Jesień idealna na sadzenie kwiatów cebulowych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jesień idealna na sadzenie kwiatów cebulowych

08.10.2022autor: Małgorzata Wyrzykowska

Patrzymy na ogrody sąsiadów i zazdrościmy, że nasze rabaty nie są tak barwne. A dlaczego? Dlatego, że jesienią o nich nie pomyśleliśmy, natomiast wiosną jest już na to za późno. 

Narcyzy cenią słoneczne stanowisko 

Tulipany lubią miejsca słoneczne, przepuszczalną i dobrze spulchnioną, niezbyt suchą glebę. Koniec września i początek października jest najlepszym terminem sadzenia cebul, które umieszczamy w glebie na głębokości około 12 cm. Drobniejsze sadzimy płycej, w odstępach od 6 do 12 cm. Warto sadzić je w ażurowych koszyczkach, które utrudnią dostęp gryzoni, a także pozwolą na wygodne wyjęcie z ziemi po kwitnieniu. Tulipany sprawdzą się jako obwódka wokół drzew otoczona nisko strzyżonym żywopłotem czy kompozycja kwiatowa w pojemniku.

Narcyzy również cenią słoneczne stanowisko, ale równie dobrze radzą sobie w miejscu lekko zacienionym. Preferują lekko wilgotne podłoże. Cebule sadzimy we wrześ­niu w odstępach co około 15 cm – na taką głębokość, aby nad nimi pozostawała około 8-centymetrowa warstwa gleby. Ciekawie prezentują się szafirki, które urosną niemal w każdych warunkach i na każdej glebie – byle nie była zbita ani zbyt sucha. Preferują stanowisko nasłonecznione. Cebulki szafirków sadzimy pod koniec września lub na początku października, umieszczając je na głębokość około 7 cm w odstępach co 10 cm, gdzie pozostaną przez kilka lat. Po upływie tego czasu szafirki przesadzamy w inne miejsce, bo wyjaławiają glebę. Szafirki dobrze się prezentują wzdłuż alejek, jako obwódki, na skalniakach, a także jako kwiaty cięte.

r e k l a m a
Najbardziej cenionymi roślinami cebulowymi są tulipany, których wyhodowano około 150 gatunków

  • Najbardziej cenionymi roślinami cebulowymi są tulipany, których wyhodowano około 150 gatunków

Hiacynty są roślinami wybrednymi 

Szachownice są bardzo dekoracyjne, lubią miejsca słoneczne, gleby próchniczne. Bardzo ładnie kwitną na podłożu lekko kwaś­nym, przepuszczalnym. Cebule sadzimy we wrześniu na głębokość do 20 cm. Sprawdzą się jako tło na rabatach bylinowych i dla innych roślin cebulowych.

Hiacynty są roślinami wybrednymi. Efekty przynosi ich uprawa na stanowisku słonecznym, w glebie głęboko uprawionej, przepuszczalnej, w miejscu zacisznym. Cebule sadzimy pod koniec wrześ­nia w odległości co 15–20 cm na głębokość do 10 cm. Najlepiej się prezentują w dużych misach na tarasach lub grupowo na trawniku.

Czosnki ozdobne sadzimy w październiku na głębokość 15 cm w odstępach co 20–25 cm. Na tym samym stanowisku można rośliny uprawiać przez 2–3 lata. Preferują miejsca nasłonecznione, niezbyt suche, głęboko uprawione. Są to rośliny, które osiągają 100 cm wysokości. W zależności od wysokości wybieramy miejsce – misy tarasowe, rabaty wzdłuż ścieżek lub kępy na trawniku.

Pomimo że cebulowe to z reguły rośliny odporne na przemarzanie, warto je po pierwszych przymrozkach okryć warstwą kory, suchych liści bądź gałązkami drzew iglastych. Po wiosennych przymrozkach okrycie zdejmujemy.

Czosnek karatawski jest jednym z najniższych czosnków ozdobnych. Osiąga wysokość do 25 cm i tworzy kulisty kwiatostan o średnicy 7 cm

  • Czosnek karatawski jest jednym z najniższych czosnków ozdobnych. Osiąga wysokość do 25 cm i tworzy kulisty kwiatostan o średnicy 7 cm

fot. Małgorzata Wyrzykowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 39/2022 na str. 118. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Małgorzata Wyrzykowska

Małgorzata Wyrzykowska

– dziennikarka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Cięcie borówki amerykańskiej. Jak je prawidłowo wykonać?

Cięcie borówki amerykańskiej jest konieczne, aby krzew w pełni kwitł i owocował w następnym sezonie. Nie jest to szuka trudna, aczkolwiek warto zastosować się do kilku poniższych rad.  

czytaj więcej

Jak przygotować podwyższone grządki w ogrodzie?

Ciekawą alternatywą dla klasycznych ogródków są tzw. podwyższone grządki. Jak przygotować ogród w skrzyniach?

czytaj więcej

Jak uprawiać roszponkę w ogrodzie?

Zwana jest również roszpunką. To bardzo wartościowe zimowe warzywo do łatania dziur na warzywnych zagonach, które doskonale rośnie w naszych warunkach klimatycznych i jest prawie bezobsługowe.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)