Żniwa w Rosji i na Ukrainie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Żniwa w Rosji i na Ukrainie

05.08.2020autor: dr Juliusz Urban

Dla cen na rynkach wewnętrznych Unii Europejskiej istotne są dane dotyczące zbiorów zbóż w Rosji, bo to głównie z nią rywalizują europejscy eksporterzy. Dla rynku oleistych ważne są bieżące doniesienia o zbiorach rzepaku na Ukrainie, która jest największym dostawcą do UE, a import w tym sezonie musi być tak samo duży jak rok temu.

Dotychczasowe informacje dochodzące z Rosji i Ukrainy wskazują na wysokie zbiory zbóż w Rosji, co nie jest dobrym sygnałem dla europejskiego rynku. Korzystniejsze natomiast dla cen rzepaku, napływają doniesienia z Ukrainy, gdzie rzepaku będzie w tym roku mniej.

 

Żniwa w Rosji

Według danych Ministerstwa Rolnictwa Federacji Rosyjskiej na dzień 4 sierpnia 2020 r. w Rosji wymłócono już 37,5% całkowitego areału zbóż i roślin strączkowych. Skoszona dotąd powierzchnia wynosi 18,0 mln ha. W wyniku tegorocznej kampanii żniwnej osiągnięto średni plon 3,48 t/ha i uzyskano 62,7 mln ton ziarna.

 

Największe zaawansowanie żniw jest w pszenicy, zebrano już 13,8 mln ha, czyli 47,0% całkowitej powierzchni zasiewów. Plonuje ona średnio 3,67 t/ha i Rosja ma już zebrane 50,8 mln ton tego zboża.

 

Znacznie mniejsze obszary stanowi jęczmień, którego wymłócono 2,7 mln ha, i jest to 31,7% powierzchni zasiewów. Średnia dotychczasowa wydajność wyniosła 3,24 t/ha i zebrano 8,8 mln ton ziarna jęczmienia. 

 

Co ciekawe mniejsze jest zaawansowanie zbiorów rzepaku, którego skoszono jedynie 257,5 tys. ha (17,3% powierzchni). Przy średnim plonie 2,31 t/ha zebrano 594,4 tys. ton rzepaku.

 

Zbierano już nawet buraki cukrowe. Na terytorium Krasnodarskim wykopano je z powierzchni 1,0 tys. ha, osiągając plony 46,5 t/ ha.

 

Natomiast ziemniaki wczesne zebrano z powierzchni 13,1 tys. ha. Wykopano zaledwie 4,7% powierzchni, a wydajność wyniosła 26,8 t/ha. Zebrano na ten moment 351,8 tys. ton.

 

Warzywa gruntowe w gospodarstwach rolnych i chłopskich zebrano z powierzchni 34,5 tys. ha (18,3% powierzchni) i uzyskano 423,5 tys. ton

 

Zbiory rzepaku na Ukrainie

Na dzień 30 lipca 2020 r. Ukraińscy rolnicy zebrali 1,79 mln ton rzepaku ozimego i jarego z 845,3 tys. ha. Wykoszone zostało (75%) powierzchni z 1,29 mln ha z prognozowanych do zbioru na 2020 r. Średni plon rzepaku od początku kampanii żniwnej to 2,12 t / ha. Jak podaje Latifundist omłot rzepaku zakończyło już 7 regionów.

Najwyższe plony uzyskano w Regionie Kijowskim, gdzie rzepak sypał średnio 3,37 t/ha i Czernichowskim – tu średni plon wyniósł 3,11 t/ha.

Zdecydowanie największe powierzchnie skoszonego rzepaku na Ukrainie są jednak w obrębie Chmielnickim (47,28 tys. ha), ale tu rzepak sypał średnio 2,9 t/ha. Drugi co do wielkości skoszonej powierzchni i zarazem zebranej ilości całkowitej rzepaku (125,5 tys. ton) jest region Kirovgoradu. Na terenach tej „Obłasti” średni plon zebranego rzepaku wyniósł 2,77.

 

Juliusz Urban   Fot. Konieczka

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny rzepaku

Rzepak w części sprzedany, reszta musi czekać?

O krajowym rynku decydują coraz mniej głodni surowca przetwórcy. Nie wszyscy jednak odsyłają z dostawami na bardziej odległe miesiące, ale proponują niższe ceny.

czytaj więcej
Ceny zbóż

Rynek zbóż: do skupu trafiają tylko nadwyżki?

Tegoroczne żniwa co rusz są przerywane opadami deszczu. W niektórych regionach kraju pogoda pozwoliła na spore zaawansowanie zbiorów. 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Opolszczyzna: żniwa na półmetku

Na Opolszczyźnie żniwa w pełni. Upalna pogoda sprawiła, że w pierwszy sierpniowy weekend na polach zaroiło się od kombajnów. Rolnicy śpieszyli się, żeby zdążyć przed zapowiadanymi poniedziałkowymi opadami deszczu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)