Zimne czy ciepłe - czy temperatura mleka ma znaczenie w żywieniu cieląt?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zimne czy ciepłe - czy temperatura mleka ma znaczenie w żywieniu cieląt?

18.07.2021autor: . .

Temperatura mleka i prędkość jego przepływu przez smoczek nie mają wpływu na zdrowie cieląt - do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu w Oslo.

Czy temperatura mleka i tempo ssania wpływa na zdrowie cieląt?

Naukowcy z Uniwersytetu w Oslo (Norwegia) w najnowszym badaniu analizowali, jaki jest wpływ różnicy temperatur mleka oraz tempa ssania na zdrowie cieląt. 15 cieląt w wieku od 1. do 4. tygodnia życia odpajano trzy razy dziennie 2 litrami mleka pełnego.

Część wiader wyposażono w smoczki z otworem o wielkości 2 mm (tempo przepływu 1,5 litra/min), część smoczków miała z kolei 19 mm (tempo przepływu 3,2 litra/min). Mleko miało 3 różne temperatury – 230C, 130C oraz 80C.

Do przeanalizowania jak mleko przechodzi przez przewód pokarmowy, zastosowano kontrast w postaci siarczanu baru. Cielętom przeprowadzano badanie rentgenowskie w trakcie podawania mleka oraz 10 min po jego zadaniu. Zbadano też zwierzęta (m.in. konsystencja kału) w kierunku ewentualnych bólów brzucha oraz złego samopoczucia.


Do jakich wniosków doszli naukowcy?

Jeśli odruch przełykania jest nieprawidłowy, płyn (mleko) zamiast do trawieńca trafia do żwacza. W prowadzonym eksperymencie u żadnego z cieląt mleko nie przemieszczało się do żwacza, bez względu na to, jaką miało temperaturę i jaką wielkość miały otwory w smoczku. Cielęta pijące mleko ze smoczków z większymi otworami, całą objętość mleka wypiły w ciągu 111 sekund, ze smoczków o mniejszych otworach – w ciągu 160 sekund. Podczas całego okresu doświadczenia, jedynie u jednego cielęcia pojawiła się lekka biegunka.


Cielęta mogą pić zimne oraz zakwaszone mleko

Cielętom można podawać również zimne mleko, bez ryzyka, że trafi ono do żwacza. Dlatego też zakwaszone mleko może być podawane do woli w automatach do picia.



Źródło: Ellingsen-Dalskau i inni, 2020

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dlaczego białko chronione nie zawsze poprawia mleczność krów?

Firma Agrolok z Golubia-Dobrzynia od pewnego czasu mocno stawia na komponenty białkowe oraz białkowo-energetyczne oparte głównie na polskim białku rzepakowym. Nic więc dziwnego, że kolejna z cyklu konferencji szkoleniowych Agroloku m.in. dotyczyła żywienia krów mlecznych z wysokim udziałem białka chronionego.

czytaj więcej

Jakie są zalety skarmiania krów gniecionym ziarnem kukurydzy?

Gniecione czy też śrutowane ziarno kukurydzy to wartościowa pasza energetyczna dla wysokowydajnych krów mlecznych. Dość kosztowne jest dosuszenie takiego ziarna, dlatego coraz częściej hodowcy decydują się na skarmianie go w postaci kiszonej.

czytaj więcej

Dlaczego dobrze odsadzone cielęta zaczynają chudnąć?

Nie znając przyczyny, hodowcy skarżą się, iż często bardzo dobrze odchowane cielęta, po odsadzeniu zaczynają chudnąć i nie rosną. Przyczyną tego stanu jest zazwyczaj ograniczone pobieranie paszy starterowej oraz wody.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)