Raport USDA: nieznaczne zmiany, ale uwaga na soję
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Raport USDA: nieznaczne zmiany, ale uwaga na soję

10.11.2022autor: dr Juliusz Urban

W swoim listopadowym raporcie eksperci ministerstwa rolnictwa USA do zbożowych bilansów wprowadzili nieznaczne zmiany, nieco mocniej modyfikowane są natomiast prognozy dla soi.


PSZENICA

Opublikowany właśnie nowy raport USDA przynosi niewielkie zmiany tylko nieznacznie wpływające na zapasy końcowe pszenicy . O ile szacunki produkcji w sezonie 2022/23 wzrastają o 1 mln 1 do 782,7 mln t, to na globalne zapasy na koniec bieżącego sezonu wpływa to bardzo nieznacznie, bo wynosząc 267,8 mln t wzrastają one zaledwie o niecałe 300 tys. t.

Przyczyny takiego stanu rzeczy są bardzo oczywiste, bowiem wraz ze zbiorami o 1 mln t, w porównaniu do październikowego raportu wzrasta także światowa konsumpcja pszenicy, wynosząc już 791,2 mln t, co o 9 mln t przekracza łączne zbiory.

r e k l a m a



KUKURYDZA

W aktualizacji prognoz dotyczących kukurydzianego bilansu zmiany są jeszcze mniejsze, zbiory spadając w porównaniu do ubiegłego miesiąca jedynie o 250 tys. t nadal są powyżej 1 mld 168 mln t. O podobne ilości kurczy się eksport kukurydzy wynosząc 182,7 mln t.

Za to zużycie rośnie o 750 tys. ton, co wpływa na stoki końcowe, kurczące się do 300,8 mln t, a więc o 400 tys. t w porównaniu z październikowymi prognozami.




SOJA

W soi zmiany są dla rynku zdecydowanie bardziej istotne i nie tak oczywiste. Bowiem nieznacznie, bo o 450 tys. t obniżane szacunki zbiorów, przy wzrastającym do 169,1 mln t (+200 tys. t) eksporcie i utrzymującej się na poziomie 380,2 mln t konsumpcji, przynoszą wzrost zapasów końcowych o 1,35 mln t!

Tak nieoczekiwany wynik bilansowy przynosi jedno bardzo proste działanie, oto amerykańscy eksperci wrócili do przeszłości i zapasy końcowe z sezonu poprzedniego (2021/22), a tym samym początkowe na sezon bieżący podnieśli o 2,3 mln t, do 94,7 mln t i saldo się zgadza. Globalne zapasy soi na zakończenie sezonu 2022/23 wyniosą 102,17 mln ton.



 

oprac. Juliusz Urban Fot. firmowe

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Żywienie bydła

Potrzebujemy więcej polskiej soi! Jak zapewnić bezpieczeństwo paszowe?

Mniejsze koszty produkcji, mniejszy import pasz i redukcja emisji gazów cieplarnianych – takich efektów można oczekiwać po wzroście areału upraw soi w Polsce na potrzeby produkcji zwierzęcej i zapewnienie bezpieczeństwa paszowego.

czytaj więcej
Ceny zbóż

Rynek zbóż: druga odsłona. Co dalej z cenami w kukurydzy?

Na obniżki cen pszenicy na Matifie rynek krajowy zareagował korektami cen skupu, ale dotyczą one główne pszenicy. Ciekawie zachowuje się rynek kukurydzy. Czy to już koniec zmian cenowych?

czytaj więcej
Raporty IGC

Raport IGC: mniejsze zbiory kukurydzy, nadrabia pszenica

Eksperci Międzynarodowej Rady Zbożowej są w przeciwieństwie do swoich kolegów z USDA mniej skorzy do korekt w tegorocznej produkcji pszenicy. Zbiory kukurydzy skorygowali już znacznie wcześniej, stąd obecnie zmiany są tu tylko kosmetyczne.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)