Jak uprawiać roszponkę w ogrodzie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak uprawiać roszponkę w ogrodzie?

30.07.2022autor: Małgorzata Wyrzykowska

Zwana jest również roszpunką. To bardzo wartościowe zimowe warzywo do łatania dziur na warzywnych zagonach, które doskonale rośnie w naszych warunkach klimatycznych i jest prawie bezobsługowe.

Uprawa roszponki w przydomowym ogrodzie: jakie stanowisko wybrać?

Roszponka preferuje gleby średnio żyzne, zasobne w wapń. Do uprawy na przezimowanie warto wybierać stanowiska osłonięte od wiatrów i nasłonecznione. Można ją uprawiać po wszystkich roślinach warzywnych, nawet tych zbieranych w sierpniu.

r e k l a m a

Jak prawidłowo wysiać roszponkę?

Jeśli wysiejemy roszponkę na przełomie lipca, to już w październiku rozpoczniemy jej zbiór, natomiast wysianą na początku września zaczniemy zbierać w marcu. Nasiona wysiewamy w rzędach co 15 cm na głębokość nie większą niż 1,5 cm. Gdy pojawią się 3–4 liście, rośliny przerywamy, usuwając najsłabsze i pozostawiając co 10 cm do dalszej uprawy. Jest to roślina, która nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Ważne jest jedynie niszczenie chwastów i częste spulchnianie gleby, szczególnie po obfitych deszczach, by nie dopuścić do zaskorupiania.

Roszponkę można zbierać przez całą zimę

Roszponka jest wytrzymała na niskie temperatury i dopóki nie wystąpią zbyt duże mrozy, można ją zbierać przez całą zimę. W celu ułatwienia zbioru, także zimą, zagon przykrywa się materiałem zabezpieczającym lub nakłada ramę z obciągniętą formą (tzw. ramą wędrowną) albo włókniną.

Roszponka w XIX wieku i na początku XX uważana była za warzywo luksusowe

  • Roszponka w XIX wieku i na początku XX uważana była za warzywo luksusowe

Podczas zbioru wycina się całe rośliny tuż przy ziemi. Zbiór należy zakończyć do końca marca, gdyż podczas słonecznej i ciepłej wiosny rośliny wybiją w pędy nasienne, co dyskwalifikuje plon. Roszponka staje się wtedy twarda, łykowata i niesmaczna. Jeśli pogoda wiosną będzie chłodna, zbiór można zakończyć w kwietniu. Na kwiecień – maj przypada okres jej kwitnienia. Roślina tworzy małe białe kwiatki, które również nadają się do jedzenia, lecz tylko w początkowej fazie. Kilka roślin można zostawić na nasiona.

Roszponka - roślina odporna na wszystko, również na ślimaki

Roszponki rosną gęsto, pokrywając ziemię, dzięki czemu utrudniają rozwój chwastów. Warto dodać, że roślina jest odporna na wszystko i nie pada ofiarą nawet ślimaków. Do jesiennej uprawy polecane są odmiany: Coquille de Louvier o liściach owalnych, Verte de Cambrai również o liściach owalnych, Vollhardt 3 Vit o liściach wydłużonych oraz Accent o listkach jajowatych.

Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie główne: Pixabay
Zdjęcie w artykule: Małgorzata Wyrzykowska

autor Małgorzata Wyrzykowska

Małgorzata Wyrzykowska

– dziennikarka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jesień idealna na sadzenie kwiatów cebulowych

Patrzymy na ogrody sąsiadów i zazdrościmy, że nasze rabaty nie są tak barwne. A dlaczego? Dlatego, że jesienią o nich nie pomyśleliśmy, natomiast wiosną jest już na to za późno. 

czytaj więcej

Gruszki uprawiane na zboczach Etny

Od uprawy na zboczach wulkanu Etna do dystrybucji na dużą skalę.

czytaj więcej

Czy to koniec agrestu w Polsce?

Czarne chmury nad polskim agrestem. Od kilku lat ceny skupu w zakładach przetwórczych są bardzo niskie i nie pokrywają kosztów produkcji. Z kolei sprzedaż bezpośrednia jest bardzo mała. W efekcie rolnicy likwidują swoje plantacje.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)