Wreszcie można kosić, zaczynają się jednak porosty
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wreszcie można kosić, zaczynają się jednak porosty

13.08.2021autor: dr Juliusz Urban

Podczas, gdy w niektórych regionach w kraju zboża poznikały z pól niemal całkowicie, to w innych rozpoczyna się druga faza żniw. Na południu i wschodzie kraju pogoda dopiero teraz umożliwia rozpoczęcie koszenia.

Pomimo, że te przerywane żniwa trwają już trzeci tydzień, to ceny zbóż w dalszym ciągu idą do góry. Na czwartkowym zamknięciu giełdy Matif pszenica, po  9-eurowym! wzroście spowodowanym raportem USDA, kosztuje na wrzesień 245,75 euro/t, a na grudzień już 248,75 euro/t. Osłabia się także złotówka, bo za jedno euro musimy zapłacić już 4,57 złotych.


Eksporterzy w portach znów mocno podnieśli ceny, za pszenicę konsumpcyjną proponują 1060–1070 zł/t, jest to efekt zarówno podwyżki cen giełdowych, spadku wartości naszej waluty, jak i mniejszej podaży zbóż w skupach.

– Na polach pusto, zostały niedobitki, a w skupach też pusto – mówi przedstawiciel firmy skupowej z Kujaw. Na punktach skupu pszenica konsumpcyjna też drożeje i jest skupowana po 800–1020 zł/t. 

 

Niestety pojawiają się pierwsze informacje o pogarszających się parametrach i porośniętych ziarnach. –Towaru nie ma wszystko stoi na polach, a część już mocno poczerniała i zaczyna porastać – informuje skupujący z Podlasia, gdzie dopiero dziś udaje się wielu rolnikom wjechać w pole.

– Co trzeci transport odjeżdża, a co drugi ma przekroczoną wilgotność – wtóruje mu inny skupujący, z woj. łódzkiego. Po przerwie spowodowanej opadami, startuje tam druga faza zbiorów. Być może właśnie dlatego nieco mniej podrożała pszenica paszowa, która w skupach jest aktualnie po 740–900 zł/t. 

r e k l a m a
Najmniej do góry idzie jęczmień, wyraźnie widać efekt oporu kompletnie zdruzgotanych tak wysokimi cenami pasz hodowców trzody. Nie da się spiąć wysokich cen jęczmienia z najniższymi od wielu miesięcy cenami żywca, a o problemach z ASF jest już bardzo, bardzo głośno. Wykończa tę naszą trzodę. Aktualnie jęczmień paszowy skupuje się po 640–800 zł/t, te najwyższe ceny są poparte aktywnym eksportem na zachodzie i północy kraju.


Znów średnio o 10 zł, w ciągu zaledwie kilku dni podrożało pszenżyto. Eksporterzy w portach proponują już 910–915 zł/t. W skupach pszenżyto kosztuje 620–870 zł/t, oczywiście czym bliżej portu i granicy z Niemcami, tym jest drożej.

Mocniej drożeje żyto, w portach płaci się już nie potykane dotychczas w historii 830–835 zł/t. Krajowe skupy płacą za żyto mniej, bo 580–780 zł/t, ale gdyby ktoś przed żniwami powiedział o tych wyższych cenach, to zapewne byśmy go wyśmiali, a jednak.

Kukurydza także nie oparła się podwyżkom, pomimo iż portowe oferty wzrosły tylko nieznacznie. Za starą kukurydzę można otrzymać w porcie 1085 zł/t, natomiast nowa jest kontraktowana po 960 zł/t. W skupie kukurydzę ze starych zbiorów można sprzedać po 900–1050 zł/t.


Owies też poszedł do góry, ale ten rynek jest mocno nieregularny, jest skupowany zarówno w cenach 480 zł/t, jak i po 650 zł/t. I o dziwo nie zawsze wykładnikiem tych wyższych cen są zdecydowanie lepsze parametry. 

Ceny skupu zbóż na punktach zobaczysz tutaj!

Juliusz Urban Fot. Czubiński

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny zbóż

Raport USDA lewaruje ceny zbóż, pszenica o 50 zł do góry!

Najnowszy raport podażowo-popytowy USDA podsycił nastroje na rynkach zbożowym. Prognozy zbiorów zostały obniżone. Eksporterzy pszenicy zwietrzyli korzystniejsze możliwości handlu, a kupujący jeszcze aktywniej zaczęli rozglądać się za surowcem.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Rynek rzepaku: ceny wysokie, bo rzepak wciąż potrzebny

Podczas, gdy żniwa rzepakowe w kraju jeszcze trwają, z pól napływają informacje o niezłych plonach, a ceny są dalej w wysokie. Jeśli jest tak dobrze, to dlaczego jest tak drogo?

czytaj więcej
Ceny zbóż

Ceny zbóż: kukurydza na ukończeniu, ale tempo zbiorów limitują suszarnie

W UE kukurydzy ma być mniej, a jakie są prognozy dla Polski? W wielu rejonach kraju kukurydziane zbiory są na ukończeniu, jednak tam gdzie żniwa są w pełni, w okolicznych punktach skupu tempo dostaw limituje dostęp do suszarni.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)