Simental osiąga największą wydajność mleczną w V laktacji
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Simental osiąga największą wydajność mleczną w V laktacji

09.10.2019

W Stadninie Koni Pępowo równolegle obok siebie z bardzo dobrymi wynikami utrzymywane są dwie różne rasy bydła mlecznego. Pierwsza to hf odmiany czarno-białej, a druga simental w typie mlecznym. Obie w oczach głównej hodowczyni Marty Grabowskiej mają swoje mocne strony, dlatego z żadnej gospodarstwo nie rezygnuje. Jednak jak podkreśliła simentalki maksimum swoich możliwości pokazują dopiero w V laktacji, zatem warto zadbać aby krowy te były utrzymywane w stadzie dłużej.

Simentale dają mniej mleka, ale lepiej wykorzystują paszę

Przeciętna krowa rasy hf daje w Pępowie 33,7 l mleka dziennie, a ta rasy simental 23,7 l. Zatem simantale dają 10 l mleka mniej na dzień, ale bronią się innymi cechami.

- Krowy rasy simental pobierają przede wszystkim mniej suchej masy, a więc dobrze wykorzystują paszę. Mają wyższą suchą masę mleka, co przekłada się na uzyskiwaną cenę za surowiec. Zdarzają się też sztuki wybitne, które dziennie dochodzą do 50 l mleka. Średnio w laktacji w ubiegłym roku simentale dawały nam 8 348 kg mleka nieco mniej niż rok wcześniej, ale nie zmienia to faktu, że nadal jesteśmy najlepsi w Polsce pod tym względem w stadach powyżej 50 krów. Zaś w rasie hf nasza przeciętna wydajność laktacyjna to 10 900 kg mleka - powiedziała Marta Grabowska

Ponadto u simentali występują mocne cechy mięsne, dlatego część buhajków jest opasana do wagi ciężkiej i stanowi swego rodzaju utylizator odpadów od krów dojnych, co znacznie obniża koszty opasu. Niestety wąskim gardłem jest zbyt mały cielętnik i większość byczków jest sprzedawana jako kilkutygodniowe cielęta, ale w znacznie lepszych cenach niż buhajki hf.

r e k l a m a
Simentale trafiły do Pępowa z Bawarii w roku 2007, gdy stado krów rasy hf było likwidowane z powodu wystąpienia białaczki. Dziś jest to jedna z najlepszych hodowli tego bydła w kraju, a dowodem są na to czempionaty i superczempionaty zdobywane na wystawach rangi krajowej. Jedna z superczempionek o imieniu Zosia jest obecnie w V lakatacji, osiągnęła produkcję na poziomie 50 kg mleka dziennie i nie schodzi poniżej. Aż trudno uwierzyć, że w I laktacji dawała średnio na dzień nieco ponad 20 kg mleka. Dopiero w IV laktacji się rozkręciła, a na najwyższe obroty weszła w obecnej V. Dlatego warto być cierpliwym w przypadku simentalek, które żyją dłużej niż hf-y.

Piasek czy materac?

Co ciekawe każda z ras utrzymywana jest z zastosowaniem innego systemu ściołowego. Hf-y korzystają z najnowszego obiektu, gdzie boksy legowiskowe wypełnione są materacami słomiano-wapiennymi składającymi się z mieszanki sieczki słomy, wapna i wody. Z kolei krowy rasy simental odpoczywają na piasku, który regularnie jest uzupełniany w ich boksach legowiskowych.

- U nas nie da się rzetelnie porównać piasku do materacy słomiano-wapiennych, gdyż hf-y i simentale to zupełnie dwa różne typy bydła. Dobrze sprawdzają się nam oba te systemy i gdybym miała wybrać tylko jeden z nich to byłaby to bardzo trudna decyzja. W obu przypadkach krowy mają do dyspozycji wygodny obszar legowiskowy, dopasowujący się do ich ciała. Wiadomo piasek jest mineralny, a więc tu nie rozwijają się drobnoustroje, jednak nie mogliśmy zastosować go w nowym obiekcie, gdzie gnojowica usuwana jest przy pomocy automatycznych zgarniaczy i przepompowywana za pomocą pomp - powiedziała Marta Grabowska, dodając, że co godzinę uruchamiają się zgarniacze łańcuchowe typu delta. Finalnie gnojowica trafia do zewnętrznego zbiornika o pojemności 9 000 tys. m3 - jednego z największych w kraju.

Choć sama nazwa Stadniny Koni w Pępowie Sp. z o.o. kojarzy się z hodowlą koni, która ma tu bardzo długie tradycje, to głównym pozyskiwanym surowcem jest mleko. Główna hodowczyni Marta Grabowska (na zdjęciu) ma pod opieką ok. 1000 krów , z czego 700 to krowy rasy hf odmiany czarno-białej, a 300 to simentale w typie mlecznym. Całość pogłowia stada łącznie z jałówkami, cielętami i opasami rasy simentalskiej liczy 2262 sztuki. Spółka podlega pod KOWR i jest zarządzana przez prezesa Pawła Baraniaka, gospodaruje na 2300 ha. Uprawiane są: kukurydza, lucerna, trawy, pszenica, jęczmień, buraki cukrowe i rzepak. Mleko odbiera Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu w ilości 27-28 tys. l dziennie.
  • Choć sama nazwa Stadniny Koni w Pępowie Sp. z o.o. kojarzy się z hodowlą koni, która ma tu bardzo długie tradycje, to głównym pozyskiwanym surowcem jest mleko. Główna hodowczyni Marta Grabowska (na zdjęciu) ma pod opieką ok. 1000 krów , z czego 700 to krowy rasy hf odmiany czarno-białej, a 300 to simentale w typie mlecznym. Całość pogłowia stada łącznie z jałówkami, cielętami i opasami rasy simentalskiej liczy 2262 sztuki. Spółka podlega pod KOWR i jest zarządzana przez prezesa Pawła Baraniaka, gospodaruje na 2300 ha. Uprawiane są: kukurydza, lucerna, trawy, pszenica, jęczmień, buraki cukrowe i rzepak. Mleko odbiera Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu w ilości 27-28 tys. l dziennie.

Dwa wozy - TMR na czas

W stadzie użytkowane są dwa wozy paszowe, aby wszystkie grupy żywieniowe krów produkcyjnych zarówno rasy simental jak i hf miały jak najszybciej dostarczony TMR.

- Nie możemy sobie pozwolić, aby którakolwiek grupa krów czekała z pustym stołem paszowym na TMR dlatego użytkujemy dwa wozy paszowe. Dwa zupełnie różne, ale oba dobrze nam się sprawują. Pierwszy to paszowóz pionowy Alimamix z dwoma ślimakami o pojemności 20 m3. Z kolei drugi, nowszy, to poziomy Blattin - wyjaśniła Marta Grabowska.

Dój  hf-ów odbywa się na jednej z największych dojarni karuzelowych w kraju. To GEA z 60 stanowiskami udojowymi. Przy dwukrotnym doju hala osiąga wydajność w granicach 190-200 krów na godzinę. Obecnie w trakcie niecałych 3 godzin do doju przychodzi 607 krów. Nowoczesna dojarnia wraz z najnowszą oborą funkcjonuje od 16 stycznia 2018 roku. W planach jest zbudowanie bliźniaczej obory stanowiącej drugie skrzydło, a dojarnia będzie wtedy po środku. Zatem powstanie kompleks bardzo podobny do tego jaki jest w Rolniczym Kombinacie Kietrz. Z kolei krowy rasy simentalskiej utrzymywane w starszym obiekcie chodzą na halę udojową 2 x 12 rybia ość od firmy A-Lima-Bis.

Karuzelowa dojarnia GEA posiada 60 stanowisk udojowych, to jedna z największych w kraju karuzel zewnętrznych
  • Karuzelowa dojarnia GEA posiada 60 stanowisk udojowych, to jedna z największych w kraju karuzel zewnętrznych
Nowa obora posiada 596 boksów legowiskowych z materacami słomiano-wapiennymi
  • Nowa obora posiada 596 boksów legowiskowych z materacami słomiano-wapiennymi
Starsza obora z krowami rasy simental
  • Starsza obora z krowami rasy simental
- Właściwie to lada moment ruszamy z budową drugiej bliźniaczej obory na kolejne 600 krów. Gdy ta powstanie to będziemy chcieli dla krów najbardziej wydajnych, ok. 500 sztuk, wprowadzić dój trzykrotny. Chcemy ten obiekt zasiedlić głównie z krów własnej hodowli, dlatego nasienie seksowane stosujemy już nie tylko na jałówkach, ale też i na wybranych krowach rasy hf, natomiast nie używamy nasienia seksowanego w rasie simental - dodała główna hodowczyni Marta Grabowska.

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Mleczarstwo - nowy kierunek studiów na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie

Mamy w Polsce około 200 podmiotów przetwarzających mleko (liczba ta jest ruchoma, bo część z nich działa tylko sezonowo – np. produkcja lodów). Skąd wziąć specjalistów?

czytaj więcej

Co aktywność mówi o naszych krowach?

System do monitorowania stada bydła mlecznego Track a cow nie tylko rejestruje aktywność, ale także okres leżenia oraz czas, który krowy spędzają przy stole paszowym. Połączenie tych danych zwiększa również wartość informacyjną każdego poszczególnego parametru.

czytaj więcej

Nie ma wydajności bez komfortu

Co oznacza  nadmierna obsada zwierząt w oborze dobitnie przekonali się Agnieszka i Leszek Samlukowie z Muraw, którzy  jeszcze kilka lat temu utrzymywali 80 krów w oborze przeznaczonej dla maksymalnie 50.  Od 3,5 roku wszystko się zmieniło, bowiem już tyle czasu hodowcy użytkują wolnostanowiskową oborę, którą systematycznie doskonalą, również pod względem wprowadzania nowoczesnych technologii utrzymania zwierząt

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)