Rynek zbóż: kukurydza stoi na polu i drożeje
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek zbóż: kukurydza stoi na polu i drożeje

16.10.2020autor: dr Juliusz Urban

Żniwa kukurydziane wciąż są opóźniane przez padające deszcze. Nerwowe oczekiwanie kupujących zbiega się z podwyżkami cen pszenicy i mniej optymistycznymi wieściami dotyczącymi kukurydzy, płynącymi z USA. W konsekwencji, jeszcze przed pełnią żniw, kukurydza zaczyna drożeć.

Ceny pszenicy na Matifie wciąż idą do góry. W czwartek po otwarciu giełd mamy do czynienia z kolejnymi wzrostami i pszenica na grudzień jest wyceniana po 206,75 euro/t. Na marzec są ceny niższe i takie kontrakty kosztują 205,25 euro/t. Na wzrosty cen w skupie pracuje także osłabiająca się gwałtownie polska waluta. Złotówka po dwudniowym osłabieniu jest wyceniana na 4,55 zł/euro.

 

Rosną ceny pszenicy z przeznaczeniem na eksport. Pszenica o zawartości 11,5% białka na listopad jest kupowana po 870 zł/t. Po 875–895 zł jest wyceniana pszenica o zawartości 12,5% białka na listopad/grudzień, natomiast „czternastka” jest kontraktowana po 885–905 zł/t.

 

W krajowym skupie ceny pszenicy wzrosły kolejny już tydzień z rzędu o 15 zł/t. Pszenica konsumpcyjna jest najczęściej kupowana po 740–800 zł/t. Ceny z „ósemką” z przodu są głównie na północy kraju, gdzie kupno pszenicy taniej ponoć graniczy z cudem.

r e k l a m a

Pszenica paszowa podrożała w tym tygodniu o 10 zł/t. Średnia cenowa wynosi 706 zł/t, jednak najczęściej „paszówka” kupowana jest po 690–730 zł/t. 
 

W swoim ostatnim raporcie USDA obniżyło o 4,5 mln ton szacunki zbiorów i o 8,5 mln ton zapasu kukurydzy w USA. Na świecie zapasy mają być niższe o 4 mln ton, to wpływa na zaniepokojenie przetwórców, którzy spodziewają się większych wzrostów cen.

Kukurydza nie może jednak wystartować, opady wstrzymują wjazdy w pole. Opóźnienie żniw w połączeniu ze wzrostem cen pszenicy skutkuje dalszymi podwyżkami w kukurydzy. Biopaliwowcy i firmy z suszarniami już liczyli na dostawy, a tu po jednym wjeździe w pole trzeba się było wycofać. Na niektórych punktach pojawiły się jedna, dwie dostawy z wilgotnością 31–35% i skup został przerwany. Nieliczni tylko kupili więcej.  Kukurydza na mokro podrożała w ciągu tygodnia o 10-20 zł/t. Obecnie najczęściej w cennikach pojawiają się ceny 420–450 zł/t za ziarno o 30% wilgotności. Słyszymy także informacje o ofertach na szybko od 500 do 550 zł/t dostarczonego mokrego ziarna. Spirala cenowa zaczyna się nakręcać pod wpływem braku towaru. Takie ceny zapewne jednak długo nie pozostaną, choć o wjazdy w pola kukurydziane trudno będzie zapewne do połowy następnego tygodnia.

 

Przy podwyższonych wilgotnościach szczególnie istotna jest nie tylko cena, ale i także konstrukcja cenników. Tutaj mamy iście „wolną amerykankę”, ceny dopłat zwykle są od 6–10 zł/t/% poniżej 30% wilgotności, a potrąceń od 8–12 zł/t/% wilgotności powyżej 30%. Dlatego na zapisy cennikowe należy uważać. Pół biedy, kiedy ktoś stosuje symetryczny układ dopłat i potrąceń np. +/_ 10 zł/t/%, zdarzają się jednak przypadki bardzo jaskrawego zachwiania proporcji. Dopłata wynosi 6 zł, a potrącenie 12 zł/t/%. Eh… handlowcy!!

 

 Kukurydza sucha podrożała nieznacznie i jest wyceniana 650–700 zł/t. Wzrosły także ceny w portach, które obecnie wynoszą 735 zł/t na Szczecin i 750 zł/t na dostawy X/XI do Gdańska/Gdyni.


Pszenżyto również drożeje, średnia cena nieznacznie przekracza 600 zł/t. W portach proponowane na dostawy w miesiącach X/XI ceny są na poziomie: 730 zł/t na Szczecin i 740 zł/t Gdańsk/ Gdynia. Krajowe ceny skupu pszenżyta wynoszą najczęściej 590–660 zł/t. 

 

Żyto podrożało nieznacznie, choć ceny eksportowe na żyto paszowe podniosły się aż o 15 zł/t. Obecnie na eksport żyto z dostawami do Gdańska jest skupowane po 625 zł/t. W krajowym skupie najczęściej są oferowane ceny 500– 550 zł/t.

 

Podobnie niewielkie ruchy cenowe są w jęczmieniu, wciąż jest on najczęściej skupowany w cenach 600–630 zł/t. Jednak wciąż na rynku sporo jest jeszcze proponujących za jęczmień ceny zaczynające się od „pięciu”.

Ceny skupu zbóż na punktach w kraju zobaczysz tutaj!

Juliusz Urban  Fot. Sierszeńska

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

K+S sprzedaje amerykańską część swojego solnego biznesu

Producent nawozów K+S z siedzibą w Kassel sprzedaje swój amerykański biznes solny. Spółka właśnie podpisała umowę z firmą Stone Canyon Industries Holdings LLC.

czytaj więcej
Rynek zbóż

Wyższe zbiory pszenicy i ceny skupu zbóż. Zdrożeją także: pieczywo, makarony i kasze

Produkcja pszenicy w Polsce w tym roku wyniosła prawie 12 mln ton. Wzrosły także ceny skupu zbóż. Czekają nas także podwyżki cen mąki, pieczywa i produktów mącznych – informuje portal wiadomoscihandlowe.pl.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Ceny rzepaku ratuje kurs złotego

Taniejąca, po okresie silnych wzrostów soja i uspokojony rynek ropy naftowej powodują, że na rzepaku trudno o korzystniejsze relacje cenowe.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)