Raport USDA lewaruje ceny zbóż, pszenica o 50 zł do góry!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Raport USDA lewaruje ceny zbóż, pszenica o 50 zł do góry!

17.08.2021autor: dr Juliusz Urban

Najnowszy raport podażowo-popytowy USDA podsycił nastroje na rynkach zbożowym. Prognozy zbiorów zostały obniżone. Eksporterzy pszenicy zwietrzyli korzystniejsze możliwości handlu, a kupujący jeszcze aktywniej zaczęli rozglądać się za surowcem.

Eksperci USDA przewidują się, że światowe zbiory pszenicy w porównaniu z poprzednim raportem spadną o 15,5 mln t do 777 mln t i będą już tylko o 1 mln t wyższe od ubiegłorocznych, głównie ze względu na niższą produkcję w Rosji, Kanadzie i USA.

 

Produkcja w Rosji spada o 12,5 mln t, do 72,5 mln t, z powodu zmniejszonej produkcji pszenicy ozimej, co tylko nieznacznie równoważy pszenica jara. Prognoza produkcji Kanady zmniejsza się o 7,5 mln t, do 24 mln t, a przed rokiem było to aż 35 mln t. Dzieje się tak z powodu suszy w lipcu. Byłaby to najmniejsze kanadyjskie zbiory pszenicy od sezonu 2010/11. Te redukcje częściowo rekompensują wzrosty produkcji dla Ukrainy i Australii. Ukraińskie zbiory zostały podniesione do rekordowych 33,0 mln t, ze względu na zwiększoną powierzchnię oraz korzystniejsze wyniki dotychczasowych plonów. Za to zbiory w Australii powiększono o 1,5 mln t, do 30 milionów, ponieważ ciągłe obfite opady sprzyjały pszenicy.

 

Przewidywania dotyczące światowej konsumpcji na sezon 2021/22 zmniejszają się o 4,2 mln ton do 786,7 mln, ale wciąż będzie to o 2 mln t więcej niż przed rokiem i o 10 mln t więcej od tegorocznej produkcji. Większość spadków konsumpcji dotyczy pasz i pozostałości przy ograniczonych dostawach w Rosji i Kanadzie.

 

Światowy handel 2021/22 zostanie ograniczony o 5,8 mln ton do 198,2 mln, dzięki zmniejszeniu eksportu z Kanady i Rosji, tylko częściowo skompensowanym wyższą podażą z Ukrainy, Australii i UE. Zmniejszenie zagregowanych dostaw eksportowych od głównych eksporterów spowodowało zmniejszenie importu kilku krajów, w tym Afganistanu i Algierii, podczas gdy większe zbiory w Brazylii i Maroku zmniejszają tam zapotrzebowanie na import.

 

Przewidywania USDA dotyczące globalnych zapasów pszenicy na koniec sezonu zostają obniżone o 12,6 mln t, do 279 mln t, w czym Chiny stanowią 51%. Świat po raz kolejny będzie zjadał nagromadzone wcześniej zapasy pszenicy, bo w stosunku rocznym spadek zasobów wynosi prawie 10 mln t.

 

W pierwszych dniach po ogłoszeniu raportu pszenica na Matifie wystrzeliła aż o 18 euro/t, a rzepak podrożał o 17 euro/t. Ceny pszenicy na Chicago zanotowały najwyższe poziomy od 8,5 roku. Na sytuację na giełdach surowców rolniczych wpływ miały także niezwykle korzystne indeksy na pozostałych rynkach, bowiem na nowojorskiej Wall Street zapanowała atmosfera hossy.

 

Pomimo, że w ciągu kolejnych dwóch dni pszenica na Matifie spadła, to ostatni raport USDA i następujące po nim ostre wzrosty notowań przesunęły nas w zupełnie inny wymiar rzeczywistości na zbożowym rynku. Na czwartkowym otwarciu paryskiej giełdy pszenica na wrzesień kosztuje 248 euro/t, a na grudzień ceny są podobne.


Eksporterzy w portach, wzywają do realizacji kontraktów, bo statek czeka na towar i nie może się załadować. Dziś ma zostać rozstrzygnięty kolejny przetarg importowy Algierii. Ceny portowe ostro poszły do góry za pszenicę konsumpcyjną proponuje się już 1125–1135 zł/t. Na punktach skupu pszenica konsumpcyjna od czwartku podrożała o średnio o 50 zł/t! Aktualnie jest po 810–1050 zł/t.

r e k l a m a
Pojawia się coraz więcej ziarna o słabej liczbie opadania. Na obecnie zbieranych polach często koszona jest pszenica mająca l. op. 150–160 sek. Nie przeszkadza to jednak drożeć i pszenicy standardu paszowego, która w skupach jest aktualnie po 740–1020 zł/t. 

Jęczmień też idzie do góry, ale niepokojące jest, że niektórzy skupujący przetwórcy pasz informują, iż na razie jęczmienia nie kupują. Jest to efekt coraz gorszej sytuacji w trzodzie chlewnej. Aktualnie jęczmień paszowy skupuje się po 640–850 zł/t. 


Pszenżyto po 900? A proszę bardzo! Już nie tylko eksporterzy kupują drogo. W portach proponowane stawki wynoszą aż 975–980 zł/t. Za to w skupach możemy już otrzymać 850 zł/t. Najczęściej jednak pszenżyto kosztuje 700–820 zł/t.

Żyto w parę dni podrożało o 5%! Tak duże wzrosty cen powodują, że rozjeżdżają się widełki w cennikach skupujących. W portach płaci się już 875–880 zł/t. Natomiast krajowe skupy płacą za żyto od 580 do nawet 820 zł/t. 

 

Kukurydza w miarę stabilna. Za starą kukurydzę można otrzymać w porcie 1090 zł/t, natomiast podrożała nowa i jest kontraktowana po 995 zł/t. W kraju kukurydzę ze starych zbiorów wciąż można sprzedać po 900–1050 zł/t.


Owies też pociągnął do góry, obecnie jest skupowany 520–630 zł/t.

Ceny na punktach skupu zobaczysz tutaj!

Juliusz Urban Fot. Czubiński

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Jak dobrze zasiać pszenicę po kukurydzy?

W naszych warunkach klimatycznych późny siew pszenicy, nawet w listopadzie, to nie ewenement, lecz dość powszechna praktyka. Obarczona jest umiarkowanym ryzykiem, wymaga też spełnienia dodatkowych zaleceń agrotechnicznych.

czytaj więcej

Czy w Polsce warto siać stare odmiany pszenicy?

Marcin Portka od kilku lat z powodzeniem uprawia pszenicę płaskurkę, a w bieżącym sezonie w strukturę upraw włączył kolejną pszenicę prymitywną, czyli orkisz. Jest zadowolony z efektów i uważa, że na rynku jest miejsce na prowadzenie takiej produkcji.

czytaj więcej

Cuchnącego ziarna nikt dziś nie kupi

W dzisiejszych czasach śnieć cuchnąca pszenicy nie powinna być problemem, ale bywa i to bardzo poważnym. Nie powinna być, bo mamy przecież zaprawy nasienne. Kiedyś takich nie było, w związku z czym czyniła wiele szkód w uprawach. Obecnie, zaprawa jest najskuteczniejsza w jej zapobieganiu. Jakie są najważniejsze informacje o tym patogenie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)