Jak uprawiać i pielęgnować gwiazdę betlejemską?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak uprawiać i pielęgnować gwiazdę betlejemską?

05.12.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

Gwiazda betlejemska od lat króluje w naszych domach w zimnym, ponurym okresie roku. Jest niezwykłą rośliną urzekającą swoimi okazałymi przylistkami i kuszącymi, intensywnymi kolorami. Jak ją pielęgnować, aby zdobiła nasze mieszkania jak najdłużej?

Gwiazda betlejemska to roślina, bez której wielu z nas nie może sobie już wyobrazić świąt Bożego Narodzenia. Poinsecja, czy też wilczomlecz nadobny (Euphorbia pulcherrima), bo takie są mniej znane nazwy tego kwiatu, odniosła niesłychany sukces w naszym kraju i roku na rok jej popularność rośnie. Warto zatem poświęcić jej chwilę czasu i zastanowić się, jak odpowiednio ją pielęgnować, by jak najdłużej i jak najpiękniej cieszyła nas swoimi kwiatami.

r e k l a m a

Uprawa i pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej

Gwiazda betlejemska czasami uważana jest za kapryśną roślinę, która ma ogromne wymagania glebowe i siedliskowe, żeby się utrzymać. Okazuje się jednak, żeodpowiednie warunki można jej zapewnić w każdym przeciętnym mieszkaniu. Jak dbać o gwiazdę betlejemską? 

Roślina ta wymaga silnego i bezpośredniego nasłonecznienia, jednak unikajmy promieniowania południowego. Poinsecja należy do roślin dnia krókiego, dlatego jeśli ma zakwitnąć przed Bożym Narodzeniem powinno się ją przechowywać w pomieszczeniach, w których będą miały dostęp jedynie do światła dziennego.

Odpowiednim podłożem dla gwiazdy betlejemskiej jest dobrze rozłożony torf wymieszany z piaskiem i ziemią ogrodową. Nawożenie rośliny wymagane jest jedynie w czasie wiosennego przesadzania. 

Najważniejszą czynnością dla poinsecji jest utrzymanie stałej wilgotności podłoża, w czym pomoże torf.  Już delikatne przesuszenie sprawia, że roślina zaczyna marnieć i zrzucać liście, a to jest już w zasadzie nieodwracalne.

Ochrona gwiazdy betlejemskiej – zagrażają jej choroby grzybowe i szkodniki

Główną przyczyną chorób w uprawie gwiazdy betlejemskiej są grzyby z rodzaju Pythium i Phytophthora. Źródłem zakażenia są najczęściej zainfekowane sadzonki. Dlatego przy wyborze gwiazdy betlejemskiej warto ją nabywać ze sprawdzonego źródła.

Nalezy szybko działać, kiedy  na liściach zauważymy białą, mączystą grzybnię. Porażone rośliny w błyskawicznie ulegają deformacji i zamierają, a zarodniki bez problemu przenoszą się na sąsiednie rośliny. Wtedy odizolujmy zarażoną roślinę od pozostałych i zastosujmy fungidycy na przemian z nawozami ograniczającymi rozwój choroby.

Delikatne liście gwiazdy betlejemskiej często atakowane są przez szkodniki, takie jak:

  • ziemiórki – a właściwie ich larwy żerują w ziemi i podgryzają korzenie roślin, powodując osłabienie rośliny i jej podatność na patogeny grzybowe;
  • przędziorki – te drobne roztocze żyją na spodniej stronie liści i roztaczają wokół białą pajęczynkę, pod wpływem której liście tracą barwę, a potem brązowieją.
  • mączlik szklarniowy – wysysa sok z liści rośliny i wydziela spadź, często są wektorem wirusów i opóźniają wzrost roślin oraz wpływają na walory estetyczne.

Jak się pozbyc szkodników poinsecji?

Na przędziorki zadziała roztwór wody i szarego mydła albo przetarcie szmatką nasączoną denaturatem. Ziemiórki zwalczamy za pomocą specjalnych pałeczek owadobójczych lub stosując środki chemiczne. Z kolei na mączliki dobrze zadziałają ich naturalni wrogowie, np. drapieżne roztocze Amblyseius swirski albo muchówki Encarsia formosa i Eretmocerus eremicus.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcie: Pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Hippeastrum – uprawa i pielęgnacja

Jeden z piękniejszych kwiatów wczesnych, jakie można spotkać w naszych domach. Hippeastrum, zwany bardzo często w naszym kraju zwartnicą to roślina, którą warto się zainteresować z trzech powodów. Jakich? Co jeszcze warto wiedzieć o uprawie zwartnicy?

czytaj więcej

Czy nowy koronawirus Omikron zagraża rolnictwu?

Omikron, czyli nowy wariant wirusa SARS-CoV-2, pojawił się niedawno i natychmiast został uznany za bardzo niebezpieczny. Okazuje się, że nowa mutacja może zagrozić nie tylko ludzkiemu zdrowiu, ale także światowej gospodarce. Czy rolnictwo ucierpi przez wariant Omikron?

czytaj więcej

Orientalna skimia upiękni nasz ogród zimą

Skimmia japońska wspaniale się prezentuje w ogrodach orientalnych i na zacisznych rabatach w otoczeniu z roślinami wrzosowatymi. Można uprawiać ją też w donicach na balkonie czy tarasie. Sprawdź, jakie warunki musisz jej zapewnić?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)