Twoje dokumenty on-line: mPrawo Jazdy, mTożsamość i mObywatel
r e k l a m a
Partnerzy portalu
WAŻNE
Muszki owocowe w sadachJakie znaczenie gospodarcze dla sadownictwa mają muszki owocowe, zwłaszcza Drosophila suzukii. Jakie są możliwości ich zwalczania?

Twoje dokumenty on-line: mPrawo Jazdy, mTożsamość i mObywatel

09.01.2021autor: dr Piotr Łuczak

Minął już miesiąc od oficjalnego ogłoszenia możliwości pozostawienia prawa jazdy w domu. Obok tej elektronicznej możliwości, resort cyfryzacji ma inne e-rozwiązania dla Polaków. Czytaj w Agarlex.

Z artykułu dowiesz się

Czy możesz bezkarnie zostawić prawo jazdy w domu?
Jakie udogodnienia niesie ze sobą aplikacja mObywatel?
Co dają aplikacje mTożsamość, mRecepta, mPojazd?
W Polsce jest ponad 21,7 mln kierowców, a tylko w 2020 roku (od stycznia do października) na drogę wyjechało 242 428 nowych kierowców. W tym samym czasie, czyli od stycznia do października 2020 r. zatrzymano prawo jazdy 89 975 kierowcom. Teraz kontrole dokumentów przez policję są uproszczone: od 4 grudnia 2020 r. prawo jazdy możesz zostawić w domu. W trakcie kontroli drogowej policja sprawdzi uprawnienia kierowcy w rejestrze państwowym, a dokładnie w Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK).

Czekaliśmy na mPrawo Jazdy

Zniesienie obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy to efekt tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców, a dokładnie ustawy z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, czyli zmian w prawie zainicjowanych przez ówczesne Ministerstwo Cyfryzacji (obecnie KPRM) i Ministerstwo Infrastruktury.
To tam zapisano, że trzy miesiące po podpisaniu przez ministra cyfryzacji odpowiedniego komunikatu – zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy. Odpowiednie dokumenty podpisano 4 września ub. roku. Dzięki temu, zmiany mogły wejść w życie po trzech miesiącach.
Resort cyfryzacji ma – obok zniesienia obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy – jeszcze inne rozwiązania. W aplikacji mObywatel dostępne jest mPrawo Jazdy. Tam zawarty jest licznik punktów karnych, dzięki któremu szybko i wygodnie sprawdzicie stan swojego konta. Do tej pory można to było zrobić na dwa sposoby:
  • na komisariacie policji lub
  • korzystając z dostępnej na portalu GOV.pl e-usługi „Sprawdź swoje punkty karne”. 

W aplikacji mObywatel zawartych jest kilka innych udogodnień:

mTożsamość

r e k l a m a
Odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Można z niej korzystać wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy wprost zobowiązani do okazania dowodu osobistego lub paszportu, np. podczas kontroli biletów w pociągu lub przy odbiorze przesyłki poleconej na poczcie.

mPojazd

Odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Jeśli nie pamiętasz o terminach ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu pojazdu – aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli komunikat z przypomnieniem. 
W mPojazd znajdziesz także dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego.

eRecepta

Dzięki temu rozwiązaniu, będąc w aptece, wystarczy tylko wybrać w telefonie, którą e-receptę chcesz zrealizować i pokazać farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR. Jeśli nie chcesz pokazywać ekranu telefonu, możesz podać numer PESEL (swój lub osoby, na którą recepta jest wystawiona) oraz kod spod e-recepty. 

Jak odpalić mPrawo Jazdy?

Jeśli chcesz korzystać z mPrawa Jazdy – po pobraniu i uruchomieniu aplikacji wystarczy aktywować w niej mTożsamość. Jak to zrobić?
Będąc w aplikacji w oknie głównym kliknij „+” i wybierz mTożsamość. Pamiętaj, aktywowanie tego modułu jest konieczne do korzystania z mPrawa Jazdy.
Jeśli masz już mTożsamość – wystarczy dodać mPrawo Jazdy (klikając „+” w oknie głównym aplikacji).
Aplikacja mObywatel jest bezpłatna i – jak deklaruje KPRM – w pełni bezpieczna. Gwarantuje to m.in. profil zaufany (PZ), którego potrzeba, by ją uruchomić.
W zależności od tego z jakiego telefonu korzystasz, można ją pobrać ze sklepu Google Play lub AppStore.

FAQ w zakresie e-ułatwień

Pytanie 1:
Znika obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy? Czy w związku z tym mam obowiązek zainstalować w swoim telefonie aplikację mObywatel?
Nie, nie ma i nie będzie takiego obowiązku. 
Wraz z mPrawo Jazdy pojawi się tam też licznik punktów karnych, dzięki któremu od ręki sprawdzimy stan swojego konta.
Pytanie 2:
Skoro nie mam obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy i nie mam też obowiązku instalowania aplikacji mObywatel, to jak podczas kontroli Policja sprawdzi moje uprawnienia kierowcy?
Na tym polega cała zmiana. W trakcie kontroli drogowej policjanci sprawdzą Twoje uprawnienia w Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK). Są tam informacje o wszystkich kierowcach. 
Pytanie 3:
Skąd mam mieć pewność, że w bazie CEK są prawidłowe informacje na temat moich uprawnień kierowcy?
Możesz to sprawdzić od ręki. Wystarczy, że skorzystasz z e-usługi „Sprawdź uprawnienia kierowcy”. Jedyne czego potrzebujesz, aby to zrobić to imię i nazwisko oraz seria i numer blankietu prawa jazdy. Kilka kliknięć i wszystko będzie jasne.
Co zrobić jeśli coś się nie zgadza…? Zgłoś rozbieżności, wystarczy wysłać maila na adres mpj.sd@coi.gov.pl.
Ewentualne rozbieżności będzie też można zgłosić w aplikacji mObywatel.
Pytanie 4:
Kiedy najlepiej skorzystać z e-usługi „Sprawdź uprawnienia kierowcy?”
Można to zrobić w dowolnej chwili. Po wpisaniu w e-usłudze imienia, nazwiska, serii oraz numeru blankietu prawa jazdy na ekranie Twojego komputera lub telefonu wyświetlą się takie informacje:
  • dane z prawa jazdy (typ dokumentu, seria i numer druku, data ważności dokumentu, status dokumentu, (np. czy dokument jest zatrzymany) oraz 
  • rodzaj i zakres uzyskanego uprawnienia: kategoria i data ważności uprawnienia.
Jeśli w ewidencji nie ma dokumentu, którego szukasz, zobaczysz komunikat o braku danych.
Jeśli nie można potwierdzić uprawnień zapisanych na dokumencie – bo np. zostały cofnięte lub orzeczony został zakaz korzystania z nich – zobaczysz dane, które są na dokumencie oraz komunikat, że dokument trzeba sprawdzić.
Pytanie 5:
Czy na pewno nie dostanę mandatu jeśli w trakcie kontroli drogowej nie będę miał/-a ani prawa jazdy, ani aplikacji mObywatel?
Nie, nie dostaniesz... Warto pobrać jednak aplikację mObywatel. Jest darmowa, w pełni bezpieczna, a jej instalacja zajmuje kilka minut. Aby ją uruchomić potrzebujesz profilu zaufanego. Założysz go przez internet i też za darmo. 
Pytanie 6:
Czy wyrabiając prawo jazdy mogę poprosić jedynie o jego elektroniczną wersję – mPrawo Jazdy?
Nie, mPrawo Jazdy nie zastępuje tradycyjnego prawa jazdy. To odzwierciedlenie danych zawartych w tym dokumencie. Jeśli chcesz mieć mPrawo Jazdy, musisz też mieć ważne tradycyjne prawo jazdy.
Opr. pł na podstawie danych KPRM (wcześniej Ministerstwo Cyfryzacji)
autor dr Piotr Łuczak

dr Piotr Łuczak

Były redaktor naczelny Agrarlex. Ekonomista. Wcześniej pełnił funkcje red. naczelnego w Profi Technika oraz w Tygodniku Rolniczym (obecnie Tygodnik Poradnik Rolniczy), był też z-cą red. nacz. top agrar Polska.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Przepisy prawne

Pożyczka w gospodarstwie: spisz umowę

Moi dziadkowie chcą pożyczyć mi 150 tys. zł na kupno ziemi, abym mógł założyć moje własne gospodarstwo. Powiedzieli, że sam mam rozpoznać sprawę zabezpieczenia tej pożyczki. Czy mam ją przyjąć za pokwitowaniem? Czy muszę zapłacić podatek? – pyta Agrarlex młody rolnik spod Lublina. 

czytaj więcej
Podatki w rolnictwie

Wynajmujesz komuś sprzęt? Jaki musisz zapłacić podatek? Cz. 1

W dobrosąsiedzkich relacjach nieraz użyczamy sobie sprzętu. Niektórzy rolnicy regularnie wynajmują na wynagrodzeniem też niektóre swe maszyny. W obu przypadkach trzeba liczyć się z zapłatą podatku. Jakiego? Czytaj w Agrarlex.

czytaj więcej
Prawo łowieckie

Płoszenie zwierzyny: czy można strzelać z armatki hukowej?

Żerowanie zwierzyny leśnej i dzikiego ptactwa można ograniczyć przez używanie armatek hukowych. Czy takie urządzenie wymaga pozwolenia? Czy używanie zwykłych petard też wymaga zezwolenia? – pytają Agrarlex rolnicy z Dolnośląskiego.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.agrarlex.pl jest zabronione.