Ciemiernik, czyli róże zimy – jak uprawiać i pielęgnować?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ciemiernik, czyli róże zimy – jak uprawiać i pielęgnować?

23.11.2019autor:

Według legendy ciemierniki wyrosły z łez biednego pasterza zdążającego do betlejemskiej stajenki, by przywitać Jezusa. Pasterz rozpaczał, gdyż nie posiadał niczego, co mógłby ofiarować Panu. Wtedy na śniegu pojawiły się piękne kwiaty niczym róże i od tego czasu nazywane są różami Bożego Narodzenia. Nazwa odnosi się do pory kwitnienia, która przypada od listopada do marca.

Z artykułu dowiesz się

  • Jaka jest charakterystyka niektórych gatunków i odmian ciemiernika?
  • Jak uprawiać i pielęgnować ciemierniki?
  • Kiedy najpóźniej posadzić ciemierniki?
Ciemierniki zakwitają w grudniu tylko wtedy, gdy zimy są łagodne. W naszych ogrodach ich kwiatów możemy spodziewać się w lutym – marcu, a czasami w listopadzie, gdy mrozy się opóźniają. Ciemierników, które mogą rosnąć w naszych ogrodach, jest kilka gatunków. Najwytrzymalszy jest ciemiernik purpurowy, który występuje w stanie naturalnym w Bieszczadach. Tworzy kępy o wysokości około 30 cm, a kwiaty przypominające dzwonki początkowo są zielone, stopniowo zmieniają kolor na fioletowy zmieszany z purpurą.

Ciemiernik biały albo cuchnący

Najczęściej uprawianym i najłatwiej dostępnym w sprzedaży jest ciemiernik biały. To gatunek zawsze zielony o dużych, skórzastych, dłoniastozłożonych liściach dorastający do 30 cm wysokości. Kwitnie na przedwiośniu do kwietnia, czasem maja, niekiedy także jesienią, począwszy od listopada. Kwiaty ma duże, talerzykowate, o średnicy 6–8 cm, osadzone po 2–3 na pędach. Kolor kwiatów jest biały z lekko różowiejącymi brzegami okwiatu.

r e k l a m a
Ten gatunek wymaga gleby świeżej, próchnicznej i przepuszczalnej, miejsca półcienistego. Źle rośnie na glebie ciężkiej i wilgotnej. W uprawie znajdują się odmiany różniące się kolorem kwiatów i porą kwitnienia. Najwcześniej zakwita Praecox, a dużymi kwiatami charakteryzują się Altifolius i Macranthus.

Ciemiernik cuchnący jest gatunkiem pochodzącym z południowo-zachodniej Europy. Jego gęsto ulistnione łodygi osiągają 50 cm, kwiaty zebrane w szczytowe wiechy są kuliste, dzwonkowate, jasnozielone z purpurowymi brzegami. Tworzy liczne, ale stosunkowo drobne kwiaty (do 2 cm), kwitnie od lutego do czerwca. Jest ciekawą i mało wymagającą rośliną. Nadaje się do ogrodów naturalistycznych na stanowiskach półcienistych, na których się obficie rozsiewa. Nieco mniejszy od niego jest ciemiernik korsykański, ale kwiaty ma większe i bardziej rozchylone.

Ciemiernik czerwieniejący to niski, osiągający 20 cm wysokości gatunek występujący na Bałkanach. Ma lekko purpurowe pędy i liście sezonowe. Kwiaty tego gatunku są talerzykowate, skierowane na boki, koloru purpurowego. Pojawiają się od późnej zimy do wiosny.

Odmiany wschodnie ciemiernika

Różnokolorowymi kwiatami odznaczają się odmiany ciemiernika wschodniego. Gatunek ten dorasta do 50 cm, ma okazałe liście złożone z 5 do 11 listków i duże, dochodzące do 7 cm średnicy kwiaty, które pojawiają się przed zimą lub wczesną wiosną. Ich barwa jest kremowobiała, przy nasadzie – zielonkawa. Większość odmian zaliczanych jest już do gatunku ciemiernika ogrodowego. Skala barw jest bardzo duża, są wśród nich odmiany o kwiatach kremowych, zielonych, różowych, purpurowych, fioletowych i prawie czarnych, a nawet barwy żółtej. Do najciekawszych należą: Ballard’s Black o dużych ciemnopurpurowych kwiatach czy kwitnący żółto Citron.

Jak uprawiać i pielęgnować ciemierniki?

Dla większości ciemierników odpowiednie jest miejsce osłonięte przed wiatrem i lekko ocienione koronami drzew. Na słonecznym stanowisku czują się dobrze jedynie odmiany o kwiatach purpurowych. Podczas ostrych mrozów, przy braku okrywy śnieżnej, powinno się je trochę osłonić gałązkami iglaków. Latem natomiast, gdy tworzą się zalążki kwiatów na przyszły sezon, a jest sucho, co dwa tygodnie trzeba je obficie podlać. Raz do roku warto też rabatę podsypać kompostem i usunąć zbrązowiałe liście.

Jeszcze masz czas, by posadzić tę roślinę. Ostatnim na to momentem jest przełom listopada i grudnia. Pierwszymi kwiatami będziesz się cieszyć zimą kolejnego roku.

Ciemiernik cieszy oko, ale pamiętajmy, że wszystkie jego części są trujące. Praca przy nim bez rękawiczek grozi poparzeniami
  • Ciemiernik cieszy oko, ale pamiętajmy, że wszystkie jego części są trujące. Praca przy nim bez rękawiczek grozi poparzeniami
Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie: Pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Uprawa kaki - jak samemu wyhodować sadzonki z pestek?

Na przełomie jesieni i zimy, szczególnie przed świętami Bożego Narodzenia, w sklepach zaczyna pojawiać się kaki, zwane również owocem hebanowca, persymoną, hurmą, jabłkiem orientu czy sharoną. Pod tymi nazwami kryje się pochodzący z Chin i Japonii, uprawiany od tysiącleci pyszny owoc.

czytaj więcej

Borówka amerykańska – jakie odmiany wybrać na późny zbiór?

Nadal możemy planować nasadzenia i zakładać plantację borówki amerykańskiej. Tym razem przybliżymy charakterystykę odmian o najpóźniejszej porze dojrzewania. Wśród nich znajdą się takie, których zbiór przypada nawet na październik.

czytaj więcej

Jak dobrze okryć rośliny w ogrodzie i sadzie przed zimą?

W każdej chwili mogą nastąpić mroźne dni, więc lepiej zaopatrzyć się w odpowiednie materiały, m.in. agrowłókninę, maty słomiane, korę, a także zgromadzić te, które są w zasięgu ręki, np. trociny, suche liście.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)