Jak prawidłowo dezynfekować przyrządy do podawania siary
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak prawidłowo dezynfekować przyrządy do podawania siary

04.12.2019

Bakterie z pierwszego doju mogą spowodować biegunkę oraz osłabić absorpcję antyciał z siary przez jelito cielęcia. Aby do tego nie dopuścić, przyrządy do zadawania siary muszą być po każdym użyciu dokładnie oczyszczone.

Jak pozbyć się bakterii?

1. Płukanie: opłukać dokładnie wszystkie części letnią wodą (dobrej jakości, nadającej się do picia). Usuwa to 90% zanieczyszczeń. Nie używać do tego zbyt ciepłej wody - spowoduje to osadzanie się białka mleka na powierzchni, które stworzy trudny do usunięcia nalot (zagrożenie nalotem bakteryjnym).

2. Czyszczenie główne: namoczyć w gorącej kąpieli wodnej (54-57oC) z dodatkiem alkalicznego środka do czyszczenia przyrządów udojowych (dozowanie według zaleceń producenta) przez 20 minut, następnie dokładnie wyczyść szczotką (długa szczotka, rękawiczki do czyszczenia). Pod koniec czyszczenia temperatura wody powinna wynosić ≥ 49oC, aby brud nie osiadł ponownie na narzędziach.

Wskazówka: Zawsze trzymać w wodzie termometr, kontrolując poziom temperatury.

3. Płukanie: spłukać czystą, zimna wodą pitną.

4. Dezynfekcja: części, które są przechowywane oraz narzędzia do odpajania zanurza się w roztworze do dezynfekcji.

5. Suszenie: dokładnie wysuszyć wszystkie części na suszarce. Pozostałości wilgoci = bakterie.

6. Przechowywanie: chronić od zabrudzeń, wysuszone przechowywać w suchych warunkach. Nie trzymać na stanowisku udojowym oraz na podłodze.

Kontrola: sprawdzić stężenie bakterii w siarze bezpośrednio z butelki. Wartości docelowe to:
  • <100 000 jtk/ml
  • wzorowe< 10 000 jtk/ml
Wartości docelowe dla bakterii z grupy Coli to:
  • <10 000 jtk/ml
  • wzorcowe < 1000 jtk/ml

jtk - jednostka tworząca kolonię

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Indywidualne utrzymywanie cieląt źle wpływa na ich rozwój

Karmić je z wiadra, czy przez smoczek? Utrzymywać indywidualnie, czy też może w małych grupach? Na te pytania odpowiada prof. Marina von Keyserlingk z University of British Columbia z Kanady.

czytaj więcej

Jak zadbać o cielaka, żeby przyniósł zysk gospodarstwu?

9 listopada 2019 roku w Lidzbarku Warmińskim odbyła się kolejna już Konferencja Klubu Agro Elite, której tematem były „Innowacyjne systemy odchowu cieląt”. Po frekwencji hodowców widać było, jak bardzo aktualne i przysparzające wiele problemów jest to zagadnienie. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że wciąż brakuje nam czasu, który zwykle „oszczędzamy” na najmniejszych zwierzętach i szybko biegniemy do krów, bo tam widzimy nasz realny zysk.

czytaj więcej

Kiedy zacząć podawać wodę cielętom?

Cielęta piją więcej mleka i rosną szybciej po odsadzeniu, gdy od razu po porodzie mają dostęp do wody pitnej.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)