Ciągnik CASE IH Puma 150: maszyna warta swojej ceny [Agroranking]
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ciągnik CASE IH Puma 150: maszyna warta swojej ceny [Agroranking]

25.07.2023autor: Krzysztof Gębski

Case Puma 150 był drugim najchętniej kupowanym modelem ciągnika przez polskich rolników w ubiegłym roku. Czym najbardziej urzekła Puma? Rolnicy oceniają największe zalety najpopularniejszego ciągnika Case w Polsce.

Z artykułu dowiesz się

  • Agroranking: rolnicy oceniają Case IH Puma
  • Najmocniejszy ciągnik w gospodarstwie
  • Dobry uciąg, komfortowa przekładnia
  • Wysoka kabina, ledowe oświetlenie
  • Plusy ciągnika Case IH Puma 150
  • Minusy ciągnika Case IH Puma 150

Agroranking: rolnicy oceniają Case IH Puma

W tym miesiącu nasi Czytelnicy oceniali najlepiej sprzedający się w 2022 r. model marki Case IH Puma 150. Niespełna 150-konny traktor charakteryzuje się sprawdzoną od lat konstrukcją, dobrym uciągiem oraz nową maską.

Sercem Pumy jest 6-cylindrowy silnik FTP (poj. 6,7 l) z normą Stage V. W wersji podstawowej wyposażona jest w półautomatyczną przekładnię typu powershift, maks. 4 mechaniczne tylne zawory hydrauliki, czy pompę o natężeniu przepływu do 110 l/min. Do wyboru rolników pozostają również ciągniki w wersji Multicontroller lub CVXDrive, wyposażone w dodatkowe, liczne opcje jak np. pełne oświetlenie LED, przekładnię bezstopniową, elektrozawory hydrauliki, amortyzację osi, czy większą pompę 150 l/min.

Puma dobrze czuje się w ciężkich pracach i w takich właśnie pracuje u odwiedzonych przez nas rolników. Dzięki wysoko umiejscowionej kabinie oraz krótkiej masce ma dobrą widoczność do przodu, co przekłada się na lepszy komfort pracy.

Ciągniki oceniono w ankiecie Agroranking. Oceń też swój traktor na www.topagrar.pl/agroranking.

rolnicy oceniają

r e k l a m a

Najmocniejszy ciągnik w gospodarstwie

– Szukałem sprawdzonego i dopracowanego modelu ciągnika, który produkowany jest od dłuższego czasu – mówi Michał Bondyra z miejscowości Karnowo w woj. kujawsko-pomorskim.

bondyrowie rolnicy oceniają case puma

Rolnik wraz z żoną Dominiką oraz ojcem Augustynem prowadzą 80-ha gospodarstwo, specjalizujące się w hodowli bydła mlecznego oraz produkcji buraka cukrowego, rzepaku, pszenicy i kukurydzy na kiszonkę. Po przejęciu gospodarstwa od ojca, syn Michał w miarę możliwości stara się modernizować swój park maszynowy. W ostatnich latach kupił m.in. opryskiwacz Promar z belką 18 m, 13-tonowy rozrzutnik obornika Unia, prasę rolującą Unia, czy maszyny zielonkowe firmy Kongskilde.

– Rok temu skorzystałem z PROW i do gospodarstwa trafił najnowszy nabytek – 150-konny Case Puma oraz 6-rzędowy siewnik do kukurydzy Kuhn Kosma TS – opowiada młody rolnik.

Szukał ciągnika do najcięższych prac w gospodarstwie. Wcześniej do tego w gospodarstwie wykorzystywany był 110-konny Zetor Forterra. Przy wyborze nowego traktora rolnik brał pod uwagę również inne marki, m.in. New Holland oraz John Deere, lecz ostatecznie wybór padł na Case. To już drugi Case w gospodarstwie Bodyrów, w 2018 roku rolnicy zdecydowali się na zakup 75-konnego Farmalla.

– Kiedyś jeździłem w firmie usługowej właśnie modelem Puma 150, dlatego miałem okazję go porządnie przetestować. Podczas pracy ciągnik dobrze się sprawował, nie miałem żadnych zastrzeżeń, dlatego podczas szukania nowego ciągnika był pierwszym wyborem. Istotna była również cena, a Case był ze wszystkich porównywanych traktorów najtańszy – tłumaczy rolnik.

Puma jest teraz najmocniejszym ciągnikiem w gospodarstwie. Ciągnik pracuje w orce z czteroskibowym pługiem obrotowym, 4,5-m agregatem uprawowym, 13-tonowym rozrzutnikiem obornika oraz w transporcie. Po pół roku ma przepracowane 250 godzin.

Dobry uciąg, komfortowa przekładnia

Nowy traktor Bondyrów ma 6-cylindrowy silnik FTP o poj. 6,7 l i mocy 150 KM. Wyposażony jest w 19-stopniową przekładnię PowerDrive typu Full Powershift, która pozwala na jazdę z prędkością maks. 43 km/h. Puma 150 ma pompę hydrauliczną o przepływie 150 l/min, amortyzowaną przednią oś oraz kabinę. Uwagę zwraca pełne ledowe oświetlenie ciągnika.

– Podczas konfigurowania ciągnika z przedstawicielem, zależało mi na komforcie pracy, dlatego kluczowe było, aby miał miękką oś oraz amortyzowaną kabinę. Traktor doposażyłem w cztery pary elektrohydraulicznych zaworów hydrauliki oraz przygotowanie pod nawigację, ponieważ w najbliższych latach planuję kupno nawigacji i maszyny pod rolnictwo precyzyjne – opowiada Bondyra.

Ciągnik ma pełne oświetlenie ledowe, które dobrze sprawdza się w pracach nocą
Ciągnik ma pełne oświetlenie ledowe, które dobrze sprawdza się w pracach nocą

Puma ma pneumatyczny fotel, przedni TUZ, dwuobwodowy układ pneumatyczny, klimatyzację oraz elektrohydrauliczny rewers. Wyposażona jest w joystick, który obsługuje m.in. przekładnie i podnośnik. Ma ponad 8 ton udźwigu na tylnym TUZ i 4 tony na przednim. Z tyłu ciągnika założone są opony o rozmiarze 650/65R42, a z przodu 540/65R30.

Rolnik szczególnie zadowolony jest z przekładni. Jego zdaniem jest bardzo prosta w obsłudze i komfortowa. Kolejną zaletą traktora jest oświetlenie ledowe, które zdaniem Bondyry znakomicie sprawdza się w nocnych pracach na polu.

Wyposażony jest w cztery elektronicznie sterowane zawory hydrauliki
Wyposażony jest w cztery elektronicznie sterowane zawory hydrauliki

– Cieszy moc ciągnika, Puma ma bardzo dobrą reakcję na gaz, ze wszystkimi maszynami radzi sobie bez problemu. Wbrew moim obawom nie pali jakichś ogromnych ilości paliwa. Przy orce na moich mocnych ziemiach średnie spalanie wynosi 18 l/ha – mówi rolnik.

W planach gospodarzy jest dołożenie do Case przedniego WOM, tak by mógł pracować z kosiarką czołową.

Wysoka kabina, ledowe oświetlenie

– Na razie jest za wcześnie, żeby powiedzieć, co działa gorzej, bo nie mieliśmy żadnej awarii. Po pierwszym sezonie zauważam, że przydałyby się elektryczne lusterka oraz hydrauliczne cięgno, lecz były to dodatkowe opcje, za które trzeba było sporo dopłacić – opowiada Bondyra.

Istotnym elementem przy wyborze ciągnika byłą fabryczna gwarancja producenta. Case zaoferował 3-letnią gwarancję z możliwością przedłużenia o kolejne 2 lata. Na uwagę zasługuje bardzo dobra widoczność z kabiny. Ciągnik jest dość wysoki, ale ma dość krótką maskę, dzięki czemu bardzo dobrze widać przedni TUZ, gdzie podczepiany jest 800-kg obciążnik. Zaletą jest też zamontowana w kabinie lodówka, która sprawdza się podczas żniw. Cały pulpit dostępny jest pod ręką. Rolnicy nie zdecydowali się na doposażenie ciągnika w monitor, wszystkie parametry pracy wyświetlane są na słupku. Minusem jest odległość od dealera. Najbliższy punkt oddalony jest o 80 km od gospodarstwa.

Puma ma duży zbiornik paliwa, który pomieści 330 litrów ON oraz 48 AdBlue
Puma ma duży zbiornik paliwa, który pomieści 330 litrów ON oraz 48 AdBlue

Rolnicy chwalą dobry dostęp do chłodnicy, filtrów i płynów. Ojcu podoba się szybkie zaczepianie maszyn z błotnika. Puma ma też duży, 300-l zbiornik paliwa, który w sezonie wystarcza na 2–3 dni pracy.

Plusy ciągnika Case IH Puma 150

  • dobry uciąg
  • przekładnia typu powershift
  • 3 lata gwarancji
  • widoczność do przodu
  • amortyzacja osi

Minusy ciągnika Case IH Puma 150

  • odległość od dealera

 kg

 

autor Krzysztof Gębski

Krzysztof Gębski

<p>redaktor top agrar Polska w dziale "Technika".</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ciągniki

Funkcjonalny, prosty ciągnik Massey Ferguson 5709M [Agroranking]

W tym miesiącu w ramach serii "Rolnicy oceniają" odwiedziliśmy gospodarzy z Wielkopolski, którzy użytkują ciągnik Massey Ferguson 5709M. Jak rolnicy ocenili ten model ciągnika MF? 

czytaj więcej
Ciągniki

Jak ciągnik CASE IH Puma 150 sprawdza się w gospodarstwie hodowlanym?

Polscy rolnicy w 2022 r. jako drugi najczęściej kupowali ciągnik Case Puma 150. Jak właściciele oceniają tę maszynę i do czego najczęściej wykorzystują traktor Puma? Kolejna część naszego Agrorankingu!

czytaj więcej
Ciągniki

John Deere ulepszył ciągniki 9RX. Czym nas zaskoczy czterogąsienicowy ciągnik?

Seria 9 od samego początku przeznaczona była do najbardziej wymagających prac w polu. John Deere postanowił zwiększyć wytrzymałość 9RX i zapewnić rolnikom maszyny praktycznie nie do zdarcia.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)