Serial dobrych prognoz dla rzepaku trwa w najlepsze, a to hamuje ceny
Kolejny odcinek serialu dobrych prognoz dla rzepaku przynosi spadki cen. Nawet raport USDA nie stanowi dla rynków oleistych wsparcia.
Ze swoimi najnowszymi prognozami Strategie Grains wpisało się w trwający od samych żniw serial wciąż poprawiających się pozytywnych szacunków dla rzepaku. Tym razem prognozy ekspertów dotyczą kolejnego sezonu, co jest tym bardziej istotne, że przy wyraźnym rozluźnieniu napięcia rynkowego u europejskich przetwórców w tym sezonie, tylko złe perspektywy mogą ich nakłonić do kupowania surowca i przepłacania ponad miarę.
Strategie Grains uważa, że w UE rzepaku na zbiory 2023 r zasiano 6 mln ha, co jest wynikiem o 2,4% wyższym od roku ubiegłego ze skutkiem w tegoroczne żniwa. Co więcej szacunki ekspertów wskazują na aż 10-proc wzrost areału w porównaniu z sezonem 2020/21, ostatnim gdy na rynku pojawiały się emocje z niedoborami surowca.
Rynek światowy pozostaje także pod presją rekordowych zbiorów w Australii i spodziewa się większego eksportu z tamtego kierunku. Także w Rosji zebrano rzepaku ponad 50% więcej i jest to już rekordowe 4,6 mln t, a wcześniejsze prognozy wynosiły 4 mln t.
Dodatkowo spada popyt na rzepak Ukraiński, bo handlowcy zajęli się eksportem kukurydzy, dlatego w Ukrainie ceny zaczęły spadać i z dostawą do portów na Dunaju wynoszą już tylko 470–500 USD/t (ok. 2280 zł/t).
Także listopadowy raport USDA nie przyniósł wsparcia dla wzrostów cen, bo nieznaczne korekty zbiorów soi poprzedziło podwyższenie szacunków zapasów jeszcze na starcie bieżącego sezonu i światowe zapasy na koniec tego sezonu nawet wzrosną do 102 mln t.
W tym tygodniu rzepak na Matifie, w całości zwrócił wzrosty najnowszych kursów z okresu sprzed zamknięcie listopadowych notowań. Lutowe kontrakty pospadały do 643,50 euro/t (10.11.2022 r. godz. 13). Ostatnio takie ceny, jeszcze listopadowych notowań mieliśmy 3 tygodnie temu. Złotówka jest stabilna, za jedno euro płacimy 4,69 zł.
Dlatego w krajowym handlu ceny spadły nieznacznie, a handlowcy za rzepak proponują 2800–3050 zł/t.
U przetwórców ceny bardzo mocno się rozjechały, niektórzy też najwcześniejsze dostawy kwotują na grudzień.
W czwartek zakłady tłuszczowe na krajowych warunkach rzepak kupowały po:
· ZT Kruszwica – 3040 zł/t listopad
Brzeg – 3040 zł/t
· ADM Szamotuły – 3010 zł/t listopad
Czernin – 3025 zł/t grudzień
· Komagra Tychy – 2865 zł/t listopad
Kosów Lacki – 2910 zł/t
· Viterra Bodaczów – 3010 zł/t grudzień
· Bestoil Lasocice – 2800 zł/t listopad
· Agrolok Osiek – 2950 zł/t listopad
Ceny wyjściowe na kontraktach z dopłatami za zaolejenie są o ok. 40 zł niższe.
Uwaga! Publikowane ceny należy traktować jako aktualne 10.11.2022 r. na godz. 13.
Ceny skupu rzepaku podglądniesz tutaj!
dr Juliusz Urban
ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Najważniejsze tematy