Kolejne problemy europejskich producentów traktorów
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kolejne problemy europejskich producentów traktorów

25.03.2020autor: Jan Beba

Wstrzymanie produkcji ciągników może uniemożliwić wywiązanie się ze zobowiązań dotyczących wprowadzonych norm emisji spalin – alarmuje CEMA i wzywają UE do przyjęcia szybkich środków w odpowiedzi na zakłócenia spowodowane pandemią koronawirusa.

Europejskie stowarzyszenia branżowe reprezentujące sektor maszyn mobilnych nieporuszających się po drogach wystosowały dziś do Komisji Europejskiej wspólne pismo, w którym żądają odroczenia terminów wprowadzenia na rynek ciągników rolniczych z tzw. silnikami przejściowymi.

Przypomnijmy, że zgodnie z prawem od 1 stycznia 2019 roku ciągniki o mocy mniejszej niż 56 kW oraz wyższej niż 130 kW wyposażane są w jednostki spełniające normę emisji spalin Stage V. Podobne zobowiązanie objęło pozostałą grupę ciągników (56-130 kW) z początkiem 2020 roku.

Przepisy jednak umożliwiają zastosowanie tzw. fazy przejściowej zgodnie z którą producenci maszyn o mocy <56 kW i ≥ 130 kW 30 czerwca 2020 r. mogą wyprodukować sprzęt wyposażony w tzw. silniki przejściowe, a następnie do 31 grudnia 2020 r. wprowadzić go na rynek UE. Identyczne terminy obowiązują w 2021 roku dla maszyn o zakresach mocy od 56 do 130 kW.

Jako silniki przejściowe uznaje się jednostki niespełniające normy Stage V wyprodukowane do końca roku poprzedzającego wejście w życie regulacji dla danego zakresu mocy, tj. do 31 grudnia 2018 roku ( silniki o mocy <56 kW i ≥ 130 kW) i do 31 grudnia 2019 roku w przypadku silników o mocy od 56 do 130 kW.

W związku pandemią i zatrzymaniem produkcji (przerwy w dostawach części i komponentów) w niektórych fabrykach producenci mogą mieć trudności z wyprodukowaniem do 30 czerwca br. maszyn o mocy <56 kW i ≥ 130 kW wyposażonych w silniki przejściowe, aby następnie do 31 grudnia 2020 r. wprowadzić je na rynek UE. Bez niezbędnych części, takich jak opony, osie, hydraulika, oświetlenie i sprzęt elektroniczny, producenci nie ukończą montażu w wyznaczonych terminach. W rezultacie nie będą mogli wprowadzać maszyn (z zakupionymi już silnikami przejściowymi) na rynek. W takim przypadku silniki te będą musiały zostać złomowane, co tylko pogłębi straty finansowe firm.

Jak powiedział Jerome Bandry, sekretarz generalny CEMA, tymczasowe odroczenie w/w terminów musi zostać przyznane, z terminami przesuniętymi do czasu, aż sytuacja będzie mogła zostać ponownie oceniona.

autor Jan Beba

Jan Beba

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Polskie firmy nie dają za wygraną w walce z koronawirusem

Większość polskich firm stara się utrzymywać zakładane tempo produkcji maszyn rolniczych. O bieżącą sytuację zapytaliśmy firmy: Agrimet, Agro-Masz, A-Lima-Bis, Farmtrac, Kongskilde, New Holland i Unia.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Fendt wstrzymuje produkcję ciągników

Tylko do dziś wystarczyło fabryce Fendt w Marktoberdorf niezbędnych do produkcji ciągników komponentów. Pomimo dużej liczby zamówień produkcja ciągników musi zostać wstrzymana od 25 marca 2020 roku – informuje firma Fendt.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Koronawirus dezorganizuje prace fabryk

Nie da się zaprzeczyć, że szerząca się pandemia koronawirusa wpływa na każdą gałęź gospodarki. Już odczuwają to fabryki maszyn rolniczych, które mają problemy z dostępnością podzespołów dostarczanych przez podwykonawców.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)