Opolszczyzna: żniwa na półmetku
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Opolszczyzna: żniwa na półmetku

04.08.2020autor:

Na Opolszczyźnie żniwa w pełni. Upalna pogoda sprawiła, że w pierwszy sierpniowy weekend na polach zaroiło się od kombajnów. Rolnicy śpieszyli się, żeby zdążyć przed zapowiadanymi poniedziałkowymi opadami deszczu.

Zbiory nawarstwiły się mimo że wielu rolników zaczęło kosić pszenicę a inni dopiero kończą zbierać rzepak. Dojrzewanie ziarna i nasion jest bardzo nierówne. W miejscach, gdzie więcej padało zboża wylęgnięte są jeszcze nie do końca dojrzałe, ale mimo wszystko większość zbóż nadaje się do koszenia. Plony jednak, jak przyznają rolnicy nie są rewelacyjne. Rzepak plonuje do 4 t/ha, natomiast wczesne pszenice sypią 7–7,5 t/ha, a to oznacza, że ich zbiory będą o 20% niższe.

Zobacz relację filmową żniw z Opolszczyzny!


r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Gradobicie na Opolszczyźnie. Straty są bardzo duże

Tydzień temu, we wtorek 28 lipca, potężne gradobicie, które przeszło nad Opolszczyzną w rejonie Namysłowa, wyrządziło duże szkody w uprawach. Pod silną presją czasu działali nie tylko rolnicy, ale i ubezpieczyciele. Musieli jak najszybciej oszacować te straty, by gospodarz mógł zebrać to, co jeszcze na polu zostało. Jak te starty oceniają rzeczoznawcy VH Polska?

czytaj więcej
Ceny zbóż

Żniwa w Rosji i na Ukrainie

Dla cen na rynkach wewnętrznych Unii Europejskiej istotne są dane dotyczące zbiorów zbóż w Rosji, bo to głównie z nią rywalizują europejscy eksporterzy. Dla rynku oleistych ważne są bieżące doniesienia o zbiorach rzepaku na Ukrainie, która jest największym dostawcą do UE, a import w tym sezonie musi być tak samo duży jak rok temu.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Kolejność nawożenia - co pierwsze wapno czy obornik?

Jedno z częstszych pytań dotyczy stosowania wapna i obornika w tym samym roku. Co powinniśmy zastosować w pierwszej kolejności? Wapno czy obornik?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)