Czy nowy koronawirus Omikron zagraża rolnictwu?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy nowy koronawirus Omikron zagraża rolnictwu?

06.12.2021autor: Zuzanna Ćwiklińska

Omikron, czyli nowy wariant wirusa SARS-CoV-2, pojawił się niedawno i natychmiast został uznany za bardzo niebezpieczny. Okazuje się, że nowa mutacja może zagrozić nie tylko ludzkiemu zdrowiu, ale także światowej gospodarce. Czy rolnictwo ucierpi przez wariant Omikron?

Omikron przyczyną rewolucji na rynkach światowych?

Pojawienie się wariantu Omikron zadało cios pozytywnym prognozom ekonomicznym na początek 2022 roku. Wielu ekonomistów wycofuje się z optymistycznych wizji, bo kolejne możliwe obostrzenia mogą doprowadzić do redukcji aktywności gospodarczej, a co za tym idzie – do spowolnienia trendów wzrostowych. Mogłoby dojść także do kolejnych zakłóceń w łańcuchach dostaw i zahamowania odbudowującego się obecnie popytu. Co takie ruchy na światowych rynkach oznaczałyby dla rolnictwa?

r e k l a m a

Czym Omikron grozi rolnictwu?

Reakcją światowych rynków na pojawienie się wariantu Omikron było obniżenie cen wielu produktów, w tym także płodów rolnych. Choć obniżenie cen ropy naftowej może wydawać się rolnikom dobrym znakiem, wraz z nimi spadły także ceny zbóż i nasion roślin oleistych. Według niektórych analityków, przed końcem roku może nas czekać kolejny spadek w tym obszarze rynku. Wszystko zależy od tego, czy pod wpływem nowego wariantu koronawirusa USDA (Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych) wyda w grudniu raport, korygujący prognozy światowego zapotrzebowania i konsumpcji zbóż.

Będzie kryzys na światowym rynku nawozów?

Spadek cen ropy naftowej może okazać się światełkiem w tunelu dla rolników, zdruzgotanych w ostatnich miesiącach ciągłym wzrostem cen paliw. Jednak pojawia się inne zagrożenie. Eksperci obserwujący rynek nawozów uważają, że wariant Omikron może wpłynąć pośrednio także na ceny nawozów. Indie i Chiny prawdopodobnie nie będą eksportować mocznika do końca tego roku, eksport wstrzymano także w Rosji. Od początku stycznia duże kraje eksportujące nawozy będą mogły wykorzystać trudną sytuację na rynku i jeszcze bardziej wywindować ceny.

O tym, w jaki sposób wariant Omikron rzeczywiście wpłynie na światowe rolnictwo i ceny na rynkach, przekonamy się w najbliższych miesiącach.

Zuzanna Ćwiklińska, fot. pixabay.com

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

5-latek pojechał z bratem ciągnikiem na pole. Teraz on i jego rodzice trafią przed sąd

5-letni synek rolników pojechał razem z bratem ciągnikiem na pole. Tym z pozoru normalnym na wsi wydarzeniem zainteresowali się jednak policjanci. Teraz jego rodzice staną przed sądem. Może grozić im kara nawet do 30 tys. złotych i do roku więzienia.

czytaj więcej

Wzrośnie podatek od psa! Ile zapłacimy w przyszłym roku?

Choć są wiernymi, dobrymi towarzyszami, nazywanymi najlepszymi przyjaciółmi człowieka, psy mogą być także obciążeniem dla portfela swojego właściciela. Do kosztów utrzymania psa dochodzi bowiem jeszcze koszt podatku, ten zaś znów wzrósł. Ile zapłacą właściciele czworonogów? Kto jest zwolniony z opłaty?

czytaj więcej

Strażak z OSP ratuje innych. Teraz Adam sam potrzebuje pomocy

Zawsze zaangażowani, szybcy i skuteczni, a przede wszystkim chętni do pomocy i gotowi do poświęceń - tacy są strażacy. Z pasją wykonując swoje obowiązki, nierzadko narażają własne życie i zdrowie. W takiej sytuacji znalazł się Adam Szybiński z OSP w Grójcu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)