Zboża podrożały – skupujących ubywa
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zboża podrożały – skupujących ubywa

27.03.2020autor: dr Juliusz Urban

Wzrost ceny pszenicy na światowych giełdach spowodował duże podwyżki w krajowym skupie. Porty dalej funkcjonują i wyprawiają w świat polskie zboża, ale w kraju coraz mniej jest otwartych punktów skupu. W wielu regionach chcący sprzedać zboże rolnicy, napotykają zamknięte bramy magazynów skupowych.

Rolnicy chcący wymienić zboże na tak potrzebne teraz nawozy i środki ochrony roślin borykają się z nieodbieranymi telefonami w firmach skupowych. Swoje szlabany na wjazdach poopuszczały niektóre wytwórnie pasz i magazyny firm handlowych. Nawet państwowa spółka skupowa ma zamknięte bramy w większości swych elewatorów z powodu koronawirusa. Nie są także robione odpłatne analizy jakościowe. Pomimo obaw przed zarażeniem koronawirusem i utrudnień rynek dalej funkcjonuje, tylko dają się słyszeć głosy obawy, o to czy handel na eksport potrwa dłużej. Marzec ma zamknąć się eksportem morskim w ilości ok 350 tys ton, na kwiecień planowane jest o 100 tys. ton mniej.

Ceny pszenicy ruszyły na giełdach i już na powrót pszenica na majowym kontrakcie zaczęła dochodzić do 200 euro/t, co przy słabej złotówce mocno podwindowało ceny w polskich portach. We środę mieliśmy 3 eurowy wzrost notowań, ale  we czwartek 26.03.2020 r. 4,25 euro/t Matif nam zabiera z ceny, na zakończeniu sesji notowanie zamyka się na poziomie 193,50 euro/t na majowym kontrakcie. Dziś giełda otwiera się na 1,5 eurowym plusie.  Giełdowe ceny pszenicy są na wysokim poziomie z powodu rosnącego na całym świecie za przyczyną koronawirusa popytu na mąkę, wyroby piekarskie i makarony.

r e k l a m a
W Polsce, pomimo zagrożenia i kolejnych obostrzeń, handel portowy idzie pełną parą. 
Ceny w porcie wzrosły do 880–900 zł/t za pszenicę 12,5% białka. W firmach handlowych ceny także są o 20–30 zł/t wyższe niż w poprzednim tygodniu, ale mniej jest aktywnie skupujących. 

–Ograniczamy czas pracy i pracujemy z domów, ale kupujemy, bo rolnicy potrzebują pieniędzy. Z drugiej strony, podaż też nie jest za wielka, bo rolnicy mają dużo pracy w polu, no i gdy ceny rosną, to zwykle mniej jest chętnych do sprzedaży – mówi handlowiec z firmy sprzedającej środki do produkcji.

Problemy ze zbytem są jednak tematem powtarzającym się w rozmowach w niektórych regionach kraju. Poczucie misji z racji wykonywanego zawodu towarzyszy polskim młynarzom.

– Prowadzimy taką działalność, że nie wyobrażam sobie byśmy teraz zamykali skup – mówi w naszej rozmowie jeden z przedstawicieli branży młynarskiej.

– Każdy kierowca ma badaną temperaturę i jest proszony o nieopuszczanie pojazdu, ale dalej kupujemy i mielimy pszenicę – ­dodaje.

Za pszenicę konsumpcyjną w krajowym skupie płaci się średnio 730 zł/t, są jednak młyny i aktywne firmy handlowe płacące 750–800 zł/t 

Pszenica paszowa w tym tygodniu jest kupowana także drożej, w cenach od 660–730 zł/t.

Żyto zaczyna odczuwać zainteresowanie gorzelni, które obecnie nastawione są na produkcje spirytusu do celów dezynfekcyjnych. Słabnie natomiast eksport kołowy do Niemiec, chociaż kierowców utrudnienia graniczne i przymusowa kwarantanna nie obowiązują. Do portu, z którego mają wypływać dwa kolejne statki żyto kupowane jest w cenach 590-595 zł/t. Na terenie kraju żyto kupowane jest w średniej cenie ok. 520 zł/t, ale w wciąż nie jest to towar chodliwy.

Pszenżyto podrożało nieznacznie problemy ze sprzedażą i zamykanie bram niektórych firm paszowych powodują, że jest ono skupowane po 550–610 zł/t. Do portu oferowane są ceny 680 zł/t.

Jęczmień najmniej wzrósł w cenie, podwyżki sięgają zaledwie 5–10 zł/t, najczęściej jęczmień kupowany jest w cenach 580–630 zł/t.

Kukurydza podrożała pod wpływem powrotu na rynek najbardziej zainteresowanych, którzy są gotowi za nią zapłacić nawet 710–720 zł/t.
Niestety na terenie całego kraju aktualne ceny kształtują się pomiędzy 600 a 660 zł/t.

Tutaj zobaczysz, kto i po ile kupuje zboże.

 Sprawdź też aktualne ceny rzepaku!
Juliusz Urban

 

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny zbóż

Rynek zbóż: handlowcy prześcigają się z ofertami, do tanga trzeba jednak dwojga

Ceny pszenicy zaczynają znów spadać, pod wpływem giełd i pomimo trwającego eksportu. Jednak zawieranych transakcji jest coraz mniej, bo gospodarstwa wstrzymują się ze sprzedażą. W handlu dają się odczuć obawy o trwałe odwrócenie rosnącego trendu. Rynek jest jak pociąg, czekał nie będzie, kto wsiądzie ten pojedzie dalej.

czytaj więcej
Rynek zbóż

Rosja i Ukraina ograniczają eksport zbóż

Kolejni duzi eksporterzy na rynku zbóż w dobie wzrostu zapotrzebowania na artykuły mączne, ustanawiają górne limity i wstrzymują sprzedaż. W naszym kraju na razie zagrożenia bezpieczeństwa żywnościowego nie ma, ale ceny artykułów spożywczych w handlu detalicznym zaczynają rosnąć. Dlatego przyglądamy się polskiemu bilansowi w  międzynarodowym handlu zbożowym.  

czytaj więcej
Ceny zbóż

Rynek zbóż: Pierwsze przymiarki do nowych zbiorów

Już teraz warto przyglądać się prognozom dotyczących nadchodzących zbiorów na świecie, w Europie i u nas w kraju, by w odpowiednim momencie podjąć decyzję o podpisaniu umów sprzedaży zbóż ze żniw 2020 r.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)