Twoje dokumenty on-line: mPrawo Jazdy, mTożsamość i mObywatel
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Twoje dokumenty on-line: mPrawo Jazdy, mTożsamość i mObywatel

09.01.2021autor: dr Piotr Łuczak

Minął już miesiąc od oficjalnego ogłoszenia możliwości pozostawienia prawa jazdy w domu. Obok tej elektronicznej możliwości, resort cyfryzacji ma inne e-rozwiązania dla Polaków. Czytaj w Agarlex.

Z artykułu dowiesz się

Czy możesz bezkarnie zostawić prawo jazdy w domu?
Jakie udogodnienia niesie ze sobą aplikacja mObywatel?
Co dają aplikacje mTożsamość, mRecepta, mPojazd?
W Polsce jest ponad 21,7 mln kierowców, a tylko w 2020 roku (od stycznia do października) na drogę wyjechało 242 428 nowych kierowców. W tym samym czasie, czyli od stycznia do października 2020 r. zatrzymano prawo jazdy 89 975 kierowcom. Teraz kontrole dokumentów przez policję są uproszczone: od 4 grudnia 2020 r. prawo jazdy możesz zostawić w domu. W trakcie kontroli drogowej policja sprawdzi uprawnienia kierowcy w rejestrze państwowym, a dokładnie w Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK).

Czekaliśmy na mPrawo Jazdy

Zniesienie obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy to efekt tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców, a dokładnie ustawy z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, czyli zmian w prawie zainicjowanych przez ówczesne Ministerstwo Cyfryzacji (obecnie KPRM) i Ministerstwo Infrastruktury.
To tam zapisano, że trzy miesiące po podpisaniu przez ministra cyfryzacji odpowiedniego komunikatu – zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy. Odpowiednie dokumenty podpisano 4 września ub. roku. Dzięki temu, zmiany mogły wejść w życie po trzech miesiącach.
Resort cyfryzacji ma – obok zniesienia obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy – jeszcze inne rozwiązania. W aplikacji mObywatel dostępne jest mPrawo Jazdy. Tam zawarty jest licznik punktów karnych, dzięki któremu szybko i wygodnie sprawdzicie stan swojego konta. Do tej pory można to było zrobić na dwa sposoby:
  • na komisariacie policji lub
  • korzystając z dostępnej na portalu GOV.pl e-usługi „Sprawdź swoje punkty karne”. 

W aplikacji mObywatel zawartych jest kilka innych udogodnień:
r e k l a m a

mTożsamość

Odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Można z niej korzystać wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy wprost zobowiązani do okazania dowodu osobistego lub paszportu, np. podczas kontroli biletów w pociągu lub przy odbiorze przesyłki poleconej na poczcie.

mPojazd

Odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Jeśli nie pamiętasz o terminach ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu pojazdu – aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli komunikat z przypomnieniem. 
W mPojazd znajdziesz także dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego.

eRecepta

Dzięki temu rozwiązaniu, będąc w aptece, wystarczy tylko wybrać w telefonie, którą e-receptę chcesz zrealizować i pokazać farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR. Jeśli nie chcesz pokazywać ekranu telefonu, możesz podać numer PESEL (swój lub osoby, na którą recepta jest wystawiona) oraz kod spod e-recepty. 

Jak odpalić mPrawo Jazdy?

Jeśli chcesz korzystać z mPrawa Jazdy – po pobraniu i uruchomieniu aplikacji wystarczy aktywować w niej mTożsamość. Jak to zrobić?
Będąc w aplikacji w oknie głównym kliknij „+” i wybierz mTożsamość. Pamiętaj, aktywowanie tego modułu jest konieczne do korzystania z mPrawa Jazdy.
Jeśli masz już mTożsamość – wystarczy dodać mPrawo Jazdy (klikając „+” w oknie głównym aplikacji).
Aplikacja mObywatel jest bezpłatna i – jak deklaruje KPRM – w pełni bezpieczna. Gwarantuje to m.in. profil zaufany (PZ), którego potrzeba, by ją uruchomić.
W zależności od tego z jakiego telefonu korzystasz, można ją pobrać ze sklepu Google Play lub AppStore.

FAQ w zakresie e-ułatwień

Pytanie 1:
Znika obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy? Czy w związku z tym mam obowiązek zainstalować w swoim telefonie aplikację mObywatel?
Nie, nie ma i nie będzie takiego obowiązku. 
Wraz z mPrawo Jazdy pojawi się tam też licznik punktów karnych, dzięki któremu od ręki sprawdzimy stan swojego konta.
Pytanie 2:
Skoro nie mam obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy i nie mam też obowiązku instalowania aplikacji mObywatel, to jak podczas kontroli Policja sprawdzi moje uprawnienia kierowcy?
Na tym polega cała zmiana. W trakcie kontroli drogowej policjanci sprawdzą Twoje uprawnienia w Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK). Są tam informacje o wszystkich kierowcach. 
Pytanie 3:
Skąd mam mieć pewność, że w bazie CEK są prawidłowe informacje na temat moich uprawnień kierowcy?
Możesz to sprawdzić od ręki. Wystarczy, że skorzystasz z e-usługi „Sprawdź uprawnienia kierowcy”. Jedyne czego potrzebujesz, aby to zrobić to imię i nazwisko oraz seria i numer blankietu prawa jazdy. Kilka kliknięć i wszystko będzie jasne.
Co zrobić jeśli coś się nie zgadza…? Zgłoś rozbieżności, wystarczy wysłać maila na adres mpj.sd@coi.gov.pl.
Ewentualne rozbieżności będzie też można zgłosić w aplikacji mObywatel.
Pytanie 4:
Kiedy najlepiej skorzystać z e-usługi „Sprawdź uprawnienia kierowcy?”
Można to zrobić w dowolnej chwili. Po wpisaniu w e-usłudze imienia, nazwiska, serii oraz numeru blankietu prawa jazdy na ekranie Twojego komputera lub telefonu wyświetlą się takie informacje:
  • dane z prawa jazdy (typ dokumentu, seria i numer druku, data ważności dokumentu, status dokumentu, (np. czy dokument jest zatrzymany) oraz 
  • rodzaj i zakres uzyskanego uprawnienia: kategoria i data ważności uprawnienia.
Jeśli w ewidencji nie ma dokumentu, którego szukasz, zobaczysz komunikat o braku danych.
Jeśli nie można potwierdzić uprawnień zapisanych na dokumencie – bo np. zostały cofnięte lub orzeczony został zakaz korzystania z nich – zobaczysz dane, które są na dokumencie oraz komunikat, że dokument trzeba sprawdzić.
Pytanie 5:
Czy na pewno nie dostanę mandatu jeśli w trakcie kontroli drogowej nie będę miał/-a ani prawa jazdy, ani aplikacji mObywatel?
Nie, nie dostaniesz... Warto pobrać jednak aplikację mObywatel. Jest darmowa, w pełni bezpieczna, a jej instalacja zajmuje kilka minut. Aby ją uruchomić potrzebujesz profilu zaufanego. Założysz go przez internet i też za darmo. 
Pytanie 6:
Czy wyrabiając prawo jazdy mogę poprosić jedynie o jego elektroniczną wersję – mPrawo Jazdy?
Nie, mPrawo Jazdy nie zastępuje tradycyjnego prawa jazdy. To odzwierciedlenie danych zawartych w tym dokumencie. Jeśli chcesz mieć mPrawo Jazdy, musisz też mieć ważne tradycyjne prawo jazdy.
Opr. pł na podstawie danych KPRM (wcześniej Ministerstwo Cyfryzacji)
autor dr Piotr Łuczak

dr Piotr Łuczak

<span style="font-family: Calibri, sans-serif; color: black; font-size: small;" size="2" face="Calibri,sans-serif"><span style="font-size: 14px;"><span id="OLK_SRC_BODY_SECTION"><span style="font-family: Calibri, sans-serif; font-size: small;" size="2"><span style="font-size: 14px;"><span style="font-family: PT Sans, Arial, Helvetica, sans-serif;"><span style="background-color: #efefef;">Były red. nacz. magazynu Profi, Tygodnika Rolniczego i portalu agrarlex.pl, były zastępca red. nacz. top agrar Polska, ekonomista, specjalista w zakresie ekonomiki rolnictwa</span></span></span></span></span></span></span>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)