziemię wokół roślin uciskamy, uklepujemy i obficie podlewamy. Aby uniknąć inwazji chwastów, wolne przestrzenie ściółkujemy. Ponieważ początkowo rabata wygląda mało okazale, wręcz ubogo, można puste miejsca wypełnić roślinami sezonowymi, np. bratkami, a od połowy maja gatunkami jednorocznymi.
Serduszka okazała, zwana też biskupim sercem, jest niewymagająca w uprawie, odporna na mróz i szkodniki

  • Serduszka okazała, zwana też biskupim sercem, jest niewymagająca w uprawie, odporna na mróz i szkodniki

Fot. Małgorzata Wyrzykowska
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał na podstawie artykułu Małgorzaty Wyrzykowskiej, który ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 14/2022 na str. 69. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Małgorzata Wyrzykowska

Małgorzata Wyrzykowska

– dziennikarka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dekoracyjny pieris pięknie ozdobi ogród

Pierisy to bardzo dekoracyjne rośliny, które idealnie nadają się na wrzosowiska - nie są zbyt wysokie, idealnie wyglądają z przodu rabaty. Skąd pochodzi ta roślina i jak ją uprawiać w Polsce?

czytaj więcej

Jaki sposób ma rolnik z Ogródek na wyeliminowanie kulawizn u krów ze 100-proc. skutecznością?

Krowa nie tylko musi wygodnie leżeć, ale też sprawnie poruszać się po oborze, aby przyjść na dój i pobrać odpowiednią ilość TMR-u ze stołu paszowego. Na te aspekty zwrócił uwagę Piotr Duszak, zaznaczając, że nie ma dobrej lokomocji krów bez suchej i zdrowej racicy.

czytaj więcej

Jakie szkodniki najczęściej spotykamy w naszych ogródkach?

Jeśli coś niszczy rośliny w ogrodzie, warto rozpoznać szkodnika i podjąć odpowiednie działania, by chronić rośliny. Jakie szkodniki niszczą rośliny w ogrodzie? Jakie choroby roślin mogą wywołać? Jak walczyć ze szkodnikami roślin? Chociaż nadal mamy zimę, przedstawiamy krótki przewodnik przed nadejściem wiosny.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)