Żniwa kukurydziane się kończą, zboża konsumpcyjne drożeją – trudny czas dla młynarzy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Żniwa kukurydziane się kończą, zboża konsumpcyjne drożeją – trudny czas dla młynarzy

27.11.2020autor: dr Juliusz Urban

Wraz z kończącymi się żniwami kukurydzianymi drożeje kukurydza sucha. Stale rosnące ceny pszenicy powodują troski o byt u młynarzy.

W większości regionów żniwa kukurydziane dobiegają końca. Jednak tam, gdzie jest jeszcze co zbierać, skupujący podnoszą ceny, co ma oczywiście wpływ na średnią. W tym tygodniu średnia cena kukurydzy mokrej wynosi 468 zł/t, a krajowe skupy najczęściej proponują 450–510 zł/t, dla 30% wilgotności. Na południu najwyższe ceny płacą biopaliwowcy, którzy stale podążają za aktualnym rynkiem i pakują mokrą kukurydzę do rękawów. Wraz z mniejszą podażą mokrego ziarna drożeje kukurydza sucha. Średnia cena rośnie o kilkanaście zł/t i wynosi 730 zł/t, ale najczęściej jest kupowana po 700–770 zł/t. Ceny na kukurydzę suchą są tak zróżnicowane, że opłaca się ją kupować na południu i przewozić do Polski północnej, bo wzrosły także ceny w portach, które wynoszą 835–845 zł/t. 


Pszenica na Matifie jest w tym tygodniu o 1 euro/t tańsza niż tydzień temu. Na początku tygodnia ceny wahały się nieznacznie, o jedno euro w górę, to znowu w dół. Natomiast w środę (25.11.2020 r.) pszenica potaniała na kontrakcie grudniowym o 1,75 euro/t, a spadek cen na kontraktach marcowych wyniósł 2,25 euro/t. W czwartek spadki zostały skorygowane odpowiednio o 0,5 i 0,75 euro/t, dlatego cena pszenicy na kontrakcie grudniowym wynosi 211,50 euro/t natomiast kontrakt na marzec jest wyceniany na 210,25 euro/t.
Kurs złotego jest podobny do zeszłotygodniowego, kształtuje się w granicach 4,47 zł/euro.


Od początku sezonu do 22.11.2020 r. UE wyeksportowała 9,17 mln ton pszenicy. Zwyczajowo już, pomimo zdecydowanie mniejszych zbiorów, liderem eksportowym jest Francja, która sprzedała 2,37 mln ton. Litwa i Łotwa sprzedały podobne ilości 1,4 mln ton. Piąta w rankingu jest Polska, która z ilością 1 mln ton pszenicy sprzedanej do krajów trzecich jest tylko o 100 tys. ton wyprzedzana przez czwartą Rumunię.


Dynamiczny eksport z polskich portów nie tylko trafia do krajów poza UE, eksportujemy także zboża do Europy. Dlatego pszenica w portach jest kupowana nawet nieco drożej niż przed tygodniem. Ta z zawartością 12,5% białka jest wyceniana na 915–925 zł/t. „Czternastki" i pszenicy o zawartości 11,5% białka tym razem w propozycjach eksporterów nie widać.

 

Interesujące jest to, że w krajowym skupie ceny pszenicy konsumpcyjnej znów poszły do góry, ponownie wzrost średniej ceny wynosi 10 zł/t. Dziś średnia cena wyliczona ze wszystkich punktów skupów, z którymi co tydzień mamy przyjemność rozmawiać, wynosi już prawie 820 zł/t. Pszenica o parametrach konsumpcyjnych przeważnie jest skupowana po 800–850 zł/t i bardzo rzadko zdarzają się firmy proponujące poniżej 800 złotych.

Nad kolejnymi wzrostami cen i spowodowaną ciągłymi podwyżkami niską podażą surowca bardzo ubolewają młynarze.

–  Ciężko się kupuje, rolnik jest przekonany, że ciągle będzie jeszcze drożej. Nasze ceny są konkurencyjne w porównaniu do dostaw do portów, gdzie trzeba ponieść koszt transportu ok. 100 zł/t, ale niewielu rolników decyduje się na sprzedaż ­– mówi przedstawiciel branży młynarskiej z południa kraju.

– Nie udaje nam się tych cen przekładać na mąkę. Gdyby można było produkować tylko mąkę paczkowaną, to w okresie przedświątecznym byłoby nieźle, ale rynek piekarniczy odmawia podwyżek. Wyraźnie dochodzimy do ściany – dodaje.

W podobnym duchu wypowiada się kierujący młynem w centrum Polski.

– Próby podniesienia cen maki są, ale nadprodukcja całej branży, przez ograniczenie spożycia jest spora i to hamuje większe podwyżki. Na pewno nie jest to opłacalna produkcja, bo jak zrobisz opłacalną białą mąkę do paczki, to z kolei mąka chlebowa ciebie ciągnie w dół. Trochę tylko otręby dają wsparcie – mówi w szczerej rozmowie.


W ślad za pszenicą konsumpcyjną wzrosły również ceny pszenicy paszowej. Tu podwyżki też osiągnęły 10 zł/t, a średnia wynosi już prawie 780 zł/t.  Paszówka na punktach skupu jest najczęściej kupowana po 770–810 zł/t i coraz więcej propozycji z ósemką z przodu.

 
Dalej także drożeje pszenżyto. Średnia cena rośnie o 10 zł/t i wynosi 648 zł/t. Jednak tutaj bardziej rozchodzą się widełki cenowe. Kupujący proponują najczęściej 650–690 zł/t, są także pierwsze oferty z siódemką z przodu. W portach pszenżyto jeszcze bardziej drożeje i jest po 765–770 zł/t. 

 

Troszkę mniejsze podwyżki występują na życie, ale i ono drożeje średnio o 7 zł/t. W skupie, w głębi kraju jest wyceniane po 520–590 zł/t, ale mamy pierwsze ceny z szóstką z przodu. Na eksport żyto z dostawą do portów jest po 650–655 zł/t. 

r e k l a m a
Podwyżki cen jęczmienia paszowego wpisują się w tygodniowy schemat. Jęczmień paszowy średnio drożeje o 10 zł/t, jest skupowany najczęściej w cenach 610–660 zł/t, ale 680–690 zł/t też już czasem można osiągnąć.


Juliusz Urban     fot. Bioagra SA

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Raporty IGC

Raport IGC: Rekordowe zbiory, a światowe zapasy zbóż i soi spadają

Globalne zapasy zbóż kurczą się głownie za sprawą zdecydowanych korekt na kukurydzy. Światowe zapasy soi to jedynie 45 mln ton!

czytaj więcej
Zboża

Późne siewy zbóż ozimych

Na Opolszczyźnie trwają mocno spóźnione siewy pszenicy ozimej. Wiele gospodarstw nie zdążyło zebrać na czas kukurydzy albo pola były zbyt mokre, aby je uprawiać i zasiać oziminy.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

W rzepaku nerwowo na giełdach, w kraju cisza

Ceny ropy naftowej na światowych giełdach zaczynają się odbudowywać, co powoduje, że rzepak, który w notowaniach zachowuje się dość nerwowo nie notuje większych obniżek.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)