Serial dobrych prognoz dla rzepaku trwa w najlepsze, a to hamuje ceny
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Serial dobrych prognoz dla rzepaku trwa w najlepsze, a to hamuje ceny

10.11.2022autor: dr Juliusz Urban

Kolejny odcinek serialu dobrych prognoz dla rzepaku przynosi spadki cen. Nawet raport USDA nie stanowi dla rynków oleistych wsparcia.

Ze swoimi najnowszymi prognozami Strategie Grains wpisało się w trwający od samych żniw serial wciąż poprawiających się pozytywnych szacunków dla rzepaku. Tym razem prognozy ekspertów dotyczą kolejnego sezonu, co jest tym bardziej istotne, że przy wyraźnym rozluźnieniu napięcia rynkowego u europejskich przetwórców w tym sezonie, tylko złe perspektywy mogą ich nakłonić do kupowania surowca i przepłacania ponad miarę.

Strategie Grains uważa, że w UE rzepaku na zbiory 2023 r zasiano 6 mln ha, co jest wynikiem o 2,4% wyższym od roku ubiegłego ze skutkiem w tegoroczne żniwa. Co więcej szacunki ekspertów wskazują na aż 10-proc wzrost areału w porównaniu z sezonem 2020/21, ostatnim gdy na rynku pojawiały się emocje z niedoborami surowca.

r e k l a m a

Rynek światowy pozostaje także pod presją rekordowych zbiorów w Australii i spodziewa się większego eksportu z tamtego kierunku. Także w Rosji zebrano rzepaku ponad 50% więcej i jest to już rekordowe 4,6 mln t, a wcześniejsze prognozy wynosiły 4 mln t.

Dodatkowo spada popyt na rzepak Ukraiński, bo handlowcy zajęli się eksportem kukurydzy, dlatego w Ukrainie ceny zaczęły spadać i z dostawą do portów na Dunaju wynoszą już tylko 470–500 USD/t (ok. 2280 zł/t).

Także listopadowy raport USDA nie przyniósł wsparcia dla wzrostów cen, bo nieznaczne korekty zbiorów soi poprzedziło podwyższenie szacunków zapasów jeszcze na starcie bieżącego sezonu i światowe zapasy na koniec tego sezonu nawet wzrosną do 102 mln t.

W tym tygodniu rzepak na Matifie, w całości zwrócił wzrosty najnowszych kursów z okresu sprzed zamknięcie  listopadowych notowań. Lutowe kontrakty pospadały do 643,50 euro/t (10.11.2022 r. godz. 13). Ostatnio takie ceny, jeszcze listopadowych notowań mieliśmy 3 tygodnie temu.  Złotówka jest stabilna, za jedno euro płacimy 4,69 zł.

Dlatego w krajowym handlu ceny spadły nieznacznie, a handlowcy za rzepak proponują 2800–3050 zł/t.

U przetwórców ceny bardzo mocno się rozjechały, niektórzy też najwcześniejsze dostawy kwotują na grudzień.

W czwartek zakłady tłuszczowe na krajowych warunkach rzepak kupowały po:


·  ZT Kruszwica         – 3040 zł/t listopad

                       Brzeg       – 3040 zł/t 

·  ADM Szamotuły   – 3010 zł/t listopad

                      Czernin    – 3025 zł/t grudzień

·  Komagra Tychy      – 2865 zł/t listopad

           Kosów Lacki     – 2910 zł/t  

·  Viterra Bodaczów – 3010 zł/t grudzień

·  Bestoil Lasocice     – 2800 zł/t listopad

·  Agrolok Osiek         – 2950 zł/t listopad


Ceny wyjściowe na kontraktach z dopłatami za zaolejenie są o ok. 40 zł niższe.

Uwaga! Publikowane ceny należy traktować jako aktualne 10.11.2022 r. na godz. 13.


Ceny skupu rzepaku podglądniesz tutaj!

Juliusz Urban,  Fot. Urban
autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny zbóż

Rynek zbóż: druga odsłona. Co dalej z cenami w kukurydzy?

Na obniżki cen pszenicy na Matifie rynek krajowy zareagował korektami cen skupu, ale dotyczą one główne pszenicy. Ciekawie zachowuje się rynek kukurydzy. Czy to już koniec zmian cenowych?

czytaj więcej

Czy w najbliższych miesiącach wzrosną ceny pasz? RAPORT

Nakłady na żywienie stanowią największy wydatek w produkcji zwierząt. Niestety, ceny pasz od dłuższego czasu mocno idą w górę. Czy w najbliższych miesiącach wzrosną jeszcze bardziej? Ile obecnie kosztują pasze dla świń i bydła i drobiu? 

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Ceny rzepaku: rzepakowe ścieżki handlowe

Ten sezon pomimo niezłych zbiorów rzepaku w UE pokazuje, że i tak musimy do Unii rzepak stale importować, a w świetle trwającej wojny w Ukrainie, rzepakowe ścieżki handlowe budowane są na nowo.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)