Rynek zbóż: druga odsłona. Co dalej z cenami w kukurydzy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek zbóż: druga odsłona. Co dalej z cenami w kukurydzy?

10.11.2022autor: dr Juliusz Urban

Na obniżki cen pszenicy na Matifie rynek krajowy zareagował korektami cen skupu, ale dotyczą one główne pszenicy. Ciekawie zachowuje się rynek kukurydzy. Czy to już koniec zmian cenowych?

Na Matifie w tym tygodniu w notowaniach pszenicy mieliśmy wyraźne obniżki, a kursy spadły poniżej 330 euro/t. W czwartkowe południe (10.11.2022 r.) grudniowe notowania pszenicy wyceniane są na 329,25 euro/t, co oznacza ponad 10 euro poniżej cen sprzed tygodnia.

Nie obyło się też bez zmian cen na krajowym rynku, bo pszenica konsumpcyjna nieco potaniała i obecnie  skupowana jest po 1420–1600 zł/t, a pszenica paszowa kosztuje 1350–1510 zł/t. W portach także mamy zmiany cen, bo eksporterzy płacą za pszenicę z min. 12,5% białka 1580–1600 zł/t, pszenica o zawartości 13% jest wyceniana na 1630–1650 zł/t, a czternastka kosztuje max. 1700 zł/t.

r e k l a m a

Nie wszyscy jednak ceny obniżyli, bo niektórzy młynarze widząc już przed sobą nadchodzący okres przedświąteczny nawet nieznacznie ceny skupu u siebie podnieśli.

– U nas na razie widać większą podaż, bo rolnicy koszą kukurydzę, która zaczęła sypać nieco lepiej niż oczekiwali i sprzedają pszenicę. W grudniu jednak będzie już inaczej i chcemy kupić surowiec na święta, zanim rynek na nowo się przymknie­­ – mówi młynarz z południa Polski. Zdanie to zdają się podzielać inni wytwórcy mąki, którzy także ceny podnieśli.

A przechodząc już do samej kukurydzy, to tutaj właśnie dzieją się najciekawsze rzeczy na rynku, bo po wcześniejszych zapowiedziach słabych plonów rolnicy w niektórych regionach zaczynają zbierać większe ilości i napór na punkty skupu powoduje spadki cen. Pomimo, że sucha kukurydza w krajowych skupach nadal się mieści w ramach 1230–1460 zł/t, to porty ceny obniżyły do 1440–1450 zł/t.

Tanieć zaczyna także kukurydza mokra, skupy generalnie poobniżały ceny o ok. 20 zł/t. Widełki cenowe są jednak nadal szeroko rozwarte, bo handlowcy proponują 810–980 zł/t. Trudno się oprzeć wrażeniu, że to nie koniec obniżek, bo kolejne dni przynoszą informacje o lepszych zbiorach.

Na północy zbiory dopiero się zaczynają, ale rolnicy zachwyceni nie są, bo pojawiają się bardzo istotne różnice w plonowaniu. – Pola, które wyglądały bardzo ładnie potrafią z jednego kawałka sypnąć 9–10 t/ha, a koszone z drugiej strony dają 4–5 t – informuje skupujący z Pomorza. – Z wilgotnością też nie jest za ciekawie, bo stale utrzymuje się 34–36%– dodaje.

Na koszącym właśnie kukurydzę Pogórzu Sudeckim jest trochę lepiej. – U nas rolnicy nie narzekają kukurydza dobrze sypie, a i do skupu przyjeżdża sporo – mówi przedstawiciel firmy skupowej z południa Polski. W innej części Dolnego Śląska kukurydza sypnęła średnio 5–7 t/ha, szału więc nie ma.

W centrum, trochę na północ od Łodzi skupujący informują, że zbiory są dopiero poza połową, a już muszą ograniczać dostawy. – Z kukurydzą u nas miało być kiepsko, a nie jest źle. Rolnicy zbierają 12–13 t, a wilgotność waha się 29–32%– mówi przedstawiciel firmy skupowej. – My sami kukurydzy nie suszymy, bo mamy suszarnię na olej opałowy a ten jest bardzo drogi. Pakujemy ją do rękawów albo korzystamy z sąsiedzkiej usługi od suszącego gazem ­– uzupełnia informację mój rozmówca.

Potwierdza to także inny rozmówca z tego regionu wskazując jednak na ogromne różnice. – Plony kukurydzy w naszym regionie są bardzo, bardzo różne. Potrafi wyjść 5 t/ha a także nawet 18 t/ha – mówi skupujący. – Z wilgotnością także mam ciekawe informacje, bo ta sama odmiana zasiana w podobnym okresie bardzo różnie się zachowuje, a różnice w zawartości wody dochodzą nawet do 5–7% – dodaje.

Również na Podlasiu ilości skupowane obecnie zostają ograniczane możliwościami suszarni, więc chyba nie jest tak bardzo źle. – U nas, pomimo, że ceny mamy trochę niższe od okolicznych skupów, musimy ograniczać dostawy zapisami, bo nie dalibyśmy rady wysuszyć – mówi magazynier firmy skupowej.

W pozostałych zbożach zmiany cen są niewielkie ale warto zwrócić uwagę na pszenżyto, które wyraźnie podrożało, średnia cena to już 1286 zł/t i coraz więcej skupów proponuje powyżej 1300 zł/t.  W portach eksporterzy proponują już nawet 1400–1420 zł/t. 

Żyto cen nie zmieniło i nadal jest kupowane po 1080–1260 zł/t. Natomiast w portach  eksporterzy kupują żyto o 10 zł taniej, po 1250 zł/t.

Jęczmień wciąż bardzo nieznacznie idzie do góry, średnio jest kupowany po 1235 zł/t, ale ceny skupu mieszczą się w ramach 1100–1400 zł/t.

Owies nadal jest po 1050–1240 zł/t, nic więc dziwnego, że poszukując owsa na cele spożywcze proponując 1300zl/t, niewiele można zdziałać na rynku.


Ceny skupu w całym kraju podglądniesz tutaj!

Juliusz Urban fot. Frieske

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Raporty USDA

Raport USDA: nieznaczne zmiany, ale uwaga na soję

W swoim listopadowym raporcie eksperci ministerstwa rolnictwa USA do zbożowych bilansów wprowadzili nieznaczne zmiany, nieco mocniej modyfikowane są natomiast prognozy dla soi.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Serial dobrych prognoz dla rzepaku trwa w najlepsze, a to hamuje ceny

Kolejny odcinek serialu dobrych prognoz dla rzepaku przynosi spadki cen. Nawet raport USDA nie stanowi dla rynków oleistych wsparcia.

czytaj więcej
Ceny zbóż

Ceny zbóż: kukurydza na ukończeniu, ale tempo zbiorów limitują suszarnie

W UE kukurydzy ma być mniej, a jakie są prognozy dla Polski? W wielu rejonach kraju kukurydziane zbiory są na ukończeniu, jednak tam gdzie żniwa są w pełni, w okolicznych punktach skupu tempo dostaw limituje dostęp do suszarni.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)