Ceny rzepaku ratuje kurs złotego
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny rzepaku ratuje kurs złotego

16.10.2020autor: dr Juliusz Urban

Taniejąca, po okresie silnych wzrostów soja i uspokojony rynek ropy naftowej powodują, że na rzepaku trudno o korzystniejsze relacje cenowe.

Na rynku sojowym, który w oczekiwaniu na raport USDA był w mocnym trendzie rosnącym, teraz zapanowała stabilizacja. Uspokoiło się także na rynku ropy, bo huragan Delta okazał się nie tak groźny, a wydobycie ma wzrosnąć, gdyż Libia otwiera kolejne wielkie pole naftowe.

Rzepak w tym tygodniu zaczął na Matifie tanieć. W efekcie zapoczątkowanych we środę i kontynuowanych w czwartek jeszcze większych spadków notowanie na listopad wynosiło w czwartek 389 euro/t, zaś kontrakty na luty były wyceniane po 392 euro/t. 

Przed dużymi spadkami cen na realnym rynku ratuje nas słabnąca złotówka.
Krajowa waluta osłabiła się w ślad za informacją o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią. Uczestnicy rynków walutowych obawiają się bowiem, że ograniczenia w gastronomii, oświacie i kulturze bedą tylko wstępem do zamknięcia także innych działów polskiej gospodarki. Kurs złotego wynosi już 4,55 zł/euro.

Firmy handlowe nieco urealniły swoje ceny i najczęściej deklarują, że rzepak kupią po 1650–1700 zł/t.

Zakłady tłuszczowe podniosły nieznacznie swoje ceny skupu. Najwięksi, powoli kończą zakupy na ten rok kalendarzowy. Inni zwożą towar z magazynów zewnętrznych i hamują większe podwyżki cen w swoim skupie. Mamy już październik, więc nikogo nie dziwią oferty z dostawami na listopad i grudzień. Spokojny rynek pracuje obecnie jak silnik na luzie. Mało jest zawieranych transakcji.

Aktualne ceny skupu w zakładach tłuszczowych wynoszą:

  • ZT Kruszwica dostawy na luty                          – 1830 zł/t (zaolejenie 42%)   

             Brzeg dostawy na listopad                    – 1800 zł/t

  • ADM Szamotuły dostawy na listopad               – 1755 zł/t

                 Czernin dostawy na grudzień               – 1745 zł/t

r e k l a m a

  • Komagra Tychy dostawy na październik          – 1650 zł/t

                         Kosów Lacki na październik         – 1640 zł/t


  • Glencore Bodaczów dostawy na listopad         – 1730 zł/t

  • Bestoil Lasocice                                                – 1630 zł/t

         na umowy handlowe (zaolejenie 42%)      – 1730 zł/t

Oferty na nowe zbiory są na poziomie 1700–1740 zł/t, ale większość rolników obawia się tak wczesnego zawarcia kontraktów, bo jeszcze czeka nas długi i niepewny okres zimowy.

Juliusz Urban  Fot. Walerowska
autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Stawka VAT na rzepak wynosi 5 czy 8%? Jest interpretacja resortu finansów

Z uwagi na liczne wątpliwości powstałe po zmianie od 1 lipca br. stawek podatków VAT na niektóre towary i usługi, Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju oraz Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych wystąpiły do Ministerstwa Finansów z zapytaniem, czy  na nasiona rzepaku obowiązuje stawka 5 czy 8% podatku VAT.

czytaj więcej
Ceny zbóż

Rynek zbóż: kukurydza stoi na polu i drożeje

Żniwa kukurydziane wciąż są opóźniane przez padające deszcze. Nerwowe oczekiwanie kupujących zbiega się z podwyżkami cen pszenicy i mniej optymistycznymi wieściami dotyczącymi kukurydzy, płynącymi z USA. W konsekwencji, jeszcze przed pełnią żniw, kukurydza zaczyna drożeć.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Ceny rzepaku: rzepakowe ścieżki handlowe

Ten sezon pomimo niezłych zbiorów rzepaku w UE pokazuje, że i tak musimy do Unii rzepak stale importować, a w świetle trwającej wojny w Ukrainie, rzepakowe ścieżki handlowe budowane są na nowo.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)