Łąka kwietna w ogrodzie - jak ją założyć?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Łąka kwietna w ogrodzie - jak ją założyć?

20.03.2022autor: Natalia Marciniak-Musiał

Marzysz o łące kwietnej? Okazuje się, że to nie taka oczywista i łatwa sprawa, a typów łąk kwietnych jest kilka. Przede wszystkim na start warto wiedzieć, jaki efekt chcemy osiągnąć. A jakie są zalety łąki kwietnej w ogrodzie?

Łąka kwietna wieloletnia czy jednoroczna?

Czym innym jest łąka kwietna złożona z roślin jednorocznych, a czym inna z mieszanki bylin oraz roślin wieloletnich. Łąka kwietna wieloletnia, w której dominują kwiaty polne, nie daje takiego samego efektu jak rośliny jednoroczne.

Jednakże jest bardziej trwała wymaga mniej pielęgnacji niż łąka złożona z roślin jednorocznych. Mimo różnic, efekt uboczny będzie taki sam: w naszym ogrodzie pojawią się zapylacze i inne pożyteczne stworzenia, a my będziemy się relaksować przy tym miłym krajobrazie. 

Jedno jest pewne, ​łąka kwietna w ogrodzie będzie cieszyć oko bogactwem i różnorodnością.

r e k l a m a

Jakie są zalety łąki kwietnej w ogrodzie?

Alternatywą dla wymagającego pielęgnacji i klasycznego trawnika w ogrodzie jest właśnie łąka, która także urozmaici nasze otoczenie oraz przyciąganie wspomniane wcześniej pożyteczne zwierzęta. Łąka kwietna daje większą swobodę, jeśli chodzi o pielęgnację i jej koszty.

Do pozostałych właściwości łąk kwietnych należą:

  • Najlepiej sprawdzi się na dużych powierzchniach.
  • Rośliny wieloletnie sprawdzą się w proekologicznych projektach.
  • Dzikie kwiaty na ogóle preferują stanowiska słoneczne.
  • Mnogość gatunków pozwala komponować mieszanki, które sprawdzą się w różnych warunkach.
  • Gatunki wchodzące w skład łąk wieloletnich mają małe wymagania glebowe, zatem sprawdzą się na glebach ubogich i zdegradowanych.
  • Więcej zapylaczy = lepszy plon.
  • Oszczędność wody, dlatego, że rośliny tworzą rozbudowany system korzeniowy, a więc są zdolne do asymilacji wody.
  • Rośliny łąkowe są odporne na suszę i nie potrzebują systematycznego podlewania. 
  • Nie nawozimy łąk kwietnych, ponieważ zbyt duża zawartość azotu wpływa niekorzystnie na kwitnienie.

Jakie rośliny wybrać na łąkę kwietną ?

W celu założenia łąki kwietnej w ogrodzie najkorzystniej jest wybrać mieszankę nasion roślin dziko rosnących. W skład takiej mieszanki mogą wejść gatunki roślin jednorocznych, dwuletnich, a nawet wieloletnich. Te ostatnie będą się same rozsiewać przez wiele lat. Należy się jednak przygotować na to, że każdy gatunek kwitnie w innym okresie, niektóre rośliny dopiero po kilku latach od wysiania

Mieszkanki nasion są dostępne na rynku, ale można skomponować własną z własnoręcznie zebranych nasion. Na korzyść tej drugiej opcji przemawia lepsza odporność roślin na deptanie, suszę i koszeni. Mieszanki łąkowe można dobrać również pod kątem:

  • konkretnych gatunków roślin,
  • czasu ich kwitnienia,
  • wysokości,
  • koloru kwiatów. 

W mieszankach roślin łąkowych znajdują się takie gatunki jak: krwawniki, chabry, złocienie, koniczyny, maki, pięciorniki, rumianki, stokrotki, firletki, goździki, nagietki, szałwie łąkowe, rdesty wężowniki oraz ostróżki ogrodowe.

Na łąkę kwietną nadają się również trawy, np. mietlice, różne gatunki kostrzewy, tymotka, kupkówka.

Koszenie łąki kwietnej

Łąki kwietne kosi się w zależności od rodzaju porastających ją roślin. Te jednoroczne kosi się maksymalnie raz, zazwyczaj pod koniec sezonu albo wcale. Te wieloletnie – zazwyczaj dwa razy w sezonie w okresie czerwiec-lipiec oraz sierpień-wrzesień. Ciekawym wariantem są łąki przeznaczone na suche i słoneczne miejsca (kserotermiczne) – ich nie trzeba kosić wcale.

Ważną regułą jest wysokość koszenia, na wysokość min. 10 cm. Nie można kosić ich samo nisko jak trawników. Pokos pozostawia na kilka dni, ok. 2-3dni, aby skoszone rośliny obsypały się z nasion. Taki zabieg zapewni roślinom naturalny cykl życiowy. 

Jak się przygotować do założenia łąki kwietnej?

  • Najlepszy termin na założenie łąki kwietnej w ogrodzie to wczesna wiosna albo jesień.
  • Przed wysianiem, glebę powinno się przekopać, dokładnie odchwaścić, aby zminimalizować konkurencje i dobrze wyrównać.
  • Najlepszy siew to siew rzutowy w gęstości 1-5 g nasion na 1m2. Dodanie piasku ułatwi sianie. Potem delikatnie przegrabiamy i wałujemy.
  • Miejsce pod planowaną łąkę powinny być dobrze nasłonecznione.
  • Na pewno dobrze prezentują się na większym obszarze, ale nie musi być to radyklanie duży obszar ogrodu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby powiększać ją stopniowo.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcie: Pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kiedy kosić pierwszy pokos trawy, aby zebrać pasze dobrej jakości?

Zimny kwiecień spowolnił nieco wegetację roślin, ale nie tylko temperatury decydują o ich rozwoju. Rozwojem generatywnym steruje fotoperiodyzm i z pewnością trawy z bobowatymi, jak i bobowate drobnonasienne (lucerna, koniczyna) uprawiane w czystym siewie po 15 maja będą gotowe do zbioru na kiszonkę.

czytaj więcej

Jak nawozić krzewy owocowe na wiosnę?

Wiosenne nawożenie drzewek owocowych to bardzo ważny zabieg, który bardzo mocno decyduje o wysokości plonów. Co decyduje o prawidłowym odżywieniu drzewek owocowych? 

czytaj więcej

Jak przycinać róże na wiosnę, aby pięknie kwitły w sezonie?

Wiosenne cięcie róż pozwala na uzyskanie lepszego kwitnienia i prawidłowego pokroju krzewu. W ten sposób zmniejszamy też ryzyko wystąpienia chorób i szkodników na różach. Standardowo zabieg cięcia przeprowadza się wiosną.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)