Jak ciąć drzewka w sadzie? Naucz się w muzeum w Szreniawie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak ciąć drzewka w sadzie? Naucz się w muzeum w Szreniawie

19.02.2022autor: Natalia Marciniak-Musiał

Już w dniach 19-20 lutego 2022 r. na terenie Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie odbędą się warsztaty pt. ZIMOWE CIĘCIE DRZEW”, które są doskonałą okazją do zdobycia nowych umiejętności.

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza miłośników ogrodnictwa, sadownictwa oraz wszystkich innych zainteresowanych, w tym osoby które dopiero zaczynają swoją przygodę z drzewkami owocowymi na prelekcję i zajęcia praktyczne z prawidłowej pielęgnacji i cięcia drzewek.

Zajęcia odbędą się w sadzie starych odmian jabłoni w dniach 19 – 20 luty 2022 r. w godz. 12.00 i 13.30. W czasie lekcji uczestnicy zapoznają się z podstawowymi zasadami cięcia i zabezpieczania ran. Dzięki temu zainteresowani nauczą się podstawowych zasad cięcia.

r e k l a m a

Cięcie jest najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym w sadzie!

Chociaż jest to bardzo ważny zabieg, część posiadaczy małych ogródków i kilku drzewek może nie wiedzieć jak zabrać się do tego trudnego zadania. Przed rozpoczęciem warto zapoznać się z kilkoma zasadami. Tym bardziej, że cel cięcia może być różny, np.

  • korekcyjny,
  • sanitarny,
  • prześwietlający.

O czym należy wiedzieć przed rozpoczęciem cięcia drzewek i krzewów?

  • Drzewa i krzewy można przycinać tylko wówczas, gdy nie ma dużego mrozu –  dzień powinien być suchy i słoneczny, dlatego, że wtedy spada ryzyko infekcji drewna i kory.
  • Jeśli zima jest łagodna, już w styczniu można przycinać gatunki odporne na mróz.
  • Jeśli zima jest mroźna – z zabiegiem lepiej poczekać do marca.

Bez obaw - muzeum udostępni sprzęt ogrodniczy

Muzeum w swoim zakresie udostępnia pomoce dydaktyczne, takie jak:

  • sekatory małe,
  • sekator duży do cięcia konarów,
  • pasta do smarowania ran po cięciu,
  • pędzle do nanoszenia pasty.

Serdecznie zapraszamy w imieniu Organizatorów i własnym.

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcie: Pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Muzeum w Szreniawie zaprasza na warsztaty dla dzieci i konkus śledzikowy dla restauratorów

W tych trudnych czasach, warto znaleźć odskocznię od nieprzyjemnych rzeczy i razem z rodziną spędzić miło czas albo stanąć w szranki konkursu. Jeśli chcecie spędzić miło czas, warto skorzystać z oferty przygotowanej przez oddziały Muzeum Rolnictwa w Szreniawie. Jakie wydarzenia się mają odbyć?

czytaj więcej

Jaką dawkę startową azotu pod pszenicę daje rolnik z Lubelszczyzny?

Arkadiusz Szymański z Kraczewic Prywatnych koło Lublina na ponad 100 ha uprawia zboża i rzepaki. Produkuje też owoce miękkie. Jaką stosuje strategię, aby ograniczyć straty azotu w oziminach, dostarczając jednocześnie roślinom siarkę?

czytaj więcej
Wypadki rolnicze

Rolnik kopnięty w głowę przez krowę zmarł na miejscu

Do tragedii doszło we wsi Ligota w Wielkopolsce. Krowa kopnęła rolnika w głowę, mężczyzna niestety zginął na miejscu. Sprawę bada policja.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)